عباس عبدی

عباس عبدی

|ایرانی
date of birth : 1331 | date of death :
متولد سال 1331، نویسنده. از او مجموعه داستان‌های کوتاه با نام قلعه پرتغالی توسط نشر چشمه منتشر شده‌است.

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در سال 1331 به دنیا آمد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

-

دوران زندگي:

قلعه پرتغالی:

از او مجموعه داستان‌های کوتاه با نام قلعه پرتغالی توسط نشر چشمه منتشر شده ‌است. داستان‌های کتاب،عموما در جزایر جنوبی ایران و از زبان مردی که دور از خانواده اش در آنجا کار می‌کند، روایت می‌شوند.
از وی همچنین چند داستان در ماهنامه هفت، عصر پنج‌شنبه، زنده‌ رود و... منتشر گشت.

دریا خواهر است:

در سال ۱۳۸۸ دومین مجموعه داستان وی مشتمل بر ۱۴ اثر، با نام دریا خواهر است، نیز توسط نشر چشمه انتشار یافت .

شناگر و باید تو را پیدا کنم:

در زمستان ۱۳۸۹ از مجموعه رمان نوجوان امروز،توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رمان «شناگر» و همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبشهت ۱۳۹۰ نیز سومین مجموعه داستان وی مشتمل بر ۱۳ اثر «باید تو را پیدا کنم» توسط نشر چشمه منتشر گشت.

وبلاگ راه آبی:

عباس عبدی همچنین نویسنده وبلاگ «راه آبی» می باشد.

روز نهنگ:

«روز نهنگ» ماجرایی در سال های پایان جنگ است كه نوجوان هایی در جزیره در فصل تابستان بازی و شیطنت می كنند، تا این كه می بینند یك كشتی خارجی لای روبی در اسكله پهلو می گیرد و آدم هایی كه در پوشش لای روبی آمده اند، در پی قاچاق آثار عتیقه هستند.

چهار پژوهش در جامعه‌شناسي فرهنگ:

عباس عبدی نويسنده كتاب «چهار پژوهش در جامعه‌شناسي فرهنگ»؛ كه توسط نشر ثالث منتشر شد،به بررسي تحول نام‌گذاري كودكان در مناطق مختلف، انگيزه‌ها و ويژگي‌هاي نوقلمان و علل مهاجرت نخبگان به خارج از كشور پرداخت.

آثار :

  • دريا خواهر است (مجموعه داستان)( 2009)
  • تحولات فرهنگي در ايران( 2009)
  • چهار پژوهش در جامعه شناسي فرهنگ( 2009)
  • مجموعه داستان‌های کوتاه با نام قلعه پرتغالی
  • مجموعه داستان‌ باید تورا پیدا کنم
  • رمان شناگر
  • مجموعه رمان نوجوان امروز

نقل قول و خاطرات:

عباس عبدی:

اگر در گذشته و نیز حال،زیبایی مساله اصلی زنان بود، امروز به موضوع مردان و جوانان هم تبدیل شده است به طوری که هزینه‌های آرایش برخی از آقایان کمتر از خانم‌ها نیست، هر چند در مجموع هنوز در این زمینه زنان پیشگام هستند. این مساله در ایران به صورت نابه ‌هنجار نیز درآمده است،به طوری که برخی از آمارها موئد رتبه اول ایران در جراحی‌های صورت و بینی بانوان است و حتی برخی از افراد طبقات پایین جامعه هم اگر پولی به دست آورند، صرف این کار می‌کنند و عجیب نبود که چند سال پیش شنیده شد همسر یکی از افراد شناخته شده که علی القاعده باید بالای ۵۰ سال می‌داشت بر اثر عمل ساکشن و برداشتن چربی شکم دار فانی را وداع گفت!چاقی نیز از این قاعده مستثنی نیست، اگر در گذشته افراد چاق اعم از زن یا مرد زیبا به نظر می‌رسیدند، امروز قضیه فرق می‌کند.

حسن میرعابدینی :

داستان‌های عبدی در حالی که اقلیمی‌اند، بومی نیستند. یعنی پیشامدرن و روستایی نیستند. از نظر شخصیت‌پردازی، در این داستان‌ها غالبا شخصیت اصلی را می‌شناسیم.

منابع:
ویکی پدیا
http://www.elyas220.blogfa.com
http://www.mehrnews.com
http://forum.banoo1.com
http://www.gtalk.ir
http://www.iranfarhang.com