22 آوریل ، روز جهانی زمین

برای عزیزان شما که فوت شده اند ، صفحه آرامگاه ایجاد کنید.

زندگینامه ، عکس ها ، فیلم ها ، صداها ، پیام ها و خاطراتشان ماندگار می ماند. ایجاد صفحه آرامگاه رایگان است


رویدادها


روز جهانی موسیقی جاز

نگارش : HaMo [ 2016-04-30 | 09:01:20 UTC ]

30 آوریل روز جهانی موسیقی جاز است که در سال ۲۰۱۱ میلادی به همت سازمان یونسکو به‌عنوان روز بین‌المللی جاز و با شعار دیپلماسی از طریق موسیقی نام‌گذاری شد.

همه ‌ساله به مناسبت روز جهانی موسیقی جاز در بسیاری از کشورها با برگزاری کنسرت و رویدادهایی مرتبط با موسیقی جشن گرفته می‌شود. هرساله یکی از شهرهای دنیا نیز به‌عنوان میزبان رسمی روز بین‌المللی جَز انتخاب می‌شود

بدنه‌ی اجرایی سازمان یونسکو جهت ساماندهی این روز، موسسه‌ی «جاز تلونیوس مانک» بوده و به دبیری موسیقی‌دان شهیر جاز «هربی هنکوک» سفیر حسن نیت سازمان ملل در گفتمان فرهنگی برگزار می‌شود.

 


روز جهانی کارگر

نگارش : HaMo [ 2016-04-30 | 07:49:33 UTC ]

روز جهانی کارگر یادمان شورش کارگران آمریکائی در اول ماه مه ۱۸۸۶ در شیکاگو است که هر سال در بسیاری از کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود.

حزب‌های کمونیست و سوسیالیست و اتحادیه‌های کارگری در بسیاری از کشورهای جهان این روز را با برگزاری تظاهرات و راهپیمائی‌های خیابانی برگزار می‌کنند.

 تمام روزهای شکوفا از تلاش ، روز تو باد !
روز بهروزی من ، روز بهروزی تو ، روز بهروزی تمام دست های کار آمد جهان
دست هایی که روزها را در تلاشند برای آرامش شب ها
شب ها در تکاپویند برای آسایش روزها !
روز کارگر مبارک

 


روز جهانی یادبود قربانیان سلاح شیمیایی

نگارش : HaMo [ 2016-04-29 | 08:36:51 UTC ]

29 آوریل، روز بین‌المللی گرامیداشت قربانیان سلاح‌های شیمیایی است. حافظه تاریخی هیچ انسان آزاداندیش و صلح جویی فراموش نکرده و نمی‌کند که سلاح‌های شیمیایی و سلاح‌های هسته‌ای دو همزاد ناخلف یک اندیشه‌اند؛ اندیشه سوداگران مرگ که در راه منافع غیرانسانی خود، جان‌ها ستاندند.

 


روز جهانی رقص

نگارش : HaMo [ 2016-04-29 | 08:04:31 UTC ]

روز جهانی رقص

روز ۲۹ آوریل، نهم اردیبهشت، از سوی یونسکو روز جهانی رقص نام‌گذاری شده. هدف از این نام‌گذاری ارج نهادن به رقص به عنوان زبانی جهانی است؛ زبانی که انسان‌ها را در صلح و دوستی به هم نزدیک می‌کند.

۲۹ آوریل روز تولد ژان ژرژ نوور است که تحولی عظیم در باله به وجود آورده؛ رقصنده و طراح رقص بزرگ فرانسوی قرن هجدهم در زدودن تجملات اشرافی باله و متناسب کردن آن با روح عصر روشنگری نقشی مهم ایفا کرد. این روز از سال ۱۹۸۲، به پیشنهاد کمیته‌ی بین‌المللی رقص یونسکو، «روز جهانی رقص» نام گرفت.

 


روز ملی خلیج فارس

نگارش : HaMo [ 2016-04-29 | 07:41:15 UTC ]

نام تاریخی این خلیج، در زبان‌های گوناگون، ترجمه عبارت «خلیج فارس» یا «دریای پارس» بوده‌است. هم چنین در تمام سازمان‌های بین‌المللی نام رسمی این خلیج، «خلیج فارس» است اما برخی از کشورهای عربی در دهه‌های اخیر آن را خلیج عربی یا به سادگی، خلیج می‌نامند. سازمان آب‌نگاری بین‌المللی از نامخلیج ایران (خلیج فارس) برای این خلیج استفاده می‌کند.

یکی از اقدامات دولت ایران برای پاسداری از میراث معنوی و فرهنگی خلیج فارس رسمیت دادن به روز ملی خلیج فارس در تقویم رسمی کشور بود. در این راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی در تیر ماه سال ۱۳۸۴ روز ۱۰ اردیبهشت ماه که مصادف با اخراج پرتقالی‌ها از تنگه هرمز است را روز ملی خلیج فارس نام نهاد.


روز روانشناس و مشاور

نگارش : HaMo [ 2016-04-28 | 18:54:14 UTC ]

با توجه به اینکه در عرصه روانشناسی و مشاوره، روز خاصی تحت عنوان “روز روانشناس و مشاور” تعیین نگردیده بود، در اوایل سال جاری شورای استان آذربایجان شرقی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور روز ۲۷ بهمن ماه را که مصادف با زاد روز زنده یاد دکتر میر تقی گروسی فرشی است، به عنوان روز روانشناس و مشاور در سطح استان آذربایجان شرقی اعلام کرد تا به این ترتیب هم یاد و مقام استاد بزرگوار زنده یاد دکتر میرتقی گروسی مورد عزت و احترام واقع شده و هم حوزه روانشناسی و مشاوره مورد توجه قرار بگیرد. گویا این عمل باعث گردید تا جامعه ی روان شناسان به فکر افتاده و خواهان تعیین روزی در تقویم با نام روز روانشناس و مشاور باشند تا با این کار به اهمیت و نفش موثر روانشناسی در زندگی افراد بیش از پیش تاکید شود. از اینرو در ایران نیز، 9 اردیبهشت، 28 آوریل، به عنوان روز روانشناس و مشاور درنظر گرفته شده است که یک روز جهانی می باشد.

 


روز جهانی بهداشت حرفه ای

نگارش : HaMo [ 2016-04-28 | 10:45:23 UTC ]

روز ۲۸ آوریل (هشتم اردیبهشت) از سوی سازمان بین‌المللی کار(ILO) به عنوان روز جهانی بهداشت حرفه‌ای World Day for Safety and Health at Work نامگذاری شده است.

روز جهانی ایمنی وسلامت شغلی در واقع یک هدف گذاری سالیانه بین‌المللی برای نهادینه کردن کار سالم و ایمن در سرتاسر جهان است. برگزاری این مراسم بخش مهمی از استراتژیهای جهانی سازمان بین‌المللی کار برای ارتقای ایمنی وسلامت شغلی در همه محیط‌های کاری است که باعث ارتقای آگاهی‌های مردم وهمچنین افزایش امنیت وسلامت در محیط کار می‌شود.

 

 


خودكشي هيتلر، پس از ازدواج با اوا براون

نگارش : HGH [ 2016-04-28 | 08:10:05 UTC ]

29 اپريل 1945 و يك روز پس از آويزان كردن اجساد موسوليني، كلارتا و ديگران و زماني كه ارتش شوروي بيشتر نقاط شهر برلين را به تصرف خود درآورده بود، هيتلر در پناهگاه خود در برلين با اوا براون كه بيش از يك دهه معشوقه او بود قرارداد ازدواج امضاء كرد و چند ساعت بعد، ايندو خودكشي كردند. اوا كه ششم فوريه 1912 به دنيا آمده بود نيز مانند كلارتا در چهارمين دهه حيات خود بود كه جان سپرد. هيتلر هنگام خودكشي 56 ساله و «اوا» 37 ساله بود. آشنايي هيتلر با «اوا» از سال 1929 و زماني كه «اوا» هفده ساله بود و در ساعات فراغت در تاريكخانه سازمان عكاسي حزب نازي كار مي كرد آغاز شده بود. پدر «اوا» كه مدير مدرسه بود با رفت و آمد دخترش با هيتلر موافقت نداشت. هيتلر به خاطر علاقه اي كه به «اوا» داشت تصوير وي را شخصا كشيده و به او داده بود كه باقي مانده است.


سالروز تولد ساموئل مورس

نگارش : HaMo [ 2016-04-27 | 18:56:38 UTC ]

27 آوریل سالروز تولد ساموئل مورس میباشد. این نقاش اهل آمریکا، مبتکر روشی برای انتقال پیام از طریق سیم با استفاده از یک کد با رمز خاص بود که اکنون کد مورس نامیده می‌شود. 

کد مورس 

روشی برای انتقال پیام و اطلاعات است که در آن از یک رشته نشانه‌های بلند و کوتاه استاندارد به نام خط و نقطه استفاده می‌شود.

 


سالروز تولد ویلیام شکسپیر

نگارش : HaMo [ 2016-04-26 | 18:55:42 UTC ]

26 آوریل، سالروز تولد ویلیام شکسپیر بزرگترین  نمایشنامه نویس دنیا میباشد. 

جملات زیبا و کوتاه از ویلیام شکسپیر :

گذشت زمان بر آن ها که منتظر می مانند بسیار کند، بر آن ها که می هراسند بسیار تند، بر آن ها که زانوی غم در بغل می گیرند بسیار طولانی، و بر آن ها که به سرخوشی می گذرانند بسیار کوتاه است. اما، برآن ها که عشق می ورزند، زمان را آغاز و پایانی نیست.

عشق ، در واقع عذاب است، ولی محروم بودن از عشق مرگ است .

هر گاه که سوگند ها را می شکنید خود را به ناپاکی می آلایید .

هیچ میراثی غنی تر از شرافت نیست ....

 

 

 


روز جهانی مالاریا

نگارش : HaMo [ 2016-04-25 | 07:16:45 UTC ]

شعار روز جهانی مالاریا : حذف مالاریا؛ سرمایه ای برای آینده

روز 25 آوریل مصادف با 5 اردیبهشت از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) به نام مالاریا نامگذاری شده است. مالاریا هم اکنون مهم ترین بیماری انگلی و یکی از مشکلات مهم بهداشتی تعدادی از کشورها، بخصوص کشورهای گرمسیری جهان است.


سالروز شكست عمليات نظامي آمريكا در صحراي طبس

نگارش : HGH [ 2016-04-24 | 09:27:28 UTC ]

عملیات طبس که نام عملیاتی آن در ارتش آمریکا عملیات پنجه عقاب (Operation Eagle Claw) بود، عملیاتی نظامی توسط نیروی دلتا برای آزادسازی آمریکای های گروگان گرفته شده توسط دانشجویان پیرو خط امام در تهران بود. این عملیات نخستین تجربهٔ عملیاتی نیروی دلتا بود.

