عباس زندی

عباس زندی

|ایرانی
date of birth : 1309/03/13 | date of death :
متولد 13 خرداد سال 1309،تهران،کشتی گیر مقام اول قهرمانی کشتی جهان ۱۹۵۴ توکیو در وزن ۷۹ کیلو را کسب کرد.

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در 13 خرداد سال 1309 در محله سنگلج تهران به دنیا امد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

دوران زندگي:

در 14 سالگی به باشگاه «ببر» رفت و تحت نظر استاد حاج عبدالحسین فعلی و حسن سعدیان الفبای کشتی را آموخت و سیر پیشرفت را تا کسب مدال طلای قهرمانی جهان طی کرد. زندی از معدود کشتی‌گیران ایرانی است که در 3 دوره از بازی‌های المپیک شرکت کرد: 1948 لندن، 1952 هلسینکی و 1956 ملبورن. وی در شرایطی به عضویت تیم ملی کشتی آزاد اعزامی به المپیک 1948 لندن درآمد که فقط 17 سال داشت و یکسال بعد در 18 سالگی پهلوان ایران شد.

دوران قهرمانی:

سال 1328 اولین کشتی‌گیر ایرانی بود که به همراه توفیق جهانبخت نخستین مدال طلای جهان را برای کشتی ایران به دست آورد. بعد از دوران قهرمانی، عباس زندی ردای مربیگری بر تن کرد و اولین بار در رقابت‌های جهانی 1962 امریکا تیم تحت هدایت وی توسط امامعلی حبیبی و منصور مهدیزاده صاحب 2 مدال طلا و توسط محمد خادم و غلامرضا تختی صاحب 2 مدال نقره شد و در مجموع با 25 امتیاز سوم شد که البته این مربیگری در زمان ریاست کوتاه مدت بلور بر فدراسیون کشتی بود.

سرمربیگری:

زندی در سال‌های 1964 و 1968 و در 2 المپیک توکیو و مکزیکوسیتی نیز سرمربیگری ملی‌پوشان کشتی آزاد را بر عهده داشت .

سرهنگ بازنشسته:

عباس زندی سرهنگ بازنشسته ژاندارمری است و هنوز هم عاشق کشتی و صد البته ورزشهای زور خانه ای و کشتی پهلوانی است و در زور خانه قدیمی تهران دیده می شود .

افتخارات:

بازیکن :

  • مقام اول قهرمانی کشتی جهان ۱۹۵۴ توکیو در وزن ۷۹ کیلو
  • مقام اول بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو در دستهٔ +۸۷ کیلو
  • مقام چهارم قهرمانی کشتی جهان ۱۹۵۱ هلسینکی در وزن ۸۷ کیلو
  • مقام پنجم المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی در وزن ۸۷ کیلو

مربی :

  • سرمربی تیم ملی در قهرمانی جهان ۱۹۶۲ تولیدو (مقام سوم تیمی و دو مدال طلای امام‌علی حبیبی و منصور مهدی‌زاده و دو نقره غلامرضا تختی و محمد خادم)
  • سرمربی تیم ملی در المپیک ۱۹۶۴ توکیو (مقام پنجم تیمی و دو مدال برنز علی‌اکبر حیدری و محمدعلی صنعت‌کاران)
  • سرمربی تیم ملی در المپیک ۱۹۶۸ مکزیکوسیتی (مقام ششم تیمی و یک مدال طلای عبدالله موحد و دو مدال برنز ابوطالب طالبی و شمس‌الدین سیدعباسی)

نقل قول و خاطرات:

غلامرضا تختي در مورد عباس زندي مي گويد:« موقعي كه به باشگاه پولاد رفتم براي تمرين كشتي، زندي قهرمان تيم ملي بود. درحين تمرينات آنقدر از عباس زندي زمين خوردم كه پشتم بوي جرم تشك كشتي گرفت، در عوض ساخته شدم و به تيم ملي راه يافتم و من براي هميشه از داش عباس زندي ممنون و سپاسگزارم به اين دليل كه من 2 مدال نقره سالهاي 1951 و 1952 خود را در وزن ششم با رفتن عباس زندي به وزن هفتم بدست آوردم و الامعلوم نبود شايد منهم اوايل ورودم به تيم ملي در وزن هفتم عنواني نمي توانستم كسب كنم و اين بالاترين محبت زندي در سالهاي اوليه كشتي به من بود.»

منابع:
ویکی پدیا
http://www.tebyannews.com
http://koshti90.persianblog.ir
http://www.kohanboom.com