citytomb

ورود | عضویت
جمیله بوپاشا

جمیله بوپاشا

|الجزایری
تولد : 1938/2/10
متولد 10 فوریه 1938، سنت لوژن،عضو جنبش مقاومت الجزایر. دادگاه اعاده حیثیت جمیله بوپاشا به یکی از جنجالی‌ترین محاکمات فرانسه و الجزایر تبدیل شد.
+0نظر
  • زندگی نامه
  • بررسی شما
در صوزتی که در صحت اطلاعات زیر مشکلی وجود دارد یا مطالب تکمیلی راجع به مشاهیر دارید، برای ما ارسال نمایید .تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در دهم فوریه سال 1938 در سنت لوژن الجزیره به دنیا آمد.

پدر: عبدالعزیز بن محمد
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

شهرت ، كنيه و لقب:

لقب: خلیدا

دوران زندگي:

در دامن خانواده ای که اعضای آن در مبارزات رهایی بخش الجزایر فعال بودند بزرگ شد.

جمیله در جنبش مقاومت:

جمیله با نام مستعار خلیدا در شرایطی به جنبش مقاومت پیوست که تعداد فعالان زن در جبهه رهائی بخش الجزایر«اف ال ان» (FLN) بسیار اندک بود.

دستگیری:

وی که به عنوان امدادگر کار می کرد، در سال 1960 همراه پدر، خواهر و شوهر خواهرش در خانه دستگیر شد. به او نسبت بمب گذاری در دانشگاه را دادند ،اتهامی که هرگز ثابت نشد. این نوع اتهامات توسط استعمارگران برای انتقامجویی از فعالین جنبش ملی مقاومت الجزایر امری رایج بود.

نقل مکان به زندان فرانسه:

زمانیکه در زندان حسین دی زندانی بود ، به وسیله آتش سیگار، شوک الکتریکی و ... شکنجه و با بطری به وی تجاوز شد. لذا او و وکلایش ادعای حیثیت نمودند و دادگاه اعاده حیثیت جمیله به یکی از جنجالی‌ترین محاکمات فرانسه و الجزایر تبدیل شد.
یک وکیل تونسی ‌الاصل فرانسوی به نام ژیزل حلیمی مسئولیت دفاع از جمیله را بعهده گرفت و توانست او را به زندان فرانسه منتقل نماید. چون در الجزایر این خطر وجود داشت که او را در سلول زندان به قتل برسانند، زیرا شکنجه گران تلاش می کردند که شواهد جنایاتشان را از بین ببرند تا اعمالشان افشاء نشود .

کمیته حمایت از جمیله بوپاشا:

کمیته ای به ریاست سیمون دوبوار برای جمیله بوپاشا تاسیس شد. اعضای این کمیته متشکل بودند از : الزا تریولت (Elsa Triolet)؛ نویسنده ، همکار و همسرش لویی آراگون(Louis Aragon)؛ شاعر معروف کمونیست فرانسه، امه سه زر((Aime´ Ce´saire ، ژان – پل سارتر (Jean-Paul Startre) ، ژنوییه دوگل آنتونیو (Genevie´ve de Gaulle Anthonioz) ، ژرمن تیلون(Germaine Tillion)و زنان مبارز جنبش مقاومت فرانسه علیه اشغال نازی که به اردوگاه آلمان نازی در راونزبروک(Ravensbrück) تبعید شده بودند.

شرح حال مستند جمیله بوپاشا و آثار دیگر:

ژیزل حلیمی(Gise´le Halimi)؛ وکیل سرشناس همراه با سیمون دوبوار شرح حال مستندی درباره جمیله نوشتند که در سال 1962 تحت نام «جمیله بوپاشا» منتشر شد.
پیکاسو تصویری از این زن جوان مبارز را کشید، آرشیتکت و هنرمند شیلیایی روبرتو ماتا(Roberto Matta) تصویری را به نام «دردهای جمیله»(Djamilas Qualen) به وی تقدیم کرد، آهنگساز ایتالیایی لویجی نونو (Luigi Nono) آهنگی به نام « آهنگ زندگی و عشق» برای جمیله سرائید.

