citytomb

ورود | عضویت
قاسم سلیمانی

قاسم سلیمانی

|ایرانی
تولد : 1335/12/20
متولد 20 اسفند 1335،رابر ، فرمانده نیروی قدس و سپاه پاسداران . سازمان‌های امنیتی کشورهای غربی، از جمله امریکا، او را فرماندهی رازآلود و قدرتمند می‌دانند که نقش مهمی را در شکل‌دهی تحولات عراق، افغانستان و لبنان بازی کرده است.
+0نظر
  • زندگی نامه
  • بررسی شما
در صوزتی که در صحت اطلاعات زیر مشکلی وجود دارد یا مطالب تکمیلی راجع به مشاهیر دارید، برای ما ارسال نمایید .تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در بیستم اسفند سال 1335(11 مارس 1957) در روستای قنات ملک، شهرستان رابر استان کرمان به دنیا آمد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

شهرت ، كنيه و لقب:

القاب:حاجی،سردار، سرلشگر
از سوی برخی مطبوعات عربی و تحلیل‌گران آمریکایی به "ژنرال بدون سایه"ملقب شد.

عادات و علائق شخصي:

سلیمانی علاقه خاصی نسبت به سربازان شهید داشته و اغلب با خانواده‌های آنها دیدار می‌کند. وی می گوید: «زمانی که فرزندان شهیدان را می‌بینم می‌خواهم که آنها را ببویم و از خود بی‌خود می‌شوم».

دوران زندگي:

در منابع اطلاعاتی عمومی، مطلبی دربارۀ پدر و مادر یا بستگان درجۀ یک او دیده نمی شود، ولی از نامش پیداست که باید از طایفۀ سلیمانی باشد که در سدۀ یازدهم از فارس به کرمان مهاجرت کردند. سردار سلیمانی در یکی از معدود یادداشتهایی که درباره زندگی اش نوشته می گوید پدرش یک روستایی بوده که حوالی سال 1348 نُه هزار ریال به دولت بدهکار بوده است. از این یادداشت بر می آید که طایفه و بستگان سردار از دهقانان بی زمینی بوده اند که پس از اصلاحات ارضی شاه در سال 1341 صاحب زمین شدند، ولی به دلیل ضعف هایی که در اجرای اصلاحات وجود داشت دوباره به فقر و فلاکت افتادند.
بنابر این نوشته، او و یکی از اقوام نزدیکش به نام آقای احمد سلیمانی، که بعدها در سال 1363 در جنگ با عراق به شهادت رسید، در سال 1348 بدهی پدر به دولت را پرداختند.
قاسم در نوجوانی پیشه بنایی را برای خود برگزید و در سیزده سالگی، بی درنگ پس از پایان تحصیلات اجباریِ دورۀ پنج سالۀ دبستان، روستای رابُر را ترک و به عنوان پیمانکار در سازمان آب کرمان آغاز به کار نمود.

فعالیت های انقلابی:

به گفتۀ خودش ، در سال 1355 فعالیت های انقلابی اش را، از طریق آشنایی با شهید حجت الاسلام رضا کامیاب (که در 7 مرداد 1360 به دست سازمان مجاهدین خلق ترور شد) آغاز کرد؛ در حالی که همچنان در سازمان آب هم مشغول به کار بود. حجت الاسلام کامیاب از روحانیان انقلابی شهر گناباد در استان خراسان بود که در ماه های رمضان سال های 1356 و 1357 برای تبلیغ به کرمان می رفت.البته آنچه سردار سلیمانی در اینجا می گوید با تاریخ حضور کامیاب در کرمان همخوانی ندارد؛ اگر سردار سلیمانی فعالیتهای انقلابی اش را پس از آشنایی با حجت الاسلام کامیاب شروع کرده باشد، باید این اتفاق در سال 1357 رخ داده باشد و نه در سال 1355 و پیش از سفر حجت الاسلام کامیاب به کرمان. نکتۀ قابل توجه دیگر اینکه سردار هیچ جا نمی گوید پیش از انقلاب با روحانیان انقلابی برجستۀ کرمان چون علی اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد علی موحدی کرمانی، یا یحیی جعفری ارتباطی داشته ، و این نشان می دهد که تنها فعالیت انقلابی اش شرکت در سخنرانی های حجت الاسلام کامیاب بر ضد نظام پهلوی بوده است.

حضور در جبهه:

با آغاز جنگ،با شور و شر جوانی به سمت بسیج و جبهه ها راهی شد. در طول جنگ زمان زیادی لازم نبود تا توانایی‌های خود را به فرماندهان ارشد جنگ نشان دهد. راه پیشرفت، او را به یکی از فرماندهان بسیج هم ولایتی‌های خود بدل کرد و پس از مدتی، لشکری از کارگران کرمانی را شکل داد که نام آن را "لشکر ۴۱ ثارالله" نهاد.

جنگ ایران و عراق:

به محض بازگشت از مهاباد به ریاست پادگان قدس سپاه در کرمان منصوب شد. با حمله عراق به خاک ایران، چندین گردان از سپاهیان کرمان را آموزش داد و به جبهه‌های جنوب اعزام نمود و کمی بعد، خود در رأس یک گروهان به سوسنگرد اعزام گشت تا جلوی پیشروی عراق در جبههٔ مالکیه را بگیرد. سردار سلیمانی در بیشتر عملیات عمدهٔ نظامی دوران جنگ با عراق شرکت داشت.
با پایان یافتن جنگ در ۱۳۶۷، لشکر ۴۱ ثارالله به فرماندهی سردار سلیمانی به کرمان بازگشت و درگیر جنگ با اشراری شد که از مرزهای شرقی کشور هدایت می‌شدند.
سردار سلیمانی مورد آشتی نظامی ایران و آمریکا مشروط به پذیرفتن قدرت نظامی ایران در منظقه خاورمیانه را مطرح نمود.

مبارزه با مواد مخدر:

بی درنگ پس از آتش بس با عراق، دولت ایران، سپاه پاسداران را مأمور مبارزه با قاچاقچیان بزرگ مواد مخدر کرد. قاسم سلیمانی تا هنگام انتصاب به فرماندهی سپاه قدس، با باندهای قاچاق مواد مخدر در نزدیکی مرزهای ایران و افغانستان جنگیده ‌است.
بنا به گفتهٔ سردار سلیمانی، وی پس از پیروزی انقلاب، در عین ادامه کار در سازمان آب کرمان، به عضویتِ مجموعهٔ «سپاه افتخاری»، که به وسیلهٔ پدرِ شهید قاضی تأسیس شده بود، درآمد.

رابطه سردار با آیت‌الله خامنه‌ای:

ارتباط قاسم سلیمانی با آیت‌الله علی خامنه‌ای ارتباطی بیش از یک فرمانده و سرباز است. جلسات وقت و بی‌وقت و قراردادن آقای خامنه‌ای در جریان مهمترین اطلاعات فوق سری، روابط آنها را هرچه دوستانه‌تر و صمیمانه‌تر کرده است. این ارتباط و آشنایی به اواخر دهه پنجاه باز می‌گردد. ماه رمضان سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۶ آقای سلیمانی در مجالس مذهبی و عزاداری واعظ انقلابی حجت الاسلام رضا کامیاب شرکت می‌جست و خود را از مریدان او می‌دانست. ارتباط نزدیک آقای سلیمانی با آقای کامیاب و از طرفی دوستی نزدیک آقای کامیاب با آقای خامنه‌ای در مشهد، سنگ بنای ارتباط نزدیک و پیچیده آقای سلیمانی و آقای خامنه‌ای را در سال‌های بعد بنا نهاد. آقای کامیاب در اولین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد، اما بخت یارش نبود و در سال ۱۳۶۰ توسط مجاهدین خلق ترور و در دم کشته شد.
در سال ۱۳۷۹، آقای خامنه‌ای؛ فرمانده کل قوای جمهوری اسلامی، آقای سلیمانی را به عنوان فرمانده یکی از قوای پنجگانه سپاه پاسداران، "نیروی قدس" برگزید. از آن زمان به بعد او از رسانه‌های دیداری و شنیداری ناپدید شد . او حالا به یکه‌ تاز عملیات‌های خارج از کشور تبدیل شده بود. می‌گویند از دوستان نزدیک و صمیمی عماد مغنیه لبنانی معروف به حاج رضوان بود که در اثر انفجار بمبی که در۱۲ فوریه ۲۰۰۸ در هدرست صندلی اتومبیل پاجیرویش جاسازی شده بود کشته شد.

سمت فرماندهی نیروی قدس:

در سال ۱۳۷۶، همزمان با اوجگیری طالبان در افغانستان، به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد.
انتصاب سردار سلیمانی به فرماندهی نیروی قدس همزمان با قدرت گرفتن طالبان یک پیشامد محض نبود. او از این رو انتخاب شد که بومیِ یک منطقه کوهستانی به نام رابر در کرمان بود و با نظام سیاسی جوامع قبیله‌ای به طور کلی و با جامعه افغانستان به ویژه آشنایی نزدیک داشت. او با تجربه‌ای که از جنگ داخلی کردستان داشت نیز گزینهٔ مناسبی بود، چون بنا بود در افغانستانِ عصر طالبان که درگیر جنگهای داخلی بود وارد عمل شود. از همه مهمتر اینکه سردار در هشت سال جنگ با عراق و نیز مبارزه با باندهای مواد مخدر در مناطق مرزی ایران و افغانستان تا پیش از انتصابش به فرماندهی سپاه قدس تجربهٔ بی مانندی اندوخته بود.

نفوذ در عراق:

سپاه قدس به فرماندهی سلیمانی در تمامی زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی و به‌ ویژه در منطقه حفاظت شده سبز بغداد (که سفارتخانه‌های غربی و عربی و ادارات و خانه‌های مقامات دولتی و اعضای پارلمان عراق در آن قرار دارد) نفوذ دارد.

تحریم:

مقامات وزارت امورخارجه ایالات متحده آمریکا وی را متهم به همکاری با نیروهای امنیتی سوریه در جریان اعتراضات در این کشور و سرکوب مخالفان بشار اسد کرده ‌است. در پی این اتهام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا وی را تحریم کرد.

تهدید به ترور:

پس از تکرار بسیار نام قاسم سلیمانی در رسانه‌های جهان، خبرگزاری فرانسه خبری را منتشر ساخت که از احتمال ترور وی توسط دولت آمریکا پرده بر می‌داشت. بر اساس این خبر جک کین؛فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش آمریکا که در نشست استماع کنگره آمریکا حضور داشت با اشاره به طرح ترور مقامات ایرانی به ویژه مقامات ارشد سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، گفت: چرا آنها را به قتل نرسانیم؟ آنها قریب به هزار آمریکایی را کشته‌اند، چرا ما عامدانه آنها را ترور نکنیم؟ نمی‌گویم که اقدام نظامی انجام دهیم، من پیشنهاد می‌دهم عملیات محرمانه انجام دهیم. باید فشارهای شدیدی روی آنها اعمال کنیم. همچنین روبل مارک گریچ از کارشناسان موسسه به دفاع از دموکراسی اظهار داشت: آنان به اندازه ما دارای منطق نیستند، فکر نمی‌کنم بتوانید بدون به قتل رساندن یکی از آنها، مرعوبشان کنید. قاسم سلیمانی خیلی زیاد سفر می‌کند، بروید او را دستگیر کنید یا به قتل برسانید! در ادامه این اظهارت برخی از نمایندگان آمریکایی اعلام کردند ما انجام هرگونه اقدامی درباره ایران را دور از ذهن نمی‌دانیم، اما از ابراز موافقت با اظهارات جک کین سر باز زدند.
همزمان با ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر ترور برخی مسئولان ایرانی، سایت گوگل دست به اقدام شیطنت آمیزی زد و عکس ماهواره ای منزل سردار سلیمانی را منتشر کرد. ویکی پدیا مدعی شد که نقشه منزل این سردار سپاه را در اختیار دارد و به راحتی آن را در دسترس مخاطبان اینترنت قرار داده است.

گوشه ای از مطلب یکی از اندیشکده های معروف آمریکا در مورد حاج قاسم:

"آمریکن اینترپرایز انیستیتو" که از مراكز مطالعات راهبردی است و نقش قابل توجهی در مدیریت و شكل دهی سیاست های بین المللی كاخ سفید دارد ، در واقع به عنوان یكی از موثرترین اتاق های فكر آمریكا مطرح است.
امریكن اینتر پرایز با ارائه پروژه هایی تحلیلی راهبردی و همچنین برگزاری سمینارهای تخصصی كه گفته می شود بیشتر مقامات دولتی آمریكا در آن شركت دارند، به عنوان مرجعی برای كارشناسان آمریكایی در زمینه های حقوقی، علوم سیاسی، اقتصادی، مذهبی، مطالعات دفاعی و سیاست خارجی، بهداشت و درمان و ... شناخته می شود.
این مقاله سومین شماره در سلسله مقالات چشم انداز خاورمیانه موسسه امریكن اینتر پرایز درباره سردار قاسم سلیمانی است كه شرح آن در زیر می‌آید:
رئیس جمهور ایالات متحده، آقای باراك اوباما، در 28 اردیبهشت 1390 نام فرمانده عالی رتبه جمهوری اسلامی، سردار قاسم سلیمانی را به فهرست افراد تحریم شده از سوی ایالات متحده افزود. سردار سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. برنامه ریزان ایالات متحده برای مقابله با فعالیت های سردار سلیمانی و نیروی قدس سپاه، ابتدا باید دلیل اقدامات جسورانه و كامیابی های نظامی این سردار سپاه را دریابند. گزارش های موجود درباره سردار سلیمانی مردی را تصویر می كند كه بی آن كه آموزش رسمی فراوانی دیده باشد، فرمانده موفقی شده است.

سخنرانی برای طلاب:

سردار سلیمانی در سخنرانی برای طلاب مدرسه علمیه حقانی در قم در یكم خرداد 1390 گفت: «انقلاب های اجتماعی در خاورمیانه و شمال آفریقا بهترین فرصت ها را برای انقلاب ما فراهم كرده است...امروز شكست یا پیروزی ایران در مهران و خرمشهر رقم نمی خورد. مرزهای ما فراتر رفته، ما باید شاهد پیروزی در مصر، عراق، لبنان و سوریه باشیم؛ اینها آثار انقلاب اسلامی است».

انگیزه های فردی:

قاسم سلیمانی یك قهرمان جنگی و یك وطن پرست واقعی است كه بعد از انقلاب در حالی كه ایران از سویی درگیر یك جنگ داخلی در كردستان بود و از سوی دیگر با اشغالگران عراقی دست و پنجه نرم می كرد به سپاه پاسداران پیوست. او در زمان جنگ و در عملیات شناسایی برای پیشگیری از تلفات نیروهای تحت فرمان خود، جانش را به خطر می انداخت. دست كم ، در یكی از این عملیات ها ، نزدیك بود به اسارت نیروهای عراق درآید. در این گزارش هم احتیاط سردار سلیمانی پیش از عملیات را می توان دید و هم تمایلش به تقبل كارهای خطرناك.