در پی ناکامی دولت ایالات متحده آمریکا در اعمال فشار سیاسی و اقتصادی برای آزادی گروگان‌های آمریکایی در تهران که در ماجرای تصرف سفارت آمریکا بازداشت شده بودند، جیمی کارتر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا دستور انجام عملیات آزادسازی را صادر کرد. برژینسکی می‌گوید:روز اول آوریل (۲۲ فروردین) جیمی کارتر از من خواستارتشکیل جلسهٔ اضطراری شورای امنیت ملی شد وگفت که به نظر وی زمان اقدام فرا رسیده است. کارتر جلسه یاد شده را با این سخنان آغاز کرد: به نظرم امکان خلاصی گروگان‌ها بسیار بعید به نظر می‌رسد و ما بایستی حاکمیت خود را اعمال کنیم و حالا وقت آن است که عمل مناسب انجام پذیرد و جدول زمانی آن هم تهیه شود؛ و ادامه داد: «ما باید برای آزادی گروگان‌ها وارد عمل شویم و عملیات در اولین فرصت ممکن باید آغاز شود.» رییس ستاد مشترک ارتش ژنرال جونز، تاریخ ۴ اردیبهشت را مناسب‌ترین زمان شروع عملیات اعلام کرد. این عملیات نهایتاً با شکست مواجه شد و ۸ تن از نظامیان آمریکایی در این واقعه کشته شدند.


روز زمین پاک

نگارش : HaMo [ 2016-04-22 | 18:58:54 UTC ]

روز زمین پاک

22 آوریل، روز زمین پاک ،روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کرهٔ زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در طول فصل بهار در نیمکره شمالی و در طول فصل پاییز در نیمکره جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می شود) برگزار می‌شود.

 


سالروز تولد آنتونی کوئین

نگارش : HaMo [ 2016-04-21 | 18:59:42 UTC ]

آنتونیو رودولفو اوکزاکا کوئین هنرپیشه، نویسنده و نقاش مکزیکی آمریکایی بود. بسیاری از ایرانی‌ها او را با نقش حمزه در فیلم «محمد رسول الله (ص)» می‌شناسند.

در ۲۱ آوریل سال ۱۹۱۵ در منطقه فقیرنشین چی‌واوا مکزیک از پدری ایرلندی-مکزیکی و مادری مکزیکی-سرخ پوست به دنیا آمد.

 این بازیگر فقید سینما در سال 1355 در ایران حضور پیدا کرد و در یک فیلم درام - ماجرایی بنام «کاروان‌ها» محصول و ساختهٔ مشترک ایران و آمریکا مقابل دوربین رفت.

 


20 آوریل،سالروز تولد ادولف هیتلر

نگارش : HaMo [ 2016-04-19 | 09:06:28 UTC ]

 ادولف هیتلر، سالها پیش در چنین روزی، در20آوریل سال 1889 در شهر مرزی و کوچک بران‌آئو ام این،بین مرز اتریش و امپراتوری آلمان به دنیا آمد. او بین سال‌های ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ صدر اعظم آلمان و از ۱۹۳۴ به بعد، هم‌زمان در مقام پیشوای رایش آلمان بزرگ نیز حکومت کرد.

هیتلر به عنوان یک کهنه‌ سرباز نشان‌دار جنگ جهانی اول در سال ۱۹۲۰ به حزب نازی پیوست و در سال ۱۹۲۱ به ریاست آن رسید. 

 


19 آوریل سالگرد درگذشت واضع نظریه فرگشت ،داروین

نگارش : HaMo [ 2016-04-18 | 09:08:56 UTC ]

چارلز داروین ، زیست‌شناس بریتانیایی و واضع نظریه فرگشت است. از آثار او می‌توان خاستگاه گونه‌ها یا «منشأ انواع» در سال ۱۸۵۹و تبار انسان، و انتخاب طبیعی در ارتباط با جنسیت در سال 1871را نام برد. او از اعضای انجمن سلطنتی بریتانیا بود. از کتاب او با نام کامل «خاستگاه گونه‌ها به وسیله انتخاب طبیعی» به عنوان یکی از مهمترین کتاب‌های دنیا یاد می‌شود. در 19 آوریل سال ۱۸۸۲ در داون‌ هاوس استان کنت انگلستان درگذشت.

 


18 آوریل برابر با 29 فروردین ،روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی

نگارش : HaMo [ 2016-04-18 | 08:50:53 UTC ]

18 آوریل برابر با 29 فروردین به عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی نام‌گذاری شده است.

شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌ها، معروف به ایکوموس طی پیشنهادی که در سال 1982 به یونسکو ارائه داد، 18 آوریل از سوی یونسکو به نام روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی اعلام شد.

این روز خاص فرصت بالا بردن آگاهی عمومی در مورد تنوع میراث جهانی و کوشش‌های مورد نیاز جهت حمایت و حفاظت از آنها را فراهم می‌آورد، و همچنین به منظور جلب توجه نسبت به آسیب پذیری آنها است.

 

 


19 آوریل، سالروز تولد ماریا شاراپووا

نگارش : HaMo [ 2016-04-18 | 08:21:00 UTC ]

ماریا شاراپووا  تنیس‌باز مشهور روس و دارنده ۵ عنوان قهرمانی مسابقات گرند اسلم تنیس جهان است.

وی کاری را انجام داد که تا قبل از او هیچ‌ یک از بانوان ورزشکار شوروی سابق و یا روسیه موفق به انجام آن نشده‌بودند. او در صدر جدول رتبه‌بندی انجمن تنیس زنان جهان قرار گرفت.