بازیابی استقلال الجزایر:

پس از قرارداد اوویان (Evian) در سال 1962 استعمار فرانسه پس از 130 سال پایان یافت و فرانسه جنگ کثیف استعماری در الجزایر را متوقف ساخت و الجزایر استقلال خود را بازیافت و جمیله بوپاشا که ابتدا به اعدام محکوم شده بود، از زندان آزاد شد. جمله معروف او در زندان فرانسوی ها این بود: « هنگامی که خلق اراده زندگی میکند سرنوشت باید به او بگوید چشم . شبهای تاریک باید رخت بربندد و زنجیرها باید از هم بگسلد».

نقش زنان در انقلاب الجزایر:

حضور زنان مبارز در انقلاب الجزایر بسیار مشهود بود. جمیله بوپاشا، صحیه، حسیبه بن بوعلی، بهیه و جمیله بوجرید، در تاریخ مبارزات انقلاب الجزایر جایی مخصوص دارند. این زنان یا در مبارزه نابرابر رژیم استعمارگر فرانسه سلاح بر کف، جان خود را از دست دادند، یا بعد از تحمل شکنجه های فراوان به شهادت رسیدند. نقش زن الجزایری در روند استعمارزدایی از الجزایر به قدری اهمیت داشت که استمعارگران می گفتند: «اگر بر زنها پیروز شویم، باقی چیزها به دنبال آن درست خواهد شد».

فعالیتهایش پس از آزادی از زندان:

جمیله ازدواج کرد، صاحب سه فرزند شد و به عنوان منشی مشغول به کار شد.
وی در سال 1981،در تظاهرات اعتراضی به قانون خانواده در الجزایر شر کت کرد.
سرگذشت این بانوی مجاهد الجزایری در کتابی به نام خودش و به قلم سیمون دو بوار؛ نویسنده و روشنفکر صاحبنام فرانسوی به رشته تحریر در آمده است. در این کتاب به تجاوزهای گروهی و تجاوزهای وحشیانه از جمله با بطری و انواع دیگر شکنجه های رایج در زندان های نیروهای فرانسوی اشاره شده است.

اظهارات سیمون دو بوار در این کتاب:

داستان حاضر، سرگذشت دختر بیست و سه ساله‌ی الجزایری است با نام 'جمیله یوپاشا' که به عنوان مامور ارتباط جبهه‌ی نجات ملی الجزایر، از طرف نظامیان فرانسوی مورد شکنجه‌های وحشیانه از جمله هتک حرمت قرار گرفت. در ماجرای جمیله یوپاشا، آن‌چه خارق‌العاده و استثنایی می‌نماید، خود حقایق نیست، بلکه پرده‌ای است که روی آن‌ها کشیده می‌شود. سماجت و بردباری یک زن وکیل مدافع، غرور و علو روح دختری شنکجه دیده و شاکی، استفاده‌ی بهینه از فرصت و تصادف مناسب و شهامت حرفه‌ای یک قاضی، دست به دست هم داده‌اند تا پرده‌ی سیاه شب ظلمانی و مه‌ آلودی را که هفت سال بر جنایاتی که تحت عنوان مقابله با اعمال خرابکارانه انداخته شده بود، دریده شود. تنها یک مانع در راه دریده شدن نقاب نفرت‌انگیز جلادان فرانسوی وجود داشت و در هفت سال، پرصلابت و استوار، باقی ماند. ولی برای فروریختن این مانع نیز شهادتی آشکار وجود داشت که باید آن را از زبان ژنرال آیره؛ فرمانده‌ی عالی نیروهای فرانسوی در الجزایر شنید. ارتش فرانسه با دریده شدن نقاب چهره‌ی دژخیمانی که جمیله را شکنجه کرده‌اند، مخالف است.

برای جمیله:

پنجاه سال بعد از استقلال الجزایر در سال 2012 فیلم تلویزیونی « برای جمیله» به کارگردانی کارولین هوپرت خواهر هنرپیشه ایزابل هوپرت ، بار دیگر خاطره این زن مبارز را بیدار کرد.اما جمیله از این فیلم تلویزیونی ابراز تاسف کرد، زیرا از نظر او این فیلم اساسا بر روی شخص وی متمرکز شده و کمتر به جنبش رهایی بخش مردم الجزایر پرداخته است.