ارزش ها، اعتقادات و رهبری كاریزماتیك:

چهره ای كه منابع موجود از سردار سلیمانی ترسیم می كنند یك جنگجوی جوانمرد است، ولی كمتر در زمینه سیاسی وارد می شود. وقتی در كرمان به كارهای ساختمانی مشغول بوده، بیشترین زمان فراغتش را در زورخانه های عطایی و جهان می گذرانده است؛ جایی كه علاوه بر ورزش به تشویق و تقویت خُلق و خوی جوانمردی هم توجه می شود.
جنگ ایران و عراق ضمن شكل دادن به ارزش ها و اعتقادات سردار سلیمانی، فرصت بروز خصلت های جوانمردی را هم كه در زورخانه ها آموخته بوده برایش فراهم کرد. بدون شك شرایط جنگی آن دوران در ایجاد و تقویت ویژگی های یك رهبر كاریزماتیك در او مؤثر بوده است.
سردار در سخنرانی های پرشورش، پیش و پس از عملیات جنگی، با گریه و زاری و تقاضای بخشش از شهدا، بخاطر شهید نشدن خود، افراد زیر امرش را بشدت تحت تأثیر قرار می داد. پیش از هر حمله، سربازانش را یكی یكی در آغوش می گرفت و در حالی كه اشك می ریخت با آنها وداع می کرد. او آگاهانه یا ناخودآگاه، برای تقویت روحی افرادش از عواطف و احساساتش كمك می گرفت. در عین حال، این واقعیت كه اغلب كسانی كه او در آغوش گرفته و بدرقه شان كرده در عملیات گوناگون كشته شدند، باید تأثیر بزرگی بر شخصیت او گذاشته باشد. سردار سلیمانی از پایان جنگ تقریباً در همه سخنرانی ها و گفت و گوهای عمومی اش یادی از شهدای جنگ كرده است.

توانایی رهبری در رویارویی با مشكلات تاكتیكی:

سردار سلیمانی یك عملگراست و در رویارویی با مشكلات تاكتیكی ،توانایی رهبری خود را ثابت كرده است. منابع موجود او را فرماندهی معرفی می كنند كه مهارت در تاكتیك های نظامی را خیلی پیشترها و با تجربه شخصی آموخته و به نظر می رسد برای این تجربه ها ارزش و اعتباری بیش از دستورات مقام های بالاتر قائل است.
در 26 تیر 1364، (در زمان جنگ و فرماندهی محسن رضایی) وی با نقشه فرماندهی سپاه برای اعزام نیرو به دو جزیره در غرب اروند رود (شط العرب) مخالفت كرد و استدلالش این بود كه گرفتن این جزیره ها ممكن است، آسان باشد،ولی نگه داشتنشان محال است؛ علاوه بر این، در جریان بازگشت مجبوریم نیروهای زیادی را جا بگذاریم.
با اینكه دیگر فرماندهانی كه هم به اندازه سردار سلیمانی به این نقشه انتقاد داشتند، دست از مخالفت برداشتند، او روی حرف خود ایستاد و نقشه اشغال بالاخره كنار گذاشته شد؛ این موفقیت، زندگی حرفه ای سردار را احتمالا تحت تأثیر قرار داده است.
وی یك فرمانده محتاط و محافظه كار نیست و می گوید: بهترین دفاع ،حمله است. در 4 مرداد 1366، نیروهای عراقی تقریبا لشكر 41 ثارالله را به محاصره كامل درآوردند، ولی سردار با وجود فشار مدام و پیشروی روزانه عراقی ها، طرح یك ضد حمله را ریخت كه البته فرماندهان مافوقش آن را نپذیرفتند و ایران نهایتاً در این درگیری ها شكستی خورد كه شاید با اجرای نقشه سلیمانی می شد جلوی آن را گرفت.
در 31 خرداد 1366، در عملیات نصر 5 كه برای بیرون آوردن چند ارتفاع استراتژیك مهم از دست عراقی ها طراحی شده بود، شركت كرد. جالب است كه گویا سردار در این مورد برخلاف میل باطنی اش عمل كرده و از دستورات قرارگاه نجف پیروی نمود. وقتی گردان حمزه لشكر 25 كربلا با مشكل روبرو شد و نتوانست موقعیت های تعیین شده را طبق نقشه تصرف كند، سردار سلیمانی، در عین ناباوری فرماندهان عالی سپاه، ابتكار عمل را بدست گرفت و لشكر 41 ثارالله را بسرعت به طرف آن مواضع هدایت کرد و همه را به تصرف درآورد. در همان روز، نیروهای تحت فرمان سردار و دیگر واحدهای حاضر در آن منطقه مورد حمله شیمیایی عراق قرار گرفتند و 110 تن از افراد او زخمی شدند.

