citytomb

ورود | عضویت
برت لانکستر

برت لانکستر

|آمریکایی
تولد : 1913/11/2|وفات : 1994/10/20
متولد 2 نوامبر سال ۱۹۱۳، نیویورک،بازیگر.چهار بار نامزد جایزه اسکار شد.در کل برنده اسکار و برنده ۲۵ جایزه و در حدود ۱۹ نامزدی در جشنواره‌های مختلف می‌باشد.
+0نظر
  • زندگی نامه
  • بررسی شما
در صوزتی که در صحت اطلاعات زیر مشکلی وجود دارد یا مطالب تکمیلی راجع به مشاهیر دارید، برای ما ارسال نمایید .تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در 2 نوامبر سال ۱۹۱۳ در نیویورک آمریکا به دنیا آمد.

پدر: جیمز هنری لنکستر
مادر: الیزابت رابرتز
برادر: -
خواهر:-
همسران: سه بار به طور رسمی ازدواج کرد.اولین بار با جون ارنست در سال ۱۹۳۵ که پس از ۱۱ سال به جدایی کشیده شد،در سال ۱۹۴۶ با نورما اندرسون که تقریبا دورهٔ زندگی آنها موفق بود و صاحب ۵ فرزند شدند و در سال ۱۹۹۱ با سوزان مارتین ازدواج کرد. در سال ۱۹۹۴ با مرگ وی این ازدواج هم پایان یافت.
فرزندان:-

شهرت ، كنيه و لقب:

در هالیوود او را مرد دندان و ماهیچه می‌نامند.

مشخصات فردی:

هیکل تقریبا درشت و سیمای جذاب و خندان

دوران زندگي:

پدرش کارگر ساده اداره پست بود. برت در محله هارلم شرقى بزرگ شد و بیشتر وقتش را در خیابان‌ها مى‌گذراند و به همین دلیل در دعواهاى خیابانى استاد بود ، بعدها به سمت ورزش ژیمناستیک رفت. ورزش ژیمناستیک او را به کارکردن در سیرک کشانید و مدتی در سیرک کارکرد.حرفه اش آکروبات بود(در بیشتر فیلم هایش حرکات نمایشی-آکروباتیک او دیده می‌شود) در خلال جنگ جهانى دوم به ارتش آمریکا پیوست. او که هیچگاه به سینما و هنرپیشگى علاقه‌اى در خود حس نکرده بود با بازگشت از خدمت ارتش براى بازى در یک تئاتر در برادوى دعوت به کار شد. به رغم ناموفق بودن نمایش، بازى «لنکستر» توجه یکى از عوامل سینماى هالیوود را به خود جلب کرد و در نهایت به بازى در فیلم قاتلین در سال ۱۹۴۶ منجر شد.

تاسیس شرکت فیلم سازی:

در سال ۱۹۴۶ در اولین فیلمش به کارگردانی رابرت سیودماک بازی کرد. او در نقش یک بوکسور بازی می‌کرد .بازی قوی اش تقریبا از او یک ستاره ساخت.در سال۱۹۴۸ همراه با جیمز هیل و هارولد هچ شرکت فیلم سازی موفقی را تاسیس کردند که بعدها بسیار برای آنها پولساز بود.

سوپر استار:

در فیلم‌هایش الگویی از یک مرد آمریکایی رابه تصویر می‌کشید. هیکل تقریبا درشت و سیمای جذاب و خندان و حرکات آکروباتیک و استعداد فوق العاده اش باعث شد که حدود ۴۰ سال یک سوپراستار باقی بماند. هیچ گاه بر سر دستمزد مشاجره و مجادله نکرد و حتى براى ایفاى نقش مورد علاقه‌اش حاضر به دریافت مبلغ کمترى از دستمزد بود. همچنین به کارگردانى که آثارش را صاحب ارزش هنرى مى‌دانست کمک‌هاى مالى بلاعوضى مى‌کرد. در فیلم‌های زیادی بازی کرده است که از نمونه‌های شاخص آن : از (اینجا تا ابدیت) (بوی خوش موفقیت) (المرگنتری) (شهر آتلانتیک) و (پرنده باز آلکاتراز ) را می‌توان نام برد.

فعالیت های هنری:

تهیه کنندگى فیلم‌هاى زیادى را برعهده گرفت و راهنماى کارگردانانى همچون سیدنى پولاک و جان فرانک هایمر به شمار مى‌آید و در کنار همه اینها از سردمداران توسعه سینماى مستقل است. به واسطه خدمات ارزنده‌اش به صنعت سینما و تصویر، دارای ستاره‌اى در پیاده‌روى مشاهیر بلوار هالیوود نیز است. لنکستر جوان در دهه 1950 توانست آنقدر معروف شود که کارگردانان هالیوودی برای دادن نقش و بازی در فیلم هایشان به او، شب و روز نداشته باشند. شاید او را بتوان بهترین بازیگر نسل دهه 1940 تا 80 آمریکای شمالی دانست که هنوز فیلم هایش از گیرایی و جذابیت خاصی در سراسر جهان برخوردار است.