ديدار آقای ضرغامي با خانم بوپاشا:

ضرغامي ؛رئيس سازمان صدا و سيمای ایران که در سال 1388 به الجزاير سفر کرده بود ، با خانم جميله بوپاشا انقلابي بزرگ الجزاير ديدار و از مبارزات اين بانوي مجاهد در برابر استعمار فرانسه تقدير کرد. خانم بوپاشا که به شدت تحت تأثير هيئت ايراني قرار گرفته بود احساسات عميق خود را نسبت به ملت و رهبر ايران با سخناني گرم و صميمانه ابراز کرد. بوپاشا از ايستادگي و مقاومت غرور انگيز جمهوري اسلامي ايران در مقابل استکبار جهاني اظهار خوشحالي کرد .

دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بوپاشا:

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در سال 1390 به منظور شرکت در مراسم اعلام تلمسان یکی از شهرهای الجزایر به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام به این کشور سفر کرده بود با جمیله بوپاشا؛ مبارز معروف الجزایری و نیز جمعی از زنان و مردان مجاهد و مبارز الجزایری که سالها با استعمار فرانسه مبارزه کرده اند دیدار و گفتگو کرد. جمیله بوپاشا از ایستادگی مردم ایران در برابرسلطه طلبی آمریکا تجلیل کرد .
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر از خانم جمیله بوپاشا دعوت کرد برای مشاهده تحولات و پیشرفت های جامعه ایران در سالهای اخیر به جمهوری اسلامی ایران سفر کند.

مسئوليت و مقام ها:

  • عضو و چریک مبارز جبهه نجات ملی الجزایر
  • امدادگر
  • منشی

نقل قول و خاطرات:

جمیله بوپاشا :

قدس شريف قبله اول مسلمين و مركز توجهات جهان اسلام است. بايد مراسم روز قدس در تمامي كشورهاي اسلامي و سراسر جهان با شكوه تمام برگزار شود. كشورهاي اسلامي بايد به مسئله قدس اهتمام و توجه بيشتري داشته باشند و پيام آن را به نسل هاي آينده منتقل كنند.
خوشبختانه جمهوري اسلامي ايران در سال هاي گذشته در فناوري هاي مختلف، پيشرفت هاي بسياري داشته است . همواره پيگير اخبار ايران به خصوص در اخبار مربوط به دستاوردهاي علمي و فناوري هاي هسته اي آن هستم .من امیدوارم ايران اسلامي در آينده نزديك به مراحل نهايي از فناوري هاي هسته اي دست يابد. آرزو دارم كه من نخستين فردي باشم كه شليك اولين موشك به سمت رژيم صهيونيستي را كليد بزنم .
انقلاب اسلامی مردم ایران نقطه عطفی در تحولات جهانی بود و ایستادگی مردم ایران در برابر فشارهای غرب، باعث ایجاد اعتماد به نفس در سایر ملل اسلامی شده است.
سیمون دوبوار در سال 1962 در نگاه به جنبش مقاومت علیه استعمار فرانسه و جنگ ظالمانه فرانسه علیه الجزایر نوشت : کافی نیست که فقط علیه جنایتی که در حق جمیله صورت گرفته برخیزیم ،بلکه باید علیه برخوردهای به همانسان جنایتکارانه علیه همرزمان او سر به شورش برداریم.

منابع:
http://khawaran.wordpress.com
http://vazeh.com
http://afshin1939.persianblog.ir
http://vista.ir
http://fa.alalam.ir
http://www.shidestan.blogsky.com
http://www.farhang.gov.ir

در هنگام ایراد نظر :

از هرگونه توهین ، افترا و بحث های بی پایه خودداری نمایید.

در صورت وجود اشکال در محتویات و یا داشتن اطلاعات تکمیلی از فرم گزارش مشاهیر استفاده کنید .

بدیهی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف ایمیل متخلف به مدت یک هفته مسدود خواهد شد .