آشنایی با تاكتیك های فریب دادن دشمن:

وی با تاكتیك های فریب دادن دشمن آشناست و می داند چطور در میدان رزم از آنها استفاده مؤثر كند. به عنوان نمونه، وقتی در 13 مهر 1366، در حال تهیه نقشه جنگ شلمچه بود تأكید كرد: «بدون وارد شدن به یك جنگ صوری امكان ندارد دشمن فریب بخورد. باید دست كم دو سه روز یك جنگ ظاهراً واقعی راه بیندازیم».
در6 آبان 1366، باز هم روی مسئله فریب بیشتر تأكید داشت و گفت: «آموزش نیروهای ضربتی در این منطقه نقشه ما را لو می دهد. باید به بقیه نیروها در مناطق دیگر هم بگوییم این كار را بكنند كه دشمن متوجه نشود مانور ما برای چیست و منطقه عملیات كجاست».

مخالفت با مردن بیهوده:

اخلاق و رفتار سردار سلیمانی، او را در دل افراد زیر فرماندهی اش بسیار محبوب كرده است. در 11 مرداد 1365، در دیداری بسیار اتفاقی از شهر زادگاهش، كرمان، مقامات بهداشت محل را متهم كرد كه اهمیتی برای حفظ جان سربازان زخمی او كه برای درمان از جبهه برگشته اند، قائل نیستند. شواهدی نیز وجود دارد كه با وجود احترامی كه برای شهیدان قائل بوده و ستایشی كه از شهادت می كرده، هیچ وقت حاضر نمی شده افرادش را بی دلیل به كشتن بدهد و همیشه آماده بوده كه اگر نقشه های جنگی مقامات نظامی مافوقش به نظر او منجر به مرگ غیرضروری افرادش می شود با آن نقشه ها مخالفت كند.

دریافت درجه سرلشگری:

وی در اواسط شهریور ۱۳۷۹ از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان دومین فرمانده نیروی قدس منصوب و در سال ۱۳۹۰ با دریافت درجه سرلشگر چهاردهمین سرلشگر انقلاب شد.

قاسم سلیمانی؛فرمانده ای اسرارآمیز:

رسانه‌های غربی بارها درباره فعالیت‌ها و نقش قاسم سلیمانی؛فرمانده نیروی قدس، قلم فرسایی کرده‌اند. سازمان‌های امنیتی کشورهای غربی، از جمله امریکا، او را فرماندهی رازآلود و قدرتمند می‌دانند که نقش مهمی را در شکل‌دهی تحولات عراق، افغانستان و لبنان بازی کرده است.
«دکستر فیلکینز»؛ روزنامه‌نگار امریکایی و برنده جایزه پولیتزر در سال ۲۰۰۹ که به ‌خاطر پوشش اخبار جنگ در عراق و افغانستان شهرت دارد، در مقاله‌ای بیست ‌و دو صفحه‌ای تحت عنوان «فرمانده اسرارآمیز» در هفته ‌نامه نیویورکر نوشت: «مهمترین فرمانده نظامی در جنگ داخلی سوریه کسی جز سرلشگر قاسم سلیمانی نیست».
نویسنده مقاله از قول یک مامور پیشین سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) در عراق، گفت: «سلیمانی تنها و مقتدرترین مامور مخفی در خاورمیانه است».

نامه سردار به وزیر دفاع آمریکا:

ماجرای تکان دهنده نامه حاج قاسم به وزیر دفاع آمریکا بعد از نامه اول و تهدید آمیز اوباما به آقای خامنه ای اتفاق افتاد.
سازمان ادارای پنتاگون از ۷ لایه حفاظتی تشکیل شده که از این میان ۴ لایه به طور خاص مربوط به کنترل ارتباطات با شخص وزیر دفاع یا رییس پنتاگون می باشد. کمی بعد از نامه اوباما نامه ای از تمام این لایه های امنیتی ، اطلاعاتی و حفاطتی عبور کرد و مستقیم ، روی میز کار وزیر دفاع یعنی لئون پانتا قرار گرفت. ظاهر ساده نامه که هیچ آرمی از سازمان های مرتبط با پنتاگون در آن به چشم نمیخورد توجه وزیر را جلب کرد و وی آن را از روی میز برداشت… با باز کردن نامه و خواندن آن عرق سردی بر چهره پانتا نشست!
نامه با سربرگ رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و حاوی عبارتی بود که قطعا برای رییس پنتاگون با آن عظمت حفاظتی، باورکردنی نبود !نامه در سال 91 نوشته شد.
« اگر لازم باشد از این هم نزدیک تر خواهیم شد »!
امضا : قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران

درخواست حاج قاسم از سید حسن نصرالله که سپس تکذیب شد:

سرلشکر قاسم سلیمانی، در گفت‌وگو با سید حسن نصر الله؛ رهبر حزب الله لبنان نسبت به هرگونه حمله پیش دستانه حزب‌الله به رژیم صهیونیستی هشدار داد.
وی خطاب به حزب الله اظهار داشت: قدرت بالای تسلیحاتی و آمادگی برای نابودسازی تل‌آویو و حتی قدرت آتش باری مستمر روی ایلات در جنوب فلسطین اشغالی نباید شما را مغرور کند.
سردار سلیمانی ، پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه را نه از قدرت سلاح که ناشی از قدرت ایمان و امداد خدا دانست.
البته سپس روابط عمومی سپاه گفتگوی سردار سلیمانی با سیدحسن نصرالله را تکذیب کرد. و سرلشکر سلیمانی این خبر را دروغی بزرگ و خبرسازی انحرافی توسط صهیونیست ها دانست.

نبردهای پیروز:

کتاب «نبردهای پیروز» حاصل مصاحبه عباس میرزایی، نویسنده کتاب با بیش از 110 نفر از رزمندگان شرکت کننده در عملیات ثامن الائمه(ع) و نزدیک به 140 مصاحبه با رزمندگان حاضر در عملیات طریق القدس است که منتشر و روانه بازار نشر شد.
فرماندهی لشکر 41 ثارالله در این نبردها را سردار قاسم سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس برعهده داشته و به همین دلیل بخشی از روایت این کتاب مربوط به خاطراتی است که از زبان وی بیان شده‌ است.
این کتاب بخشی از تاریخ شفاهی دفاع مقدس به حساب می‌آید و نویسنده برای مستند کردن روایت این کتاب تنها به انجام مصاحبه‌های حضوری با افراد بسنده نکرده و به منابع تاریخی تکمیل کننده همچون نوارهای ضبط‌ شده از بیسیم عملیات در زمان جنگ، کتاب‌های از پیش منتشر‌شده و مصاحبه‌های صداوسیمای مرکز استان کرمان با رزمندگان در زمان جنگ نیز رجوع کرده‌ است. سردار حاج قاسم سلیمانی نیز پیش از تحویل این اثر به انتشارات سوره مهر آن را مورد مطالعه قرار داده و مقدمه‌ای نیز بر آن نوشته‌ است.

سلیمانی در سوریه:

همزمان با وتوی قطعنامه شورای امنیت علیه سوریه توسط چین و روسیه٬ برخی نشریات منطقه نوشتند که قاسم سلیمانی٬ برای کمک به ارتش سوریه در این کشور به سر می‌برد و همراه با سلیمانی٬ نزدیک به ۱۵ هزار عضو سپاه قدس نیز در سوریه حضور یافته‌اند و در سرکوب معترضان به حکومت بشار اسد کمک می‌کنند.البته این نخستین بار نبود که از نقش قاسم سلیمانی در درگیری‌های خارج از کشور یاد می شد. در زمان وقوع جنگ ۳۳ روزه مابین اسراییل و حزب‌الله لبنان هم برخی منابع خبری گفته بودند که قاسم سلیمانی در نقش یکی از فرماندهان حزب‌الله لبنان در جنگ حاضر بود.
پس از وقوع یک انفجار مهیب در دمشق که به کشته و زخمی شدن چندین مقام سوری انجامید رسانه‌های جهان گزارش دادند که قاسم سلیمانی نیز در میان کشته شدگان قرار دارد و شایعه دخالت ایران در سوریه و کمک به بشار اسد برای سرکوب مخالفان قوت گرفت. چند روز پس از این ادعا قاسم سلیمانی در دیدار مسئولان نظام ایران با رهبر ایران در تهران حضور یافت.

مسئوليت و مقام ها:

  • عضو مجموعهٔ «سپاه افتخاری»
  • فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله
  • فرمانده نیروی قدس
  • فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نقل قول و خاطرات:

در پی پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت درگذشت مادر گرانقدر فرمانده نیروی قدس سپاه، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی طی نامه ای به معظم له از اظهار همدردی و الطاف ایشان قدردانی کردند.

متن نامه:

بسم الله الرحمن الرحیم
محضر رهبر عزیز و گرانقدرم حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی)
با عرض سلام و ادب
حقیر پیوسته شرمنده ی کوتاهی در توفیقاتی هستم که خداوند سبحان از برکت انقلاب و اعتماد حضرتعالی مرا از آن بهره مند نموده است.
اگر چه بیش از بیست سال است که همواره از لطف و محبت بزرگوارانه رهبرم برخوردارم، اما پیوسته در حسرت جبران حقیقی آن در شرمندگی به سر می برم.
امید به آن دارم که خداوند منان با توفیق جان باختن در این راه با عظمت، فرصت جبران شرمساری ام را عطا فرماید.
بر همگان واضح است عنایات بزرگوارانه حضرت عالی که هیچگاه خود را لایق و شایسته آن ندانسته ام ، از باب تذکر و تأکید بر ارزش ها و برجستگی مجاهدت در راه خداست.
پیام محبت آمیز آن رهبر فرزانه، مرهمی بر مصیبت غیر قابل جبران از دست دادن مادری است که چه بسا هر حادثه مادی و معنوی را بتوان با توفیقاتی علاج نمود، اما از دست دادن پدر و مادر تنها خسارت جبران ناپذیر این عالم است.
خداوند را شاکرم که ما را از توفیق مادری بهره مند نمود که با مراقبت شصت ساله در برگزاری روضه ی امام حسین (ع) و مجالس اهل بیت (علیهم السلام) به رغم فقر دوران گذشته و محافظت هفتاد ساله بر لقمه حلال و رد زکات در داشتن و نداشتن و عشق به امام (ره) که همه آنها را در عشق به آن رهبر بزرگوار خلاصه نموده بود؛ منشأ افتخار ابدی ما گردید.
از خداوند متعال برای آن رهبر بی بدیل و سکان دار حقیقی عالم اسلام آرزوی طول عمر، توفیق، سربلندی و سلامتی روزافزون می نمایم.

