citytomb

ورود | عضویت
حضرت آدم

حضرت آدم

اولین پیامبر الهی است. به زبان عبری، «آدم» به معنای خاک و زمین است. وصفش صفی‌الله است که در ضمن در سوره‌های بقره٬ اعراف٬ حجر٬ طه٬ ص٬ بنی اسرائیل و کهف از او سخن به میان آمده است.
+0نظر
  • زندگی نامه
  • بررسی شما
در صوزتی که در صحت اطلاعات زیر مشکلی وجود دارد یا مطالب تکمیلی راجع به مشاهیر دارید، برای ما ارسال نمایید .تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

-

پدر: -
مادر:-
برادر:-
خواهر:-
همسر: حوا
فرزندان: هابیل، قابیل، اقلیما، الیزا، شیث،یافث،فریدا،صیدا،لوذا

شهرت ، كنيه و لقب:

شهرت: آدم التراب کنیه:ابوالبشر لقب:صفی الله

دوران زندگي:

به زبان عبری، «آدم» به معنای خاک و زمین است. اگرچه برخی ریشهٔ این واژه را در زبان‌های سامی می‌دانند، ولی به باور برخی پژوهشگران این کلمه شکل تغییر یافتهٔ واژهٔ «اوتامای» در زبان سانسکریت (از زبان‌های هندواروپایی) به معنای «انسان» است. برخی نیز آن را برگرفته از واژهٔ هندو اروپایی «اتم» می‌دانند.

صفی الله:

وصفش صفی‌الله است که در ضمن در سوره‌های بقره٬ اعراف٬ حجر٬ طه٬ ص٬ بنی اسرائیل و کهف از او سخن به میان آمده است. قبل خلقت حضرت آدم در روی زمین هیچکس نبود، روزی خداوند رحمان و آفریدگار بزرگ تصمیم به خلق موجودی دیگر گرفت که حتی از فرشتگان هم شریفتر بود و این موجود، آدم صفت اله نامیده شد.

جبرئیل:

خداوند به جبرئیل فرمان داد که از زمین مشتی خاک بیاور، و چون جبرئیل چنین کرد، زمین به فریاد آمد و جبرئیل رابه ذات خداوند سوگند داد که موجودی خلق می شود که بر روی من آشوب ها بپا می کند و چون جبرئیل سوگند را شنید به عرش بازگشت و گفت: «خداوندا تو خود واقف به اسراری» ، این بار میکائیل حاضر به چنین کاری شد و او نیز چون جبرائیل دست خالی بازگشت.

اسرافیل:

چنانچه پس از او اسرافیل عازم زمین شد و او نیز همچون 2 فرشته دیگر بدون خاک از زمین بازگشت.

عزرائیل:

خداوند این بار عزرائیل را فرستاد و عزرائیل به سوگند زمین توجه نکرد و چون خاک را آورد خداوند به گفت: «چرا سوگند زمین را گوش نکردی؟» و عزرائیل پاسخ داد : «اجرای امر پروردگارم را نمودم و خداوند فرمود حال که چنین شد تو را مأمور گرفتن جان اولاد آدم خواهم کرد» .خاکی را که عزرائیل از زمین آورده بود در جایگاهی نهادند و طبق امر خداوند با آب باران خیس شد تا سر انجام تبدیل به گل گردید.

پیکر آدم:

و از این گل پیکر آدم شکل گرفت و روح خدا در آن دمیده شد و آدم از عالم نیستی قدم به عالم هستی گذارد.

خداونددر پاسخ فرشتگان:

خداونددر پاسخ فرشتگان که به خداوند اعتراض کردند که پروردگارا می‌خواهی روی زمین کسانی را بگماری که در آنجا فساد کنند و خون بریزند؟! پاسخ فرمود که من از چیزی آگاهم که شما آن را نمی‌دانید.

شیطان:

خداوند او را در بهشت جای داد اما شیطان که به خاطر سرپیچی از فرمان خداوند مبنی بر سجده بر آدم، از درگاه خداوند رانده شده بود قسم خورد که از آدم انتقام بگیرد.

سخن انسان باخدا:

طبق روایات، خداوند بدون واسطه و از سوی آسمان با آدم سخن می‌گفته‌است، ولی با این همه وحی نیز بر او نازل می‌گشته‌است. خداوند بر او بیست و یک صحفه نازل کرد که در آنها، مردار، خون و گوشت خوک حرام شده بود.

حضرت آدم:

همچنین آدم نخستین کسی بود که خداوند به وی نوشتن با قلم را آموزش داد و پنجاه رکعت نماز بر او فرض کرد.در روایاتی لیلیت نخستین زن آفریده خدا و همسر آدم بود، و بر طبق آیات قرآن نیز آدم فقط یک همسر داشت که آن هم حوا بود داشت.

اولین انتقام شیطان از انسان:

چون آدم و حوا، توسط شیطان فریفته شدند و از درخت ممنوعه، میوه‌ای را خوردند، از بهشت اخراج شدند. این اولین انتقام شیطان از انسان بود که باعث اخراج آدم از پادشاهی بهشت و تنزل او به مقام بشری شد.

اخراج حضرت آدم از بهشت:

پس از اخراج آدم از بهشت، اولین توبه‌های انسان از گناه در پیشگاه خدا صورت گرفت که در نهایت این توبه‌ها توسط خدا پذیرفته گردید. آدم وحوا وقتي از بهشت دنيا اخراج شدند در سرزمين مكه فرود آمدند .حضرت آدم بر كوه صفا در كنار كعبه هبوط كرد از اينرو آنرا كوه صفا گويند كه آدم صفي ا.. (برگزيده خدا) در آنجا وارد شد وحضرت حوا بر بالاي كوه مروه فرود آمد ودر آن سكونت گزيد .

توبه حضرت آدم:

آدم چهل شبانه روز به سجده پرداخت و از فراق بهشت گريه كرد وبه گناه خود اقرار نمود وخداوند مهربان به آنها لطف كرده وكلماتي را به آنها آموخت تا آدم وحوا در دعاي خود آن كلمات را از عمق جان بگويند وتوبه خود را آشكار وتكميل نمايند.نامها عبارت بودند از: محمد ،علي ،فاطمه ، حسن ، حسين ،آدم و حوا دو دختر و دو پسر داشتند، که سایر انسان‌ها از نسل آنان زاده شدند.

نخستین پیامبر:

در اسلام، نه تنها آدم را نخستین انسان که نخستین پیامبر نیز می‌دانند. بر طبق برخی روایات٬حوا حدود پانصد زایمان که در هر زایمان یک دختر و یک پسر بدنیا می‌آمد داشت. آدم را زیباترین آفریده خداوند می‌دانند، که بر صورتش موی نرویید ولی فرزندانش اینگونه نبودند و موی بر چهره‌شان رویید.

عمرحضرت آدم:

عمر آدم را بعد از نازل شدن بر زمین ۹۳۰ سال، و برخی روایات ۱۰۳۰ سال می‌دانند اما در تورات عمر وی هزار سال عنوان شده است. در مورد محل دفن آدم و حوا اختلاف نظر وجود دارد؛ برخی سرزمین سراندیب و برخی کوه ابوقبیس، که این درست‌تر ذکر شده است.

حضرت آدم در بستر رحلت:

همچنین روایتی هست که نوح استخوانهای آدم و حوا را قبل از طوفان به کشتی برد و بعد از طوفان آن را در سرزمین بیت‌المقدس دفن کرد. چون مرگ آدم فرا رسید، او دانا ترین فرزند خویش را که شیث نامیده می شد، بر دیگران رجحان داد و خداوند نیز وی را خلیفه آدم و رسول خود گردانید، که پس از او به ترویج آئین خدائی پرداخت .آدم در بستر رحلت قرار گرفت و در حاليكه زبانش به يكتايي خداوند وشكر وسپاس مشغول بود به رحمت حق پيوست.

