عباسقلی دانشور

عباسقلی دانشور

|ایرانی
date of birth : ؟/؟/1304 | date of death :
متولد سال 1304، شیراز،جراح قلب. بخش جراحی قلب بیمارستان شهید مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در اردیبهشت 92 به نام دکتر عباسقلی دانشور؛ پدر جراحی قلب ایران نامگذاری شد.

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در سال ۱۳۰۴ در شهر شیراز به دنیا آمد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

شهرت ، كنيه و لقب:

لقب:پدر جراحی قلب ایران،در برخی منابع از وی با عنوان پرفسور یاد شده است.

مشخصات فردی:

در یک خانه سازمانی چسبیده به بیمارستان زندگی می کند و از صبح زود تا پایان شب در بخش خویش به سختی به کار مشغول است. زندگی ساده ای داشته و با حقوق دانشگاهی و بدون هیچ درآمد دیگری زندگی را می گذراند. همیشه، خوب درس خواندن و تبدیل به پزشک خوبی شدن را به دانشجویانش درس می دهد، نه راه و روش پول در آوردن را.

دوران زندگي:

پس از پایان دوران ابتدایی و متوسطه در دبیرستان شاهپور سابق اهواز وارد دانشکده پزشکی شیراز شد.

امریکا

در سال ۱۳۳۷ با مدرک دکتری پزشکی عازم امریکا شد. پس از دو سال گذراندن دوره انترنی در نیویورک، موفقیت در امتحان ECFMG و اتمام دوره جراحی عمومی و جراحی توراکس، دوره جراحی قلب در MD Anderson در شهر هوستون را آغاز و پس از طی مقدمات جراحی قلب، وارد مرکز جراحی قلب نیویورک" روزلین – نیویورک" شد.

موسسه قلب شناسی مونترال کانادا

وی در موسسه قلب شناسی مونترال کانادا درباره اصول پیوند قلب و بیماریهای مادرزادی قلب به تحقیق و کسب تجربه پرداخت و در سال 1346 به ایران بازگشت .

فعالیتهای پزشکی درایران:

پس از بازگشت به ایران،به عنوان معلم پیمانی در دانشگاه تبریز مشغول به کار شد.

در دانشگاه تبریز بصورت یک طرح مقدماتی در چهار اطاق، تیم جراحی قلب باز را با ۳۲ نفر پرستار و تکنسین شروع و با تصویب ریاست وقت دانشگاه، گروهی را به منظور کسب دانش و تجربه در ارتباط با مدیریت پرستاری، گندزدایی، ابزار آرایی و الکترونیک اتاق های عمل به امریکا اعزام کرد.

مرکز جراحی قلب باز

همزمان در فضای دانشگاه تبریز، بنای مرکز جراحی قلب باز با ظرفیت پنجاه تخت با سه اطاق عمل قلب باز و آزمایشگاه الکترونیک و آزمایشگاه تحقیقاتی و" کاردیاک کات" را شروع و در مدت 2 سال به پایان رسانید. وی در کنار آن با عشق و علاقه زیاد به تعلیم دانشجویان و دستیاران مشغول شد.
در این مرکز در سال 1346 به عنوان اولین موسسه ویژه جراحی قلب در خاورمیانه با داشتن بخش مراقبت های ویژه (ICU) و بخش های مراقبتهای قلبی (CCU) ، آزمایشگاه های گازهای خونی و الکترونیک و" کاردیاک کات" اولین تعویض دریچه میترال انجام شد و در سال ۱۳۶۹ نیز اولین پیوند کامل قلب در این موسسه انجام گرفت. این موسسه به نام اولین شهید محراب آیت ا… مدنی نامگذاری شده است.

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دکتر دانشور در سال ۱۳۷۳ به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتقل و بعنوان مدیر گروه جراحی قلب و رئیس بخش جراحی قلب شهید مدرس انتخاب شد. وی همچنین عضو هیات تحریریه چندین مجله از جمله جامعه جراحان و پژوهنده است.

بخش جراحی قلب دکتر عباسقلی دانشور

بخش جراحی قلب بیمارستان شهید مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اردیبهشت 92 به نام دکتر عباسقلی دانشور؛ پدر جراحی قلب ایران نامگذاری شد. این مراسم با حضور اساتید پیشکسوت و اعضای هیات علمی دانشگاه و دکتر ابوالقاسمی؛ رئیس دانشگاه در مرکز پزشکی شهید مدرس برگزار شد .

بازنشستگی

در سال ۱۳۸۰ پس از تلاشهای علمی – دانشگاهی قابل توجه به افتخار بازنشستگی نائل شد،اما با علاقه و پشتكار فراوان همکاری خود را با دانشگاه بعنوان مشاور رئیس دانشگاه شهید بهشتی در امور جراحی قلب و آموزش رزیدنت های فوق تخصصی ادامه می دهد.

