میرزا عباس خان مهندس باشی

میرزا عباس خان مهندس باشی

|ایرانی
date of birth : ؟/؟/؟ | date of death : ؟/؟/1355
متولد ایران،اولین شهردار تهران. فارغ التحصيل مدرسه نظامي از فرانسه بود که در سال 1302 قمری به رياست احتساب شهر تهران انتخاب شد.

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

-

پدر: میرزا رضا
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

شهرت ، كنيه و لقب:

لقب: مشاورالدوله

دوران زندگي:

از اواسط دوره ناصری رسیدگی به امور شهری در قالب اداره اي مستقل به نام« احتسابیه» مورد توجه قرار گرفت. احتسابيه هم وظایف نظميه را به عهده داشت و هم امور شهرداری را عهده دار بود، و نیز مدیریت اداراتی دیگر،در شرح وظایفش گنجانده شده بود. از نظارت بر قیمت و توزیع نان و گوشت تا جمع آوري زباله، از روشنايي كوچه و خيابان تا برقراری امنيت و نظم شهر و...بر عهده احتسابیه بود.

رياست احتساب شهر تهران:

از آغازین روزهای این تشکیلات، افراد زیادی امور احتسابيه را عهده دار شدند که ظاهراً نخستین آن‌ها، میرزا عباس خان مهندس باشی؛ فارغ التحصيل مدرسه نظامي و فرانسه بود که در سال 1302 قمری به رياست احتساب شهر تهران انتخاب شد.
تشکیلات احتسابیه که در رأس آن اداره ساختمان مهندسی و تنظیف با دوایر: ساختمان و مهندسی ، تنظیف و روشنایی بود به ریاست عالیه میرزا عباس خان مهندس باشی تشکیل و اولین معاون تنظیف (یا به قول امروز خدمات شهری) به نام میرزا محمدخان شیبانی کار خود را در ساختمانی به نام "خیام خانه" و "چادرخانه" شروع کرد.

اقدامات:

میرزا عباس خان مي خواست شهر تهران را به پاي شهري هاي فرنگستان برساند. در زمان تصدي وي اداره احتساب به دو اداره احتساب و تنظيف تجزيه شد.
همچنين يک اداره ضميمه اداره تنظيف شد که اداره روشنائي نام گرفت. چراغهاي فانوسي در اطراف ارگ و باب همايون و خيابانهاي علاء الدوله و لاله زار بر بالاي پايه هائي نصب کردند.
پس از فتح تهران توسط مشروطه خواهان، به واسطه آشنایی‌‌هایی که با اصول تقسیم کار و روند اداره شهر در جوامع غربی داشتند تصمیم گرفتند طبق ضوابط خاصی به ساماندهی اوضاع شهر تهران بپردازند . در راستای آن تصمیم به پیدا کردن جانشین برای میرزا عباس خان مهندس باشی گرفتند که در دوره سلطنت ناصرالدین شاه توسط وی برای اداره تهران تعیین شده و به دلیل دخالت‌های شاه و اطرافیانش عملاً نتوانسته بود کار چندان چشمگیر و قابل اعتنایی انجام دهد .
تا سال 1392 خورشیدی نزدیک شصت شهردار بر تهران مدیریت کردند که آخرین آن‌ها دکتر محمدباقر قالیباف است.

مسئولیت و مقام ها:

اولین رئیس احتساب شهر تهران

تاريخ فوت، محل فوت، هنگام فوت، محل دفن:

در سال 1355 هجری قمری درگذشت.

منابع:
http://www.darioush-shahbazi.com
http://www.uast13.ir
http://www.tehran.ir
http://tarikhirani.ir
http://khabarfarsi.com