مسئوليت ها و مقام ها:

پیامبر الهی

شيث:

شيث پدرش را غسل داد وكفن كرد وبر او نماز خواند و دفن كرد و به جاي پدر نشست وآئين پدرش را به مردم آموخت و نيز اين وصايا را به پسرش شيبان منتقل كرد.

تاريخ فوت، محل فوت، هنگام فوت، محل دفن:

بنا به روایتی در کوه ابوقبیس دفن شده است.

نقل قول و خاطرات:

در كتاب ادريس آمده: روزي حضرت ادريس پيامبر، به ياران خود رو كرد و گفت: روزي فرزندان آدم در محضر او پيرامون بهترين مخلوقات خدا به گفتگو پرداختند، بعضي گفتند: او پدر ما آدم ـ عليه السلام ـ است، چرا كه خداوند او را با دست مرحمت خود آفريد، و روح منسوب به خود را در او دميد، و به فرمان او، فرشتگان به عنوان تجليل از مقام آدم(عليه السلام)او را سجده كردند، و آدم را معلم فرشتگان خواند، و او را خليفه خود در زمين قرار داد، و اطاعت او را بر مردم واجب نمود.
جمعي گفتند: نه بلكه بهترين مخلوق خدا فرشتگانند كه هرگز نافرماني از خدا نمي‌كنند، و همواره در اطاعت خدا به سر مي‌برند، در حالي كه حضرت آدم ( عليه السلام ) و همسرش بر اثر ترك اَوْلي از بهشت اخراج شدند، گرچه خداوند توبة آنها را پذيرفت و آنان را هدايت كرد، و به ايشان و فرزندان با ايمانشان وعدة بهشت داد.
گروه سوم گفتند: بهترين خلق خدا جبرئيل است كه در درگاه خدا امين وحي مي‌باشد. گروه ديگر سخن ديگر گفتند. گفتگو به درازا كشيد تا اين كه حضرت آدم ( عليه السلام) در آن مجلس حاضر شد و پس از اطلاع از ماجرا، چنين فرمود: اي فرزندانم! آن طور كه شما فكر مي‌كنيد نادرست است. هنگامي كه خداوند مرا آفريد و روحش را در من دميد، بلند شده و نشستم. همين طور كه به عرش خدا مي‌نگريستم، ناگهان پنج نور بسيار درخشان را ديدم. غرق در پرتو انوار آنها شدم و از خداوند پرسيدم اين پنج نور كيستند؟ خداوند فرمود: «اين پنج نور، نورهاي اشرف مخلوقات، باب‌ها و واسطه‌هاي رحمت من هستند، اگر آنها نبودند تو و آسمان و زمين و بهشت و دوزخ و خورشيد و ماه را نمي‌آفريدم». پرسيدم: خدايا نام اينها چيست؟ فرمود: به عرش بنگر. وقتي به عرش نگاه كردم، اين نامها را مشاهده نمودم: «بارقليطا، ايليا، طيطه، شَبَر، شُبَير» (كه به زبان سرياني است، يعني محمد، علي، فاطمه، حسن و حسين ـ عليهم السلام) بنابراين برترين مخلوقات اين پنج تن هستند.

منابع:
ویکی پدیا
http://www.madfan.ir
http://golshn12.blogfa.com
http://saghalain.com
http://www.tebyan.net
http://dastanhayeghorane.blogfa.com

در هنگام ایراد نظر :

از هرگونه توهین ، افترا و بحث های بی پایه خودداری نمایید.

در صورت وجود اشکال در محتویات و یا داشتن اطلاعات تکمیلی از فرم گزارش مشاهیر استفاده کنید .

بدیهی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف ایمیل متخلف به مدت یک هفته مسدود خواهد شد .