روایت صادق زیباکلام از‌ حاج‌ قاسم سلیمانی:

«قطعا سردار قاسم سلیمانی شخصیت کاملا متفاوتی نسبت به بسیاری از چهره‌های سیاسی حاضر در کشور است. البته این اختلاف شخصیتی ایشان با دیگر هم‌قطارانش مدیون سمت و جایگاه ایشان در سپاه قدس نیست؛ چرا که دلیل مهم اینکه ایشان تبدیل به شخصیت قابل قبول و مورد احترام در میان جناح‌ها و جریان‌های سیاسی شده‌اند را باید عمل به فرمایشات امام راحل دانست.
زیرا هما‌ن‌طور که بسیاری در خاطر دارند، امام در 24 ‌اسفند 1360 یعنی در شرایطی که نه‌ تنها در عرصه جریانات داخلی کشور، احزاب نیرومند اسلامی حضور فعال داشته ،بلکه هنوز جنایت‌های سازمان منافقین در اوج بود و حزب توده و بسیاری از احزاب کمونیستی و ملی‌گرا رسما و علنا فعالیت می‌کردند، یعنی در شرایطی که اگر قرار بود سپاه و بسیج و قوای نظامی در مسائل سیاسی احزاب مداخله کنند، قطعا آن دوران مصداق بارز آن بوده است، با صراحت می‌فرمایند: «ورود سیاست در ارتش، شکست ارتش است. این را باید بدانید و شرعا جایز نیست.»
امام‌ خمینی در همین سخنرانی و در فرازهایی دیگر ورود قوای نظامی و بسیج به عرصه مناقشات سیاسی حتی به نفع خالص‌ترین جناح‌ها و جریان‌های صد در صد اسلامی را نیز صراحتا نهی کردند. امام می‌فرمایند: «من عرض می‌کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ‌ یک از احزاب سیاسی، در هیچ یک از گروه‌ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسداران یا سایر قوای مسلح در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه آن ارتش را خواند. در حزب وارد نشوید، در گروه‌ها وارد نشوید، اصلا. تکلیف الهی و شرعی همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید در ارتش باشید».
سردار قاسم سلیمانی نماد فردی است که با اخلاص و تمام توان طی سال‌های متمادی از دخالت در مسائل سیاسی خودداری کردند. البته این تنها دلیل برای مورد اعتماد بودن ایشان در میان جریان‌ها و احزاب نیست؛ چرا که در تمام سال‌هایی که نام سردار قاسم سلیمانی شنیده شده‌ است، هیچ‌گاه از ایشان موضع‌گیری تندی دیده نشده است. هیچ‌کس به یاد نمی‌آورد که وی در وقایع مختلف موضع‌گیری انجام داده باشد یا اتهامی‌ را متوجه شخصیت‌های سیاسی کشور که قطعا از افراد مهم و تاثیر‌گذار در مسیر نیل به اهداف خود بوده است، کرده باشند.
دقیقا در همان دورانی که بازار توهین و اتهام در کشور داغ و سوزنده بود، ایشان لزومی ‌بر دخالت خود در آن مسائل ندیدند. اینها همان دلایلی است که موجب می‌شود شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی خود را در غم سردار شریک بدانند. قطعا قاسم سلیمانی یک قهرمان جنگی و یک وطن‌پرست واقعی است که سال‌ها بعد بسیاری او را درست خواهند شناخت. از آن جهت که وی مردی است که به دور از هر گونه حاشیه و جنجالی به وظایف خود عمل می‌کند. از آن جهت که در تمام این سال‌ها چه دوران جنگ و چه پس از آن یک سرباز بی‌ادعا بوده و انجام وظیفه کرده است. این مرز و بوم به امثال این مرد نیاز دارد. در نهایت قاسم سلیمانی نماد خضوع، فروتنی و انسانیت است که سبب قوت قلب برای دیگران می‌شود.»