او در روز دوشنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۴ طی یک کنفرانس خبری از مثبت بودن آزمایش دوپینگش در مسابقات گرنداسلم ملبورن در ژانویه ۲۰۱۶ پرده برداشت.


سالروز تولد لئوناردو داوینچی

نگارش : HaMo [ 2016-04-14 | 09:27:00 UTC ]

لئوناردو داوینچی نابغه و نقاش معروف دوره رنسانس

لئوناردو داوینچی، دانشمند، نقاش، مجسمه‌ساز، معمار، موسیقی‌دان، ریاضی‌دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین‌شناس، نقشه‌کش، گیاه‌شناس و نویسنده ایتالیایی دوره رنسانس بود.

نبوغ او شاید بیش از هر چیز دیگری مورد توجه بوده است. لئوناردو معمولاً به عنوان نمونهٔ بارز یک مرد رنسانس معرفی می‌شود.

در ۱۵ آوریل سال ۱۴۵۲ در روستای وینچی فلورانس به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه دهکدۀ محل سکونتش گذراند. با اینکه در مدرسه، چندان موفق نبود، ولی شور و هیجان زیادی نسبت به طبیعت نشان می‌داد. 

 


خواننده ایرانی کُرد،داعش به دنبال او

نگارش : HaMo [ 2016-04-13 | 09:51:51 UTC ]

خواننده زن کرد، هدف جدید داعش!

هلی لاو، با نام اصلی هلن عبدالله، خواننده ایرانی اصل و کرد زبان است که با ویدیو موسیقی و به گفته خودش انقلابی سعی در ایجاد اتحاد برای نابودی داعش دارد.

او می‌گوید، من با موسیقی می‌خواهم این پیام را برسانم که همه ما برای اتمام جنگ مسوول هستیم. من این موسیقی را علیه پروپاگاندای داعش ساخته‌ام.


سال روز مرگ ژان پل سارتر

نگارش : HGH [ 2016-04-13 | 08:22:42 UTC ]

ژان-پل شارل ایمار سارْتْرْ (Jean-Paul Charles Aymard Sartre) (زاده ۲۱ ژوئن ۱۹۰۵ - درگذشته ۱۵ آوریل ۱۹۸۰) فیلسوف، اگزیستانسیالیست، رمان نویس، نمایش نامه نویس و منتقد فرانسوی بود.
تا ده سالگی بیشتر خانه نشین بود ارتباط بسیار کمی با مردم داشت. همانگونه که خود در کتاب «کلمات» دوران کودکیش را بیان می‌کند، کودکی تیزهوش اما گوشه گیر بود و سال‌های کودکی را بیش از هرجا میان انبوه کتاب‌ها به خواندن آثار مهم ادبی و تاریخی گذرانده‌است. پس از آن به مدرسه لیس هنری هشتم رفت. دوازده سال بود که مادرش دوباره ازدواج کرد و با همسر جدیدش که یکی از دوستان قدیمی پدر ژان بود به شهر «لا روشل» نقل مکان نمود. این اقدام موجب نفرت سارتر از مادرش شد. تا ۱۵ سالگی برای تحصیل به مدرسه یی در «لا روشل» رفت اما تحمل شرایط مدرسه و رفتارهای خشونت آمیز دانش آموزان دیگر برای او بسیار دشوار بود.


12 آوریل روز جهانی فضانوردی

نگارش : HaMo [ 2016-04-12 | 08:12:41 UTC ]

23 فروردین برابر با ١٢ آوریل، روز بین المللی فضانوردی و کیهان نوردی  است. یونسکو، بمناسبت پرواز یوری گاگارین به کهکشان، این روز را، روز جهانی فضانوردی واکتشافات کیهانی اعلام کرد و کلمه روسی «سپوتـنیک»(ماهواره)، با وارد شدن به زبانهای مختـلف، به یک کلمه بین المللی تبدیل شد.

 


سالگرد درگذشت فرانکلین روزولت

نگارش : HaMo [ 2016-04-10 | 09:10:35 UTC ]

از نظر اندیشمندان امروزی، فرانکلین روزولت یکی از بزرگترین رئیس جمهوران آمریکاست. چرا که در زمان رکود بزرگ اقتصادی، توانست دوباره آمریکا را به رونق گذشته بازگرداند.

وی چهار دوره به ریاست جمهوری امریکا رسید، اما در سال ۱۹۴۵ در دومین سال خدمت از چهارمین دوره ریاست جمهوری اش تنها سه هفته مانده به پایان جنگ جهانی دوم در اروپا درگذشت.

 


ترور آبراهام لینکن

نگارش : HGH [ 2016-04-10 | 08:59:24 UTC ]

جان ویلکز بوت، قصد ربودن رئیس جمهور را داشت تا در عوض آزادیش، خواهان آزاد کردن زندانیهای هم پیمانها شود. اما در ۱۱ آوریل ۱۸۶۵ لینکلن در خارج از کاخ سفید سخنرانی ایراد کرد و از دادن حق و حقوق سیاهان دفاع کرد. این امر خشم بوت را، که در جمع مستمعین حضور داشت برانگیخت و در نتیجه نقشه اش را برای ربودن لینکلن تغییر داد و تصمیم گرفت او را ترور کند.


