علی اکبر شکارچی

علی اکبر شکارچی

| ایرانی


تولد :1328/1/6     

متولد 6 فروردین1328، چم سنگر لرستان، در سال ۱۳۵۶ در اولین آزمون موسیقی باربد نفر اول رشته نوازندگی کمانچه شد.

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در ۶ فروردین سال ۱۳۲۸ در روستای چم سنگر بخش پاپی در استان لرستان به دنیا امد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

دوران زندگي:

نواختن کمانچه را از کودکی تحت تاثیر نوازندگان محلی آغاز کرد و پس از اخذ دیپلم و خدمت سربازی در سن ۲۴ سالگی به تهران رفت و در سال ۱۳۵۰ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل گردید و جهت فراگیری ردیف‌های سازی و آوازی و قطعات ضربی از محضر استادان داریوش صفوت، نورعلی خان برومند، محمود کریمی، یوسف فروتن، سعید هرمزی و جلال ذوالفنون بهره برد. علی اکبر شکارچی در طول این سالها همواره از محضر استاد خود علی اصغر بهاری سود می‌برد. از سال ۱۳۵۸ در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، دانشگاه سوره، کانون فرهنگی هنری چنگ و چاووش و همچنین آموزشگاه موسیقی آرش به تدریس موسیقی پرداخته است. به كساني كه با موسيقي شهري آميخته‌اند، توصيه مي‌كند از موسيقي محلي غافل نمانند، و آنان را كه در موسيقي محلي قوم خود استادند، براي رشد و فهم عميق‌تر آن به بهره بردن از موسيقي سنتي فرا مي‌خواند. در توضيح پيوستگي موسيقي لرستان و بختياري به عنوان يك موسيقيدان و آگاه از اشعار محلي بر اين باور است كه اين دو قوم داراي چنان ريشه‌هاي مشترك شعر و موسيقي هستند و چنان از نظر گردش ملودي، مايه‌هاي مختلف و ريتم‌هاي گوناگون درهم آميخته‌اند و يكديگر را كامل مي‌كنند كه نظيرش را كمتر در موسيقي ساير اقوام مي‌توان يافت. با استخراج ريتم، پرده‌بندي‌هاي متنوع موسيقي لري و بختياري مشاهده مي‌شود كه موسيقي اين اقوام علاوه بر دارا بودن كليه دانگ‌هاي تشكيل‌دهنده موسيقي دستگاهي، داراي تركيب‌بندي دانگ‌هاي منحصر به فرد است كه همه اين تنوع و غناي ريتم و ملودي به قول گلينكا، موسيقيدان برجسته روسي، حاكي از ديرينگي و برجستگي تمدن اين اقوام در دامنه‌هاي زاگرس است. استاد صراحت لهجه و شفافيت در بيان انديشه را مشخص‌ترين ويژگي موسيقي محلي مي‌داند در صورتي كه دست يافتن به انديشه پنهان در گوشه‌هاي موسيقي دستگاهي نيازمند كشف است. علاوه بر ایران کنسرتهای را درکشورهای سوئیس، سوئد، ایتالیا، آلمان، فرانسه، انگلیس، اتریش، کلمبیا و استرالیا اجرا نموده است. فعلا در تهران مشغول به تحقیق و بررسی در مورد موسیقی لرستان هستند .در دومین دوره انتخابات انجمن لرستانیهای مقیم تهران ، لرستانیهای ساکن تهران به اتفاق،ایشان را به عنوان عضوی از هیئت مدیره انجمن انتخاب نمودند که استاد در پایان مراسم با کمال تواضع و ادب از لطف و مرحمت هم ولایتی ها تشکر کرده و استعفا داده تا در لباس هنر خدمتی به لرستان و قوم لر نموده باشد.

تحصيلات و مدارك علمي:

تحصیل در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

مسئوليت ها و مقام ها:

تدریس موسیقی

افتخارات:

در سال ۱۳۵۶ در اولین آزمون موسیقی باربد نفر اول رشته نوازندگی کمانچه شد.

آثار :

از آثار منتشر شده‌ی او می توان به آثار زیر اشاره کرد:

 • موسیقی خلق لر (با همکاری حسین علیزاده)
 • جرس
 • کوهسار
 • بیست ترانه کهن لری
 • کاروانه
 • خونین شهر (کار مشترک با عطا جنگوک )
 • قطعاتی از موسیقی لری
 • بهارباد (با صدای ایرج رحمانپور)
 • خواب شقایق
 • کارهای پژوهشی آلبوم ردیف میرزا عبدالله با کمانچه
 • موسیقی فیلم خون بس
 • عاشقانه (با تنبک آساره شکارچی)
 • ایل بانگ (با تنبک آساره شکارچی)
 • و همچنین انتشار ۲ جلد کتاب وزن خوانی را می‌توان نام برد و نیز تجزیه و تحلیل بیست ترانه کهن لری .

نقل قول و خاطرات:

علی اکبر شکارچی در بيان راز ماندگاري گوشه‌ها در سيستم دستگاهي موسيقي ايراني معتقد است: «من بر اين باورم كه رديف‌هاي دستگاهي با تنوع و پيچيدگي فراواني كه دارند محال است بدون دارا بودن كاركرد معين در طول تاريخ دوام آورند. بي‌شك راز ماندگاري آنان را انديشه پنهان در دل گوشه‌ها مي‌دانم كه شايد تنها كساني‌كه سال‌ها با رديف آميخته باشند، بتوانند به رمز و راز آنان دست پيدا كنند. