citytomb

ورود | عضویت
زهره کاظمی (زهرا رهنورد)

زهره کاظمی (زهرا رهنورد)

|ایرانی
تولد : ؟/؟/1324
متولد سال 1324، بروجرد،همسر میرحسین موسوی. مجله بین‌المللی سیاست خارجی (به انگلیسی: Foreign Policy)، زهرا رهنورد را به عنوان نفر سوم در فهرست صد متفکر برتر جهان در سال ۲۰۰۹ انتخاب کرد.
+0نظر
 • زندگی نامه
 • بررسی شما
در صوزتی که در صحت اطلاعات زیر مشکلی وجود دارد یا مطالب تکمیلی راجع به مشاهیر دارید، برای ما ارسال نمایید .تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در سال 1324 در بروجرد (در ویکی پدیا: تهران) به دنیا آمد.

پدر: صادق کاظمی
مادر: احترام السادات نواب صفوی
برادر: شاپور کاظمی
خواهر: ژاله کاظمی
همسر: میرحسین موسوی
فرزندان: کوکب، زهرا و نرگس

شهرت ، كنيه و لقب:

لقب:خادم القرآن

مشخصات فردی:

وی معمولا از روسری های گلدار استفاده می کند و می گوید: خداوند رنگ را برای همه آفریده و به عنوان نشانه به آن اشاره نموده است. اما مساله این است که از رنگ می‌شود استفاده خوب کرد یا استفاده نادرست. در رابطه با حجاب، مهم حفظ حدود شرعی است که من سخت به آن پایبندم.

هیچ وقت کیفش را از خودش جدا نمی‌کند و می گوید:

من اگر این کیف را نداشته باشم تعادلم را از دست می‌دهم. اگر کیفم، هم همراهم نباشد، حتما باید یک کتاب دستم بگیرم که بتوانم درست راه بروم. دوم اینکه نقش روی این کیف سنت‌های بومی و ملی و تصویر ما را بیان می‌کند و شاید به طور ناآگاهانه نماد علائق ملی و هنری من است...

دوران زندگي:

از والدینی لر و تهرانی متولد شد. مادرش، از بستگان سید مجتبی نواب صفوی میباشد. پدرش نظامی بود، اما یک نظامی ناسازگار با رژیم شاه. برای همین هر شش ماه یک بار باید در یک گوشه‌ای از این مملکت زندگی می‌کردند. همین مساله زندگی اش را سرشار از تنوع‌ها کرد. پدر در نهم دی سال 1391 درگذشت. وی مدتها بود که از بیماری رنج می برد.
خواهرش ژاله کاظمی از دوبلورهای معروف زمان شاه می باشد که جای شخصیت های معروفی همچون سوفيا لورن، ناتالی وود، اليزابت تايلور، بارباراسترايسن، كاترين دونور...به عنوان دوبلور به ایفای نقش پرداخته است.
برادرش شاپور کاظمی متولد سال ۱۳۲۶؛ مهندس مخابرات، عضو هیات مدیره تولیدکنندگان یوپی‌اس و عضو اتاق بازرگانی مخابرات است.

تغییر نام

او نام خود را از زهره کاظمی به زهرا رهنورد تغییر داده ودر این باره می‌گوید:
من پیش از ورود به مسائل مذهبی، تمام حس‌های مبارزاتی را تجربه کرده‌ام، اما پس از انتخاب راه مذهب و لباس مذهبی نام خود را از زهره به زهرا و نام خانوادگی‌ام را از کاظمی به رهنورد که به معنای ره نورد در مسیر اسلام، قرآن و پیروزی اسلام بود تغییر دادم.

گرایش مذهبی

خواهرش در مدرسه عالی سینما و تلویزیون، سینما می‌خواند. من و او در یک اتاق زندگی می‌کردند. یک روز که خواهرش در خانه نبود،  سر گنجه‌اش رفت تا  مرتبش کند. بین کتاب‌هایش به کتابی از بوکهارت برخوردم که سید حسین نصر ترجمه کرده بود. من چون اساسا آدم کنجکاوی بود و عاشق مطالعه، نشست و شروع کردم به ورق‌ زدن کتاب، غروب نشده بود که کتاب تمام شد. پایه‌های گرایش مذهبی من در واقع با آن کتاب معنا پیدا کرد. در آن کتاب با حرفی از اسلام آشنا شد که به زبان هنر شبیه بود. یعنی یک استیتک اسلامی. اگر من دانشجوی هنر نبود، این بحث اصلا برایم جذاب نبود و شاید به مذهب از این زاویه لطیف علاقه‌مند نمی‌شد. آنجا بود که دیدکه اسلام چه قلمرو گسترده‌ای دارد و چقدر پاسخ برای هر چیز می‌شود در آن پیدا کرد. در نتیجه اگر دنبال یک لحظه طلایی برای ایمان من هستیم، آن را باید در زیبابی‌شناسی هنری جستجو کنیم، بعدها زیارت و دعا را هم تجربه کرد.

فعالیتهای زهرا رهنورد

زهرا رهنورد در دهه چهل و اوایل دهه پنجاه خورشیدی از جمله شاگردان فعال دکتر علی شریعتی بود که در مبارزه با حکومت پهلوی فعالیت داشت. وی کتاب‌هایی می‌نوشت که مورد استفاده روشنفکران دینی و چپ‌های مذهبی آن روزها بود. علی شریعتی قبل از یکی از سخنرانی‌هایش در حسینیه ارشاد از مخاطبانش خواست تا از نمایشگاه نقاشی یک زوج جوان در راهروهای حسینیه دیدن کنند. زوجی که آینده آن‌ها را درخشان توصیف کرد. تابلوها نام حسین رهجو و زهرا رهنورد را برخود داشت. رهنورد در سال ١٣٤٨ پس از برگزاری یک نمایشگاه نقاشی در حسینیه ارشاد همانند بسیاری از انقلابیون تحصیلکرده به همراه همسرش؛مهندس میر حسن موسوی به آمریکا رفت و در آنجا به عضویت کنفدراسیون دانشجویان ایرانی در آمد و علیه حکومت پهلوی دست به فعالیت زد ،سپس در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی به تهران بازگشت.

ارائه آثار قلمی و هنری

از وی بیش از ۳۰ جلد کتاب در زمینه‌های قرآنی، اسلامی، سیاسی و فرهنگی-هنری انتشار یافته که برخی به زبان‌های انگلیسی، عربی، اردو، آلمانی و ایتالیایی ترجمه شده‌اند. وی همچنین بیش از ۱۰ مورد مقاله به کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی ارائه کرده و بیش از ۱۰ نمایشگاه از آثار هنری اش را در گالری‌های داخلی و خارجی برگزار کرده است.

  تحصیلات وفعالیتهای پس از آن:

دانشگاه آزاد اسلامی در نامه‌ای رسماً اعلام کرد آزمون دکتری سال ۱۳۶۴ در این دانشگاه منوط به دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد نبوده ،بدین ترتیب زهرا رهنورد بدون داشتن مدرک فوق لیسانس و طبق ضوابط این دانشگاه در دوره دکترا پذیرفته شد. البته به ‌دنبال تغییر مقررات در سال ۱۳۶۹، آن دسته از دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی که فاقد مدرک تحصیلی پایه بوده‌اند، ملزم به گذراندن مقاطع قبلی و دریافت مدرک فارغ ‌التحصیلی شدند. رهنورد نیز در سال ۱۳۶۹ در دوره کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی شرکت کرد و در سال ۱۳۷۲ مدرک کارشناسی ارشد را در این رشته دریافت کرد. او پس از دانش ‌آموختگی در دکترای علوم سیاسی، مدتی سردبیر نشریه راه زینب از موسسه اطلاعات بود و از سال ۱۳۵۹ در پست تدریس دانشگاهی زنان و در شورای عالی انقلاب فرهنگی (۱۳۶۷تا۱۳۷۲) نیز فعالیت کرد. وی همچنین در سال ۱۳۷۴ مدیر گروه هنر سازمان سمت گردید و در سال ۱۳۷۷ به عضویت فرهنگستان هنر درآمد.