بیماری:

به خاطر فشار کاری فراوانی که به وی وارد می شد، همیشه برای سرکوب این استرس و فشار بسته های سیگار را خالی میکرد به همین دلیل خیلی زود دچار بیماری قلبی شد و در سال ۱9۸۹ خود را به تیغ جراحان سپرد اما عمل قلب باز او موفقیت آمیز نبود و با سکته قلبى در سال ۱۹۹۰ مجبور به استفاده از صندلى چرخدار شد.

افتخارات:

چهار بار نامزد جایزه اسکار شد.در کل برنده اسکار و برنده ۲۵ جایزه و در حدود ۱۹ نامزدی در جشنواره‌های مختلف می‌باشد.

آثار :

  • بخشی از آثار:
  • قاتلين/1946 – دختر واريته،نيروی حيوانی،خشم صحرا/1947 – تنها راه می روم،همة پسران من، شمارة عوضی،با بوسه خون را از دست هايم پاک کن/1948 – دورويی،طناب شن،شعله و خدنگ (مشعل و کمان)،آقای880/1950 – دره انتقام،جيم تورپ قهرمان آمريکايی،ده مرد رشيد/1951 – دزد دريايی سرخپوش،شيبای کوچک بازگرد/1952 – زن دريای جنوب،از اينجا تا ابديت/1953 – سلطان اوکيف،آپاچی،وراکروز/1954 – بندباز،اهل کنتاکی،خال گل رز/1955 – باران ساز/1956 – جدال در اوکی کورال،بوی خوش موفقيت/1957 – آهسنه و عميق بران،نيروهای جداگانه/1958 – مريد شيطان /1959 – نابخشوده،المر گنتری/1960 – وحشی های جوان،محاکمه در نورنبرگ/1961 – پرندة باز آلکاتراز/1962 – کودکی چشم انتظار است،فهرست مرموز،يوزپلنگ/1963 – هفت روز در ماه مه،ترن/1964 – مسير هاله لويا/1965 – حرفه ای ها/1966 – شکارچيان پوست سر،شناگر/1968 – قلعه بان،پرئانه های کولی/1969 – فرودگاه/1970 – مرد قانون،والدز می آيد/1971 – شبيخون در اولزانا/1972 – عقرب،عمليات اجرايی/1973 – مرد نيمه شب/1974 – مکالمة درونی يک خانواده(خشونت و شهوت)/1975 – موسی،1900،بوفالوبيل و سرخ پوستان/1976 – گذرگاه کاساندرا، آخرين تلالؤ شفق،جزيرة دکتر مورو/1977 – برو به اسپارتی بگو/1978 – سپيده دم زولو/1979 – آنی پست و بريچيز کوچک/1980 – آتلانتيک سيتی آمريکا/1981 – تعطيلی اوسترمن،قهرمان محلی/1983 – کنجينة کوچک/1985 – مردان خشن،بارنام/1987 – تبهکار جبل الطارق/1988 – مزرعة رؤياها/1989 – جدا اما مساوی/1991 .

تاريخ فوت، محل فوت، هنگام فوت، محل دفن:

در ۲۰ اکتبر سال ۱۹۹۴ در خانه‌اش در لس آنجلس آمریکا براثر سکته قلبى درگذشت.

نقل قول و خاطرات:

جان فرانکلین هایمر کارگردان بزرگ درباره اش می‌گوید:«هیچ کسی رو مانند برت لنکستر در فیلم دزدان دریایی ندیدم با آن هیکل درشت بتواند چنین کارهایی رو انجام دهد». منتقدان سینمایی در مورد وی عقیده دارند که وی اکثرا در نقش های منفی بازی کرده، اما آنقدر در ایفای این شخصیت های محول شده خوب عمل می کرد که گاهی بار منفی نقش ها از نظر محو می شد.

منابع:
ویکی پدیا
http://hamshahrionline.ir
http://www.century21vmc.com
http://www.niksalehi.com

در هنگام ایراد نظر :

از هرگونه توهین ، افترا و بحث های بی پایه خودداری نمایید.

در صورت وجود اشکال در محتویات و یا داشتن اطلاعات تکمیلی از فرم گزارش مشاهیر استفاده کنید .

بدیهی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف ایمیل متخلف به مدت یک هفته مسدود خواهد شد .