citytomb

ورود | عضویت
جین کلی

جین کلی

|آمریکایی
تولد : 1912/8/23|وفات : 1996/2/2
متولد 23 اگوست 1912، پستسبورگ،رقصنده،هنرپیشه. نامش به ویژه با فیلم "یک امریکایی در پاریس" محصول ۱۹۵۱ به سر زبانها افتاد.
+0نظر
  • زندگی نامه
  • بررسی شما
در صوزتی که در صحت اطلاعات زیر مشکلی وجود دارد یا مطالب تکمیلی راجع به مشاهیر دارید، برای ما ارسال نمایید .تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در 23 اگوست سال 1912 در پستسبورگ پنسیلوانیا به دنیا آمد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسران: بتسی بلر، جین کاین، پاتریشیا وارد
فرزندان:-

مشخصات فردی:

معمولا با کلاه کپی (لبه دار) و لباس ساده کارگری، تی شرت و جین دیده میشد.

دوران زندگي:

از کودکی بازیگوش بود. عاشق بیس بال بود و دوست داشت در بزرگسالی ورزشکار شود. مادرش ، او را به زور با خود به آموزشگاه رقص می‌برد.

رقص پرتحرک جین کلی:

جین کلی بعدها در سینما، ورزش و رقص را با هم پیوند داد. در برابر رقص ظریف و آکروباتیک فرد آستر، او با تکیه بر توانایی‌ها و قابلیت‌های اندام ورزیده خود، سبکی پرتحرک آفرید که در آن چابکی و ورزیدگی رقصنده نقشی بنیادی داشت.

هالیوود:

جین کلی اندکی دیر و در سی سالگی به روی صحنه رفت، اما زود درخشید. چیزی نگذشت که مثل همه هنرمندان موفق روزگار، راه خود را از صحنه برادوی (نیویورک) به سوی هالیوود باز کرد.
اولین فیلمش در سال ۱۹۴۲ به روی پرده رفت. در فیلم "برای من و دلبرم" به کارگردانی بازبی برکلی با یکی از برجسته‌ترین ستارگان رقصنده همبازی شد: جودی گارلند.

یک امریکایی در پاریس و شش جایزه اسکار:

نام جین کلی به ویژه با فیلم "یک امریکایی در پاریس" محصول ۱۹۵۱ به سر زبانها افتاد. فیلم بر پایه باله‌ای مشهور از جورج گرشوین؛ آهنگساز نامی امریکا، ساخته شد و کارگردانی آن را وینسنت مینه ‌لی، به عهده داشت. جین کلی علاوه بر بازی و رقص، طراحی رقص‌های فیلم را انجام داد. فیلم با اقبال زیادی روبرو شد و به شش جایزه اسکار دست یافت.
اوج موفقیتش در سال ۱۹۵۲ و با فیلم "آواز در باران" بود، که بسیاری آن را بهترین فیلم موزیکال تاریخ سینما می‌دانند. در لیستی که مجله "سایت اند ساوند" از صد فیلم برتر تاریخ سینما منتشر کرد، فیلم "آواز در باران" در مقام بیستم قرار گرفته است. در این فیلم همه چیز در حد کمال است: رقص‌ ، موسیقی شاد، فیلمبرداری رنگی با نورهای درخشان و شاداب، افکت‌های ماهرانه و...
در سالهای پس از جنگ جهانی دوم و دوران تسلط مک‌کارتیسم که مأموران اف بی آی به شکار جادوگران سرگرم بودند و برای هنرمندان و روشنفکران برجسته امریکا پاپوش می‌دوختند، جین کلی هم با "کمیته تحقیق درباره فعالیت‌های ضدامریکایی" سروکار پیدا کرد. روایت کرده‌اند که او در پاسخ به بازجویان گفته بود: "اگر رقصیدن جرم باشد من تبهکار بزرگی هستم."
در زمانی که نامش در "لیست سیاه" قرار گرفته بود، متروگلدوین مایر او را برای کارگردانی سه فیلم به اروپا فرستاد، که مهمترین آنها "دعوت به رقص" (۱۹۵۶) بود. جین کلی در این فیلم بسیاری از عناصر باله مدرن را به فیلم موزیکال وارد نمود. فیلم جایزه بزرگ جشنواره سینمایی برلین (خرس طلایی) را از آن خود ساخت.
در پایان دهه ۱۹۵۰ دوران طلایی سینمای موزیکال رو به افول گذاشت و این درست با کاهش نیروی جسمی جین همراه شد که دیگر برای رقص‌های نفس‌گیر آماده نبود.
فیلم "دخترها" (۱۹۵۷) ساخته جورج کیوکر، یکی از آخرین موزیکال‌های جذابی بود که جین کلی در آن آواز خواند و رقصید.
از آن پس به عنوان بازیگر و کارگردان در چندین فیلم کمدی شرکت کرد.
فیلم کمدی موزیکال "سلام دالی" (۱۹۶۰) با هنرنمایی باربرا استرایسند و والتر ماتیو یکی از آخرین کارهای برجسته اش در مقام کارگردان بود.
از آن پس در نقش‌های کم‌اهمیت، بیشتر در سریال‌ها و شوهای تلویزیونی ظاهر شد.

زندگی شخصی:

وی از سه ازدواجش با بتسی بلر، جین کاین و پاتریشیا وارد،صاحب سه فرزند شد.
سه فرزند

تاريخ فوت، محل فوت، هنگام فوت، محل دفن:

در دوم فوریه سال 1996 در بورلی هیلز، کالیفرنیا درگذشت.

منابع:
ویکی پدیا
http://www.bbc.co.uk

در هنگام ایراد نظر :

از هرگونه توهین ، افترا و بحث های بی پایه خودداری نمایید.

در صورت وجود اشکال در محتویات و یا داشتن اطلاعات تکمیلی از فرم گزارش مشاهیر استفاده کنید .

بدیهی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف ایمیل متخلف به مدت یک هفته مسدود خواهد شد .