ابهاماتی در مدرک دکترای خانم رهنورد

اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آستانه دهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران اعلام کرد: «در پاسخ به خبر منعکس شده در خبرگزاری ایلنا به نقل از جعفر توفیقی؛ وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری با عنوان "وزارت علوم دولت نهم مدارک دکتر رهنورد را تایید کرده بود"، اعلام کرد: هیچگونه مدرکی دال بر تایید مدرک دکتری زهرا رهنورد در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موجود نمی‌باشد» .«وزیر وقت علوم پاسخ دادند چرا در زمانی که پرونده خانم زهرا رهنورد جهت ارتقای علمی در هیات ممیزی وزارت مطرح شده، موارد مربوط به همزمانی تحصیل در سه رشته و در دو مقطع تحصیلی اصلاً مورد توجه قرار نگرفته است».

زهرا رهنورد درپاسخ به ابهامات گفت:

«ظاهراً جرم من این بوده که از مجاری قانونی موفق به کسب دو فوق لیسانس شده‌ام. گویا هنرمند و روشنفکر بودن همزمان برای زن ایرانی جرم است.تمام مدارک قانونی که بر اخذ مدارک بنده به صورت کاملاً قانونی دلالت دارند موجود هستند و باید از خود وزارت علوم پرسیده شود که چرا در حالی که در سال ۸۶ به بنده فول پرفسوری اعطا شده چنین مباحثی در آستانه انتخابات مطرح می‌شود؟ ... «قرار است دانشگاه (دانشگاه آزاد) پس از برگزاری انتخابات، مدارک دقیق دوران تحصیل بنده را منتشر و تائید کند».

پیوستن به جریان اصلاحات

در سال 75 به جبهه اصلاح‌طلبان پیوست و در کنار سید محمد خاتمي قرار گرفت. با پيروزي سید محمدخاتمي در ‏انتخابات دوم خرداد 1376 وي به عنوان مشاور سياسي رئيس‌جمهور برگزيده شد. يک سال بعد نیز به عنوان رئيس ‏دانشگاه الزهرا (س) منصوب گشت، سمتي که تا سال 1385 در آن مشغول به کار بود.

انتخابات ریاست جمهوری

در جریان انتخابات دهم ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸، همسران نامزدها به طور بی سابقه‌ای در تبلیغات انتخاباتی حاضر شدند. خصوصاً زهرا رهنورد که در فعالیت‌های تبلیغاتی همسرش میرحسین موسوی حضور چشمگیری داشت، حضوری که در خارج از ایران هم به چشم آمد. پیش از انتخابات، رسانه‌های غربی، زهرا رهنورد را میشل اوبامای ایران خواندند. زهرا شجاعی مشاور خاتمی، هم درپاسخ به این سوال که برخی از لقب "میشل اوبامای ایران" برای خانم رهنورد استفاده می کنند. شما با آن موفق هستید؟گفت: نخیر، من می خواهم بگویم میشل اوباما، زهرا رهنورد آمریکا است؛ بنابراین بهتر است الگوهای جامعه خود را مستقل و بدون وام گرفتن از مدل های خارجی مطرح کنیم.
دراین میان مهندس موسوی، همسرش را "روشنفكرترین زن ایرانی" معرفی كرد و شگفتی ها را بر انگیخت.

حصر خانگی

در بهمن ماه ۱۳۸۹ و پس از اعتراضات جنبش سبز در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹، زهرا رهنورد به همراه همسرش میرحسین موسوی توسط ماموران امنیتی در حصر خانگی قرار گرفت و کلیه ارتباطات و رفت‌وآمد آنها قطع گردید.

ملاقات

این زوج، پنجشنبه ۷ آذر 92 در فضایی که «خوب» گزارش شده است، با دخترانشان و خانواده خود، دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

انتخاب زهرا رهنورد به عنوان سومین متفکر برتر سال ۲۰۰۹

مجله بین‌المللی سیاست خارجی (به انگلیسی: Foreign Policy)، زهرا رهنورد را به عنوان نفر سوم در فهرست صد متفکر برتر جهان در سال ۲۰۰۹ انتخاب کرد. همچنین وی را به عنوان مغز متفکر "انقلاب سبز ایران" و تبلیغات انتخاباتی همسرش میرحسین موسوی معرفی کرده است. پیش از نام زهرا رهنورد، بن برنانکی؛ رییس بانک مرکزی آمریکا و باراک اوباما؛رییس جمهوری ایالات متحده در رتبه‌های نخست و دوم این فهرست قرار دارند.

زهرا رهنورد: من همیشه یک آدم مدنی بوده و خواهم ماند

من آدم کلیشه‌ای نیستم؛ از طرفی دیگر، من یک آدم مدنی‌الطبع هستم و تنها شغلی هم که داشته‌ام، معلمی و روزنامه‌نگاری بوده است که از نقد هنری نوشتن در مجله خوشه به سردبیری احمد شاملو شروع شده و به مجله راه زینب (اطلاعات بانوان) ادامه پیدا کرد و هنوز هم خود را یک روزنامه‌نگار می‌دانم. تنها مدیریتم هم یک مدیریت مدنی بوده، یعنی مدیریت دانشگاه الزهرا. بر همین اساس من همیشه یک آدم مدنی بوده و خواهم ماند.

اظهارات زهرا رهنورد درخصوص اشتراکاتش با مهندس موسوی

من و موسوی یک اشتراک داشتیم؛ هر دوی ما برانداز رژیم شاه بودیم و به آن وضعیت نقدهایی جدی و پیگیرانه داشتیم. در واقع همه جوانان معترض دانشکده‌ها چنین دیدگاهی داشتند.
پیش از این اشتراکات ما یک اشتراک مهمتر داشتیم؛ هر دو هنرمند بودیم. بعدتر فهمیدیم که هر دو برانداز هم هستیم. موج اسلام‌خواهی که بلند شد، مرا به شدت جذب کرد، حتی بیش از آن که آقای موسوی را به خودش جذب کند، چون ذهن من خالی از هر چیز بود، اما او پایه لازم اولیه را داشت. اما در مورد من «لا اله» را گفته بودم و حالا نوبت «الا الله» بود.
من در عرصه اجتماعی، هیچ وقت از زاویه همسری با آقای موسوی همکاری نکرده‌ام. شما می‌دانید که همواره مستقل بوده‌ام و مسیر رشد را بسیار زودتر و سخت کوشانه شروع کرده بوده و ادامه هم می‌دهم. بنابراین اگر هر کس دیگری هم می‌آمد که آمدنش با ایده‌آل‌های من همخوان بود، به او کمک می‌کردم.

مطالبات زنان از دیدگاه زهرا رهنورد

به نظر من این که بگوییم توی کابینه، وزیر زن داشته باشیم، بسیار خوب و به جا است و باید هم وزیر زن و بالاتر از آن را هم برای زنان داشته باشیم، اما تمام مطالبات زنان این نیست. مطالبات زنان، مطالبات میلیونی است، حل مشکلات زنان در دادگاه‌هایی که بخشی از قوانین آن یا علیه زنان است یا نارسایی قوانین بیداد می‌کند، تحول در حقوق مدنی که در حال حاضر نسبت به زنان، مضمونی قیم مابانه دارد و همچنین، بالا بردن مالکیت زنان و ما می‌بینیم که سهم زنان، کمترین مالکیت، کمترین آزادی در سرنوشت خود و تصمیم‌گری‌های مربوط به خود، در این نظام حقوقی است. اینها همه باید مورد توجه قرار بگیرید.
به عنوان مثال بیشترین کشاورزان ما زن هستند، اما چند درصد زمین‌های کشاورزی متعلق به زنان است؟ یک سوم کارگران ما زن هستند، اما چه کسی به این مساله توجه کرده؟ بخش عظیمی از زن‌های ما تولیدکنندگان خانگی و زن‌های خانه‌دار هستند، اما کار آنها در تولید ناخالص ملی حساب نمی‌شود؛ آنان از بیمه و سایر امکانات رفاهی بی‌بهره‌اند. شبانه‌روز جان می‌کنند و با وجود فقر و مشکلات مالی توسط همسران خشونت گرایشان مجبور به ترک کار می‌شوند و گروهی دیگر علی‌رغم عدم تمایل یا توانایی جسمی به کارهای مشقت‌بار یا خارج از شئونات خود وادار می‌شوند. من وظیفه همیشگی خودم دانسته‌ام که به حل مشکلات زنان کمک کنم. قبل یا بعد از ریاست جمهوری برایم فرقی نمی‌کند. همیشه در کنار آنان بوده‌ام.

زندگی شخصی:

خانم رهنورد از ازدواجش با مهندس موسوی ،صاحب سه فرزند به نام های کوکب ،زهرا و نرگس شد.هر سه به کار علمی و هنری خود مشغول هستند، اما دید اجتماعی و انتقادی قوی دارند. خانم رهنورد می گوید: می‌توانم با جرات تمام بگویم یکی از بهترین مشاوران من و موسوی در امور فرهنگی،‌ هنری، علمی، اجتماعی دخترانمان هستند. یکی شان دکترای فیزیک دارد، یکی شان دارای مدرک دکترای هنری است و آخری هم دارای فوق‌لیسانس تصویرگری.

تحصيلات و مدارك علمي:

 • دکترای علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی
 • کارشناسی مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران
 • کارشناسی ارشد پژوهش هنر از دانشگاه تهران
 • در دوران دولت نهم و در سال 86 به وی مدرک فول پرفسوري اعطا شده است.

مسئوليت و مقام ها:

 • رئیس دانشگاه الزهرا (۱۳۸۵-۱۳۷۷)
 • مسئول کمیته تالیف و تدوین کتاب درسی رشته هنر در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 • روزنامه نگار و سردبیر مجله راه زینب
 • مشاور سیاسی رئیس جمهور (ریاست جمهوری خاتمی)
 • رئیس گروه هنر سازمان مطالعه و تدوین سمت، وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
 • مجری طرح ملی نگارش تاریخ هنر ایران در دوره اسلامی
 • عضو کمیسیون ملی یونسکو در ایران
 • عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
 • عضو هیئت داوری دومین دوسالانه بین‌المللی نقاشی جهان اسلام
 • عضو شورای سیاست گذاری دوسالانه بین‌المللی نقاشی جهان اسلام
 • عضو هیئت داوران دومین دوسالانه نقاشی در تهران
 • عضو انجمن نقاشان ایران
 • عضو انجمن مجسمه سازان ایران
 • عضو انجمن زنان هیئت علمی دانشگاه‌های ایران
 • عضو شورای مرکزی پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
 • عضو شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران
 • استاد دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا
 • عضو و نماینده ۲ وزیر در شورای فرهنگی - اجتماعی زنان با حکم رئیس جمهور (ریاست جمهوری خاتمی)
 • عضو شورای فرهنگ عمومی کشور با حکم رئیس جمهور (ریاست جمهوری خاتمی)
 • عضو پیوسته فرهنگستان هنر

افتخارات:

 • در خرداد سال ۸۷ عنوان نخستین زنی که توانسته در طول تاریخ دانشکده هنر دانشگاه تهران به مقام استادی (فول پروفسور) این دانشگاه دست یافته را کسب کرد.
 • کسب عنوان رئیس نمونه دانشگاه در بین روسای دانشگاههای کشور
 • انتخاب به عنوان خادم القرآن از طرف موسسه امام رضا و سازمان اوقاف
 • انتخاب به عنوان مدیر نمونه گروه پژوهشی هنر از سوی سازمان ثبت در سال ۸۳
 • دریافت جایزه بین الملی خوارزمی
 • عضویت در هیات امنای بنیاد ملی نخبگان
 • درج زندگینامه دکتر رهنورد در کتاب اساتید برجسته دانشگاه قرن ۲۱
 • برگزیده شدن به عنوان مفاخر فرهنگی و تالیف کتاب هنر معاصر ایران در جهان اسلام و ارسال آن به کتابخانه های۷۷ کشور جهان
 • انتخاب به عنوان یکی از ۲۰۰۰ استاد برتر جهان در سال ۲۰۰۵
 • مجله بین‌المللی سیاست خارجی (به انگلیسی: Foreign Policy)، زهرا رهنورد را به عنوان نفر سوم در فهرست صد متفکر برتر جهان در سال ۲۰۰۹ انتخاب کرد.

آثار :

تالیفات و ترجمه‌ها

 • طوفان‌ها ولاله‌های شهریور
 • داستان‌های علی و مش مدینه
 • پشت جبهه هم سنگر است
 • سوگواری در حرا
 • حکمت هنر اسلامی
 • طلوع زن مسلمان
 • ریشه‌های استعماری کشف حجاب
 • سفر به دیار زنان بت
 • پیام حجاب زن مسلمان
 • زیبایی حجاب و حجاب زیبایی
 • دولت ملی در اندیشه متفکران عرب و شبه قاره
 • دولت اسلامی
 • موضع گیری طبقات در فرایند انحطاط جامعه
 • قیام موسی

از او مقاله‌هایی نیز به چاپ رسیده‌ است، از جمله مقاله‌های

 • موضع‌گیری طبقات اجتماعی در قرآن ۱۳۵۷
 • ریشه‌های استعماری کشف حجاب ۱۳۵۹
 • زن در نظام ارزشی طاغوتی ۱۳۵۹
 • شورش زن بر شخصیت تاریخی خود ۱۳۵۹
 • تنظیم قوانین در جهت احیای حقوق زن از ویژگی‌های ضداستعماری مجلس است ۱۳۵۹
 • سفری به دیار زنان بت ۱۳۶۶
 • مادر، اسطوره همیشگی تاریخ
 • هنر، عشق و زیبایی
 • فلسفه هنر و رویکرد اجتماعی
 • تصویر زن در توسعه ملی
 • زن، اسلام، فمینیسم
 • ذهنیت گرایی در هنر

از رهنورد به عنوان هنرمند، آثاری مانند

 • مجسمه ظهر عاشورا
 • مجسمه به یاد عاشورا
 • مجسمه‌های شیشه به روایت عشق
 • دو مجسمه یادمان با نامهای درخت پرنده و ماه و پرنده (۱۳۸۵) در دانشگاه الزهرا
 • مجسمه «نرگس عاشقان» (۱۳۷۳) در میدان مادر تهران

به جا مانده است.

نقل قول و خاطرات:

زهرا رهنورد
زندگی من سرشار از تضادها، کنتراست‌ها و تنوع‌ها بوده است. من در خانواده‌ای پر جمعیت بزرگ شدم با ده جور فکر. از مذهبی سنتی بگیرید تا گرایش‌های ‌لیبرالیستی ملی گرایانه و حتی کمونیستی.
علت این که رفتم علوم سیاسی خواندم، این بود که می‌خواستم تئوری‌های فکریم در اندیشه‌های سیاسی را سر و سامان دهم.
به نظر من موسیقی در هر نوع و هر گرایش و شکل، قابل شنیدن و قابل اعتناست، مشروط بر آن که از دایره اخلاق خارج نشود. این اخلاق یک مساله فرامذهبیست که در همه جای دنیا قابل احترام است تا زمانی که آن نشکند، جای هیچ نگرانی نیست.
من در اوج جوانی از بی حجابی به حجاب رسیدم و این را لطف الهی می‌دانم. برای همین می‌دانم که چه چیز ارزشمند و دوست داشتنی را انتخاب کرده‌ام.
در رابطه با زنان، آزادی زنان، حضور زنان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی، حضور زنان در کابینه، حق شهروندی زنان، حمایت از حقوق زنان در خانواده و حقوق مدنی فکر نمی‌کنم پیشتازتر از موسوی کسی وجود داشته باشد.
بهمن احمدی در تاریخ ۲۶ آوریل ۲۰۰۹ نوشت: «خیلی‌ها سخنرانی او (زهرا رهنورد) را در استادیوم امجدیه هنوز به خاطر دارند».


منابع:
http://fa.wikipedia.org
http://fararu.com
http://shakhsiatnegar.com

در هنگام ایراد نظر :

از هرگونه توهین ، افترا و بحث های بی پایه خودداری نمایید.

در صورت وجود اشکال در محتویات و یا داشتن اطلاعات تکمیلی از فرم گزارش مشاهیر استفاده کنید .

بدیهی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف ایمیل متخلف به مدت یک هفته مسدود خواهد شد .