روستایی شش هزار ساله در اورامان کردستان کشف شد

نگارش : HGH [ 2016-04-10 | 08:55:35 UTC ]

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران اعلام کرده است که کاوش‌ها در محوطه باستانی سرچم در منطقه اورامان استان کردستان ایران به کشف روستایی منجر شده که تخمین زده می‌شود عمر آن به شش هزار سال پیش می‌رسد.


آتش سوزی در معبدی در هندوستان، جان بیش از صد نفر را گرفت

نگارش : HGH [ 2016-04-10 | 08:50:28 UTC ]

پلیس هند می‌گوید بیش از ۱۰۰ نفر در اثر آتش سوزی در معبد پوتینگال شهر پراوور هند جان باخته‌اند و بیش از ۲۰۰ نفر هم دچار جراحات ناشی از سوختگی شده‌اند.

بنا بر گزارش رسانه‌های محلی به دنبال انفجار در محلی که فشفشه و لوازم آتش‌بازی ذخیره شده بود، این آتش‌سوزی آغاز شد.

این معبد بنا داشت در پایان فستیوالی که برگزار کرد، مراسم آتش بازی به راه بیاندازد.


واکسن فلج اطفال

نگارش : HaMo [ 2016-04-10 | 08:49:12 UTC ]

 فلج اطفال با نام علمی  Poliomyelitis: نوعی بیماری حاد ویروسی است که دستگاه گوارش و در بعضی مواقع دستگاه عصبی مرکزی را درگیر می‌کند.

در آوریل 1955 اعلام شد که واکسن بیماری پولیو فلج اطفال ساخته شده، موثر و مطمئن است. کاشف این واکسن، دکتر یوناس سالک از مهاجران روس در آمریکا بود.

 


سالگرد حسین سرشار، بازیگر و دوبلور

نگارش : HaMo [ 2016-04-10 | 08:14:01 UTC ]

حسین سرشار

در 22 خرداد سال 1313 در تهران به دنیا آمد. برای پرورش صدا و افزودن بر دانسته‌هایش رهسپار ایتالیا شد و در کنسرواتوار معروف "سانتا چچیلیا" به ادامه فراگیری پرداخت. 

او در اپراها و تئاترهای ایرانی و ایتالیایی اجرا کرد و پس از انقلاب و تعطیلی اپرا، در سینمای ایران بازی و دوبله کرد. در ۶۰ سالگی درگذشت. پیرامون مرگ او روایت‌های گوناگونی وجود دارد.

 


زادروز دختر شایسته ایرانی، همسر وزیر دفاع کانادا

نگارش : HaMo [ 2016-04-10 | 07:53:43 UTC ]

زادروز دختر شایسته ایرانی، همسر وزیر دفاع کانادا

نازنین افشین جم در 22 فروردین سال 1358 در تهران به دنیا آمد. در سال ۱۹۸۱ به همراه خانواده به کشور کانادا مهاجرت کرد. وی که در دانشگاه بریتیش کلمبیا در رشته های روابط بین الملل و علوم سیاسی تحصیل کرده است، به تحلیلگر مسائل سیاسی ایران تبدیل شد. وی در سال ۲۰۰۳ عنوان دختر شایسته کانادا را کسب کرد .

 


یوری گاگارین، اولین انسانی که مرز فضا را گشود.

نگارش : HGH [ 2016-04-09 | 10:16:00 UTC ]

یوری الکسی‌یویچ گاگارین (به روسی: Юрий Алексеевич Гагарин) (زاده ۹ مارس ۱۹۳۴ - درگذشته ۲۷ مارس ۱۹۶۸) فضانورد روسی و نخستین فضانورد جهان بود. یوری گاگارین در روز 12 آوریل 1961 میلادی توسط فضاپیمای وُستوک-1 به فضا رفت و به مدت ۱۰۸ دقیقه مدار زمین را یک دور بطور کامل پیمود. عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز گشت.


سالمرگ اف. دي. روزولت، مردي که به رکود اقتصادي آمريکا پايان داد و آن را ابرقدرت کرد.

نگارش : HGH [ 2016-04-09 | 10:15:38 UTC ]

12 اپريل سال 1945 فرانكلين دلانو روزولت كه از 1933 رئيس جمهوري آمريكا بود در 63 سالگي بر اثر خونريزي مغزي (سكته) درگذشت و هري ترومن معاونش همان روز به عنوان سي و سومين رئيس جمهور برجايش نشست. روزولت كه يك هلندي تبار آمريكايي بود از سال 1921 دچار بيماري polio و از ناحيه پايين بدن فلج شده بود. وي قبلا فرماندار نيويورك بود.


روز هنر انقلاب اسلامی

نگارش : HaMo [ 2016-04-09 | 10:02:23 UTC ]

21 فروردین ، روز هنر انقلاب اسلامی

پس از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال 1372، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، روز 21 فروردین به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد.

 


سالروز تولد بانو هایده

نگارش : HaMo [ 2016-04-09 | 10:02:11 UTC ]

21 فروردین سالروز تولد بانو هایده

بیست و یکم فروردین سالروز تولد بانو هایده ،خواننده مشهور پاپ و سنتی ایران میباشد. نام اصلی وی ، معصومه دده بالا است ، هایده در سال ۱۳۴۷، فعالیت حرفه‌ای خود را با خواندن ترانه «آزاده» اثر استادش علی تجویدی که بر روی آخرین سروده رهی معیری ساخته شده بود آغاز کرد. اجرای ترانه «آزاده» با ارکستر بزرگ گلها در رادیو تهران آغاز کارش بود.