سید صادق حسینی:

نخستین حس من از «حاج قاسم» را این خاطره شکل داد که وقتی «حاج همت» ۱۷ اسفند ۱۳۶۲ در جزیره مجنون درگیر بود و اکثر بچه های لشگر ۲۷ شهید شده بودند، پیش «حاج قاسم» رفت تا یک گروه از رزمندگان لشگر ۴۱ را به کمکش بفرستد و بچه ها را جمع و جور کند؛ «حاج قاسم» در جواب یک گردان نیرو روانه موقعیت لشگر حضرت رسول می کند و وقتی «حاج همت» را می بیند، فرماند عملیاتش را مامور می کند حاجی را برساند که در راه «حاج همت» شهید می شود.
این را «محمد مهدی» پسر بزرگ سردار سرافراز شهید «حاج محمدابراهیم همت» می گوید، هنگامی که از او و «داود کریمی» تنها پسر سردار سرافراز شهید «عباس کریمی» جانشین بعدی «حاج همت»، می پرسم: نخستین تصویر و حس شما از «حاج قاسم» چگونه شکل گرفت.
«داوود» گفت: وقتی با سایر فرزندان شهداء به دیدن حاجی رفتیم، یک یک بچه ها را بغل می کرد و سعی داشت بدون این که کسی ما را معرفی کند، بشناسدمان. وقتی من را بغل کرد گفت: تو حتماً پسر «عباس» هستی؛ خیلی شبیه پدرت هستی. حس خوب و ماندگاری بود که دوست بابا، مرا این چنین شناخت. «حاج قاسم سلیمانی» در تمام سال های بعد از جنگ رابطه اش را با خانواده های معظم شهداء حفظ کرد، حتی در شدیدترین بحران ها، او تعاملش را با خانواده معظم شهداء تقویت کرد.
علاوه بر روحیات فردی و شخصیتی و مردم داری و بی تکلفی اش در تعامل با مردم، دلیل اصلی محبوبیت او را باید در نگاه ملی و فراجناحی اش به موضوعات و رویدادها جستجو کرد؛ در نگاه «قاسم سلیمانی»، «ایران» اصالت دارد و نه دسته بندی های سیاسی و جناحی. او با عملش نشان داده که سرباز بی ادعای میهن است و بیش از آن که سخن بگوید، فکر می کند و عمل.
مردم و به خصوص جوانان دل زده از سیاست، وجود «قاسم سلیمانی» را به عنوان یک «قهرمان ملی» بیش از گذشته لازم می دانند ،به همین دلیل نگاهی مشتاقانه به وی دارند.
عملکرد واقع گرایانه و به دور از افراط و تفریط فرمانده سابق لشگر ۴۱ ثارلله نشان داده، «سلیمانی» به جای درگیر شدن روی مسایل حاشیه ای و زودگذر سیاسی، توان و انرژی خود را بر مسایل اصلی که همان عظمت و اقتدار و گسترش نفوذ راهبردی جمهوری اسلامی است متمرکز کرده.
فرمانده شجاع سپاه قدس ایران عملاً ثابت کرده مورد اعتماد و احترام تمام گروه های سیاسی است و نظراتش را به راحتی به چهره های سیاسی منتقل می کند، همان گونه که در هفته ی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به دیدار یکی از چهره های اصلی اصلاح طلبان رفت.
فیلکینز : «وقتی سلیمانی در مجامع عمومی ظاهر می‌شود زیاد خود را در معرض دید قرار نداده، به ‌ندرت با صدای بلند صحبت می‌کند، و رفتاری از خود نشان می‌دهد که عرب‌ها از آن تعبیر به "خلب" می‌کنند که به‌ معنای کاریزمای پنهانی است».
یکی از مقامات ارشد عراقی: «زمانی که 10 نفر در اتاق حضور دارند و سلیمانی وارد می‌شود جلو آمده کنار شما نمی‌نشیند. وی به ‌آرامی در آن طرف اتاق به ‌تنهایی می‌نشیند. او صحبتی نکرده و اظهارنظری نمی‌کند. تنها می‌نشیند و گوش می‌کند. و البته در این لحظه همه تنها درباره او می‌اندیشند».
دکتر فریبرز صارمی؛ استاد دانشگاه و پژوهشگر روابط بین‌الملل مقیم آلمان: «سردار قاسم سلیمانی یکی از مقتدرترین شخصیت‌های نظامی وابسته به سپاه پاسداران و سپاه قدس جمهوری اسلامی است. سال‌هاست فعالیت‌ها و مانورهای برون مرزی را انجام می‌دهد.
سردار سلیمانی نفوذ بسیار زیادی در عراق، لبنان، سوریه و خاورمیانه دارد. قاسم سلیمانی مرد اول سپاه است».

منابع:
ویکی پدیا
http://www.isna.ir
http://emamsadeg.blogfa.com
http://www.bartarinha.ir
http://www.hamshahrionline.ir
http://www.sepahnews.com
http://8am.af
http://fararu.com
http://karamikharat71.blogfa.com
http://iran-azer.blogspot.com
http://www.shafaf.ir
http://archive.radiozamaneh.com
http://archive.radiozamaneh.com
http://www.aei.org
http://www.mehrnews.com

در هنگام ایراد نظر :

از هرگونه توهین ، افترا و بحث های بی پایه خودداری نمایید.

در صورت وجود اشکال در محتویات و یا داشتن اطلاعات تکمیلی از فرم گزارش مشاهیر استفاده کنید .

بدیهی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف ایمیل متخلف به مدت یک هفته مسدود خواهد شد .