فعایتهای دیگر

دکتر دانشور عضو کالج متخصصین بیماری های قفسه صدری امریکا و عضو کالج متخصصین جراحی امریکا است. وی در دي ماه سال 1369 از طرف دكتر ايرج فاضل؛ رييس فرهنگستان علوم پزشكي ، براي عضويت در فرهنگستان علوم پزشكي به شوراي عالي انقلاب فرهنگي پيشنهاد شد و با تصويب شورا به همراه چهارده تن ديگر از بزرگان علوم پزشكي در تاريخ پنجشنبه 20 دي ماه 1369 به نخستين مجمع عمومي فرهنگستان دعوت شد و از آن زمان به عنوان عضو پيوسته با فرهنگستان علوم پزشكي به همكاري نزديك پرداخت.

مراسم تجلیل

در مراسم تجليل از استادان برگزيده فرهنگستان‌هاي جمهوري اسلامي ايران، دكتر ايرج فاضل رييس فرهنگستان علوم پزشكي به معرفي علمي و اخلاقي دكتر عباسقلي دانشور برگزيده اين فرهنگستان پرداخت.

بیماری

استاد دانشور دچار عارضه قلبی و مغزی شده و پس از بیماری طولانی سلامت کامل خود را به دست نیاورده است. وی همسر خویش را نیز هنگام درمان بیماری قلب در امریکا از دست داد. اما استاد در سنین بالا و با تنی خسته هنوز مجبورند به طبابت بپردازند.

ملاقات وزیر بهداشت از دکتر دانشور

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در مهر سال 1392 با حضور در منزل دکتر عباسقلی دانشور، چهره ماندگار جراحی قلب و عروق از وی عیادت کرد. دکتر قاضی زاده هاشمی ضمن گفتگو و آرزوی سلامتی برای استاد دانشور، با اهدای لوحی از وی تقدیر کرد.

تحصيلات و مدارك علمي:

 • دكتري پزشكي در دانشگاه شيراز
 • دوره جراحي عمومي و جراحي توراكس در تگزاس، آمريكا
 • دوره تخصصي جراحي عمومي، مونترال، كانادا
 • دوره جراحي قلب در هوستون، آمريكا
 • دوره تخصصي قلب در نيويورك، آمريكا
 • دوره تخصصي جراحي توراكس، ميسوري، آمريكا
 • كسب بورد تخصصي جراحي آمريكا
 • دوره تخصصي جراحي قلب در مونترال، كانادا

مسئوليت و مقام ها:

 • موسس بخش جراحی قلب مدرن بیمارستان بزرگ دانشگاه تبریز
 • عضو فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران
 • مدیر گروه جراحی قلب
 • رئیس بخش جراحی قلب شهید مدرس
 • عضو هیات تحریریه چندین مجله از جمله جامعه جراحان و پژوهنده
 • مشاور رئیس دانشگاه شهید بهشتی در امور جراحی قلب
 • آموزش رزیدنت های فوق تخصصی
 • عضو کالج متخصصین بیماریهای قفسه صدری امریکا
 • عضو کالج متخصصین جراحی امریکا

افتخارات:

 • چهره ماندگار جراحی قلب و عروق
 • دریافت بیش از بیست لوح سپاس از جمله اولین لوح سپاس جامعه جراحان ایران در سال ۱۳۶۵
 • دریافت پنج نشان علمی از جمله نشان پژوهش
 • دریافت نشان دولتی درجه یک دانش در سال ۸۲

آثار :

وي مولف سه كتاب در زمينه‌هاي جراحي بوده و مقالات متعددي از ايشان در نشريه‌هاي علمي داخل و خارج مملكت به چاپ رسيده است.

نقل قول و خاطرات:

دکتر مجیدی ،مدیر گروه جراحی قلب دانشگاه و از شاگردان دکتر دانشور: بهره گیری از تجربیات استاد دانشور همیشه راهگشای ما بود و پاسخ پرسشهایی که در هیچ کتابی یافت نمی شد را از وی کسب می کردیم و همواره در گفتگوهایمان با وی معلومات ما از نظر علمی و یا سایر ابعاد نظیر اخلاقی، علوم اجتماعی افزایش می یافت.
دکتر فرخ سعیدی؛ استاد پیشکسوت دانشگاه ، همواره بین پزشکان در عرصه های مختلف علمی رقابت وجود دارد، من سالهاست که رقیب دکتر دانشور هستم، اما افتخار می کنم که همواره ایشان یک گام از من جلوتر بوده است. دکتر دانشور هرگز به دنبال مقام و کسب افتخار نرفت، بلکه یک تنه جراحی قلب باز را در ایران راه اندازی کرد. اولین پیوند قلب ایران را دکتر دانشور انجام داد که یک شاهکار بود و همواره وضعیت بیمارانی را که جراحی می کرد را پیگیری می کرد.
دکتر علیرضا زالی؛رئیس سازمان نظام پزشکی: خصلت های خاص حرفه ای، اخلاقی، اجتماعی و علمی پرفسور دانشور موجب شد که امروز وی به عنوان یک الگوی بارز و برجسته در تارک پزشکی کشور بدرخشد. وی اسوه ای تمام و کمال در پزشکی کشور است که با تحمل سختی ها و استقامت و صبر و تلاش مجدانه جراحی قلب باز را در ایران پایه گذاری کرد.
منابع:
http://www.khabarkhani.com
http://mashahiriran.blogfa.com
http://pezeshkan.ir
http://www.arshnews.ir
http://www.aftabir.com
http://www.iribnews.ir