 


سالگرد فوت کیومرث ملک مطیعی

نگارش : HaMo [ 2016-04-09 | 10:01:58 UTC ]

21 فروردین سالگرد کیومرث ملک مطیعی

کیومرث ملک مطیعی، بازیگر سینمای ایران نزدیک به ۵۰ فیلم سینمایی نقش آفرینی کرد آنچه به شهرتش افزود حضور وی در مجموعه‌های تلویزیونی شب هزار و یکم، زیر آسمان شهر و مدرسه ما بود.

در ۲۱ فروردین سال ۱۳۸۹ به علت ایست قلبی در همین بیمارستان درگذشت.

 


سالگرد شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی

نگارش : HaMo [ 2016-04-09 | 09:14:30 UTC ]

21 فروردین سالگرد شهادت سپهبد، علی صیاد شیرازی

علی صیاد شیرازی ، روز شنبه 21 فروردين سال 1378 در حوالي خانه اش مورد سوء قصد عوامل تروريست قرار گرفت و به شهادت رسيد.

 پنج روز قبل از مرگ، در ۱۶ فروردین ۱۳۷۸ همزمان با عید غدیر از سوی فرمانده کل قوا به درجه سرلشکری ارتقا پیدا کرد که این درجه مجددا پس از کشته شدن وی به سپهبدی ارتقا یافت.


سالگرد درگذشت، شهید مرتضی آوینی

نگارش : HaMo [ 2016-04-08 | 08:02:42 UTC ]

مرتضی آوینی، در سال 1358 وارد جهاد سازندگي شد و پس از زمان كوتاهي به فيلمسازي روي آورد. از سال 1364 تا 1367 به همراه گروهي مجموعه مستند "روايت فتح" را آغاز كرد.ساخت مستند"روايت فتح" از عمليات خيبر شروع شد و تا عمليات مرصاد ادامه داشت.روش مستندسازي‌اش را كه هدف آن ظاهر كردن واقعيت بود؛"مستند اشراقي" نام گذاشت. 

روز بیستم فروردین سال ۱۳۷۲ در منطقه فکه بر اثر اصابت ترکش مین باقی مانده از جنگ ایران و عراق به شهادت رسید. پیکر شهید سید مرتضی آوینی ۲۲ فروردین با حضور مقام معظم رهبری و هنرمندان و نویسندگان، تشییع و در گلزار شهدای بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

 


ثریا حکمت در گذشت

نگارش : HaMo [ 2016-04-08 | 07:20:47 UTC ]

ثریا حکمت که در اوایل سال جدید به دلیل مسمومیت دارویی به بیمارستان منتقل شده و بعد با بهبود نسبی شرایطش ترخیص شد ولی بامداد 16 فروردین‌ماه به دلیل تشنج و لخته شدن خون بار دیگر به بیمارستان منتقل شد و به کما رفت. 

ثریا حکمت بازیگر سینما و تلویزیون صبح امروز (جمعه، 20 فروردین) در بیمارستان  طالقانی درگذشت.

 


در گذشت بنیانگذار شرکت فورد، هنری فورد

نگارش : HaMo [ 2016-04-07 | 10:23:46 UTC ]

هنری فورد، نمونه بارزی از یک شخصیت کارآفرین است. صنعتگری که با تکیه بر استعدادها و قابلیت های فردی خویش، خالق ایده ای جدید و تحول ساز گردید. او شرکت خودروسازی فورد را در سال ۱۹۰۳ تاسیس نمود.

وی در هفتم آوریل سال 1947 در فیرلین ؛واقع در ایالت میشیگان امریکا درگذشت.

 

 


روز جهانی بهداشت

نگارش : HaMo [ 2016-04-07 | 09:19:48 UTC ]

روز جهانی بهداشت

 هفتم آوریل مصادف با 18 فروردین روز جهانی بهداشت نامگذاری شده است که تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی قرار دارد.

در چنین روزی در سال 1948 میلادی در نیویورک، نخستین اساسنامه ی کنفرانس بین المللی بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی تدوین گردید.همچنین در ژوئن همان سال نخستین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان بیش از شصت و یک کشور جهان تشکیل شد . از آن سال به بعد همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی بهداشت در  کشورهای مختلف گرامی داشته می شود .

شعار سازمان بهداشت جهانی در سال 2016، مبارزه با دیابت است.

 


سالروز در گذشت صادق هدایت

نگارش : HaMo [ 2016-04-07 | 09:14:51 UTC ]

سالروز در گذشت صادق هدایت

19 فروردین سالروز در گذشت خالق بوف کور، صادق هدایت میباشد.

هدایت از پیشگامان داستان‌نویسی نوین ایران و روشنفکری برجسته بود. بسیاری از محققان، رمانِ «بوف کور» او را، مشهورترین و درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران دانسته‌اند.


ناصر گیتی جاه در گذشت

نگارش : HaMo [ 2016-04-07 | 09:13:03 UTC ]

ناصر گیتی جاه در 19 فروردین سال 1393، دو سال پیش در چنین روزی، بر اثر سکته قلبی در بیمارستان دی تهران درگذشت.

وی بازیگر ایرانی و برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سی‌امین جشنواره فیلم فجر بود.

او اولین کسی بود که پس از انقلاب نقش شاه سابق (محمدرضا شاه) را در سریال «طبل توخالی» بازی کرد و پس از آن در تله‌فیلم «سقوط» به کارگردانی محمدرضا ورزی بار دیگر این نقش را تکرار کرد.

 

 


سالگرد درگذشت جمشید اسماعیل خانی

نگارش : HaMo [ 2016-04-07 | 09:10:32 UTC ]

جمشید اسماعیل خانی بازیگر ایرانی ، برای بازی در فیلمهای «زیر بامهای شهر» و «روسری آبی» کاندیدای بهترین بازیگر نقش دوم مرد از جشنواره های هشتم و سیزدهم فیلم فجر شد.

 


7 آوریل، زادروز جکی چان

نگارش : HaMo [ 2016-04-07 | 08:46:34 UTC ]

جکی چان در هفتم آوریل سال ۱۹۵۴ در هنگ کنگ چین به دنیا آمد.

وی یک هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌ کننده، فیلم‌نامه‌نویس، بدل‌کار و خواننده هنگ‌ کنگی است. او بخاطر فیلم‌های کمدی-اکشن خود مشهور است.

 


7 آوریل، زادروز فرانک ریبری

نگارش : HaMo [ 2016-04-07 | 08:44:27 UTC ]

فرانک ریبری در هفتم آوریل سال 1983 در بولونی سور مر؛ واقع در کشور فرانسه به دنیا آمد. در 5 سالگی تصادف سختی کرد و در آن، قسمتی از پوست صورتش کنده شد ، به همین دلیل به او لقب صورت زخمی داده شده است.

وی که یکی از 3 کاندیدای نهایی کسب عنوان بازیکن سال فیفا _ 2013 بود، با ۳۶ رای بالاتر از مسی و کریستیانو رونالدو ایستاد.

 


6 آوریل، روز جهانی ورزش

نگارش : HaMo [ 2016-04-06 | 08:17:26 UTC ]

6 آوریل، روز جهانی ورزش

 کمیته بین المللی المپیک (IOC)، ششم آوریل را روز بین المللی ورزش برای صلح و توسعه نامید. 

روز ششم آوریل در واقع آغازگر نخستین دوره بازی‌های المپیک تابستانی مدرن در سال 1896 به میزبانی یونان بوده و به همین دلیل کمیته بین المللی المپیک با برگزاری جشنی در این روز به عنوان ورزش در خدمت توسعه و صلح در نظر دارد توجه جهانیان را به این امر بیشتر کند.

ورزش، تفاوت های قومی، اقتصادی، مذهبی و تعصبات را کنار می زند و مردم را متحد می کند.

 

 


ثریا حکمت به کما رفت

نگارش : HaMo [ 2016-04-06 | 07:48:09 UTC ]

ثریا حکمت به کما رفت

آذر مهدی قلی خانی (ثریا حکمت) متولد 1332 در خوی است. او که بیش از 12 سال است فعالیت بازیگری ندارد در آثاری چون «نقطه ضعف»، «تصویر آخر»، «خواستگاری»، «نیش»، «آواز قو» و فیلم به‌یاد ماندنی «ای ایران» ناصر تقوایی به ایفای نقش پرداخته است.

او مدتی است که عزلت‌ نشینی را بر کار در سینما ترجیح می‌دهد و به گفته خودش در حال نگارش قصه بود که یکی از آنها به نام دختر گل‌ فروش برای تله‌ فیلمی انتخاب شده است.

 


هجوم پسران ایرانی برای ازدواج با دختران روسی یا دروغ اول آوریل؟؟!!

نگارش : HaMo [ 2016-04-06 | 07:29:29 UTC ]

هجوم پسران ایرانی برای ازدواج با دختران روسی یا دروغ اول آوریل؟؟!!

رئیس شورای فدرال روسیه اعلام کرد:

اعطای تابعیت و پرداخت 15 هزار دلار به هر مرد خارجی که با دختران روسی ازدواج کند....

 


عباس کیارستمی به خواب مصنوعی رفت

نگارش : HaMo [ 2016-04-05 | 08:46:11 UTC ]

عباس کیارستمی را باید در زمره سینماگران موسوم به موج نوی سینما در ایران به شمار آورد. آثار وی اغلب با استقبال فراوان منتقدان روبه‌رو می شود. سادگی، استفاده از کودکان به عنوان نقش اول و قهرمان داستان، سبک مستندگونه، بهره‌گیری از فضاهای روستایی، حذف کارگردان، شاعرانگی و نیز مکالمه شخصیت‌ها در خودرو برخی از ویژگی‌های فیلم‌های کیارستمی است. سينماي كيارستمي سينماي فضامحور است. 

 


16 فروردین درگذشت محمد علی شاه قاجار

نگارش : HaMo [ 2016-04-04 | 10:14:07 UTC ]

محمد علی شاه قاجار

ششمین پادشاه ایران از دودمان قاجار بودششمین پادشاه ایران از دودمان قاجار بود، در 28 دي سال 1285 يك هفته پس از مرگ پدرش ـ مظفرالدين شاه ـ تاجگذاري كرد. وی در 16 فروردين سال 1303 بر اثر ديابت در "بندر ساووناً "در ایتالیا درگذشت‌ و در کربلا به خاک سپرده شد.

 


تاسیس شرکت مایکروسافت

نگارش : HaMo [ 2016-04-04 | 09:25:31 UTC ]

تاسیس شرکت مایکروسافت

شرکت مایکروسافت در چهارم آوریل 1975 توسط دو جوان همشهري درشهر آلبوكركي آمريكا تاسيس شد. موسسان آن بيل گيتس (در آن زمان 20 ساله) و پل گاردنر آلن (در آن وقت 23 ساله) بودند که شمار آنان بعدا افزايش يافت.


ناگفته هایی درباره آلبرت انیشتن

نگارش : HaMo [ 2016-04-03 | 10:28:32 UTC ]

آلبرت انیشتن

آلبرت انیشتن، ساعت ۱۱:۳۰ صبح ۱۴ مارس سال ۱۸۷۹ در شهر اولم در ورتمبرگ آلمان، واقع در ۱۰۰ کیلومتری اشتوتگارت به دنیا آمد. پدرش یک فروشنده بود که بعدها یک کارخانه الکتروشیمیایی تأسیس کرد . در زمان تولد، مادر آلبرت به خاطر اینکه سر او بسیار بزرگ بود و حالتی عجیب داشت بسیار نگران بود. هرچند که با رشد او، کم کم بزرگی سرش کمتر به چشم می‌آمد.


قتل خسرو پرويز

نگارش : HGH [ 2016-04-02 | 11:12:50 UTC ]

طبق برخي از كتاب هاي تاريخ، خسرو پرويز ـ شاه ساساني ايران كه از 31 دسامبر 627 (نيمه شب و آغاز سال 628) در كاخ سلطنتي تيسفون بازداشت بود سوم اپريل 628 ميلادي به تصميم افسران ارشد و مقامات تراز اول دولت و تائيد پسرش «شيرويه» كشته شد و اين قتل، آغاز پايان امپراتوري ايران در عهد باستان بود كه این ابرقدرت یک دهه بعد از آن در قادسیه از عرب های مسلمان شکست خورد، ظرف 14 سال فروپاشید و مهاجرت اعراب از جنوب غربي و سپس اقوام آلتائيك از شمال شرقي به ايرانزمین آغاز شد و آسيب ديدگي اصلي، از همين مهاجرت ها بود كه شاهان ايران 12 قرن مانع از آن شده بودند تا تخريب فرهنگي صورت نگيرد...


ترور مارتین لوترکینگ

نگارش : HGH [ 2016-04-02 | 11:12:20 UTC ]

چهارم اوريل (روزي چون امروز) سالگرد قتل دكتر «مارتين لوتر كينگ» رهبر جنبش حقوق مدني سياهپوستان ايالات متحده است كه بسال 1968 در شهر ممفيس ايالت تنسي هنگامي كه براي سحنراني آماده مي شد و به اتفاق «جسي جكسون» از مبارزان جنبش حقوق مدني به بالكن هتل محل اقامت خود رفته بود هدف گلوله قرار گرفت و كشته شد.

کینگ در شب فوتش گفت:

ما این فرصت را داریم که آمریکا را تبدیل به کشور بهتری کنیم. من ممکن است به همراه شما به آن نقطه نرسم. اما امشب می خواهم بدانید که ما، به عنوان ملت، به سرزمین موعود خواهیم رسید.


روز جهانی کتاب کودک

نگارش : HaMo [ 2016-04-02 | 11:03:49 UTC ]

۲ آوریل (برابر با ۱۴ فروردین) به افتخار زادروز هانس کریستین اندرسن، نویسنده داستان‌های کودکان نامگذاری شده‌است.

هر سال در این روز توسط دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) مراسم باشکوهی به مناسبت برای بزرگداشت مقام کتاب کودک و ادبیات کودک و نوجوان در کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود و مدیریت آن را این دفتر که از سال ۱۹۵۳ میلادی در سوئیس آغاز به کار کرده‌است برعهده دارد.

 


روز رشت

نگارش : HaMo [ 2016-04-02 | 10:10:45 UTC ]

۱۲ دی ماه از سوی شهرداری رشت، روز رشت اعلام شد. در این روز، شهرداری رشت با شعار رشت، پایتخت تئاتر ایران اقدام به اجرای جشن و پایکوبی، در حد فاصل پیاده راه علم الهدی تا مقابل مجتمع خاتم الانبیاء (ص) نمود.

 


روزجهانی اوتیسم

نگارش : HaMo [ 2016-04-02 | 09:30:25 UTC ]

دوم آوریل، 14 فروردین، روزجهانی اوتیسم (اختلال در دَرخودماندِگی) است. حالتی که از هر ۱۰۰ نفر یکی به آن مبتلا است. به ظاهر امروز بودجه مناسبی برای کشف دلایل بروز این عارضه تخصیص یافته، اما آن طور که روزنامه گاردین می‌نویسد یک چیز در این میان کم است: مغزهای دچار درخودماندگی برای آزمایش.

من به جهانی آمده ام پاک و رویایی، دنیایی سراسر شور و شیدایی. من روی زمینی زندگی می کنم که آسمانش آبی است و زیر پایم تا چشم کار می کند حریر سبز، از یک سو تن سپرده به آغوش آبی دریا ... و از دیگر سو گره خورده به کوه های سر به فلک کشیده مغرور... من در دنیایی زندگی می کنم فراتر از آب و آفتاب و کوه و دریا. فراتر از آه و لبخند و اشک و رویا. من به جهانی آمده ام که دهکده ای است این روزها! اما در این دهکده جهانی چند نفر می دانند که من کیستم و چیستم؟

 

 

 


پربازدید ترین آرامگاه ها:

IR - Rudsar | 14.9 ℃
IR - Tonekabon | 11.54 ℃
IR - Rudsar | 14.59 ℃
مریم عاشوری
1310 تا 1393
IR - Bandar-e Anzali | 1 ℃
Weather is not available
حسن آریان فر
1324 تا 1372
IR - Rudsar | 14.91 ℃
IR - Rudsar | 14.9 ℃
IR - Tonekabon | 11.54 ℃
mehdizeynali
1373 تا 1395
Weather is not available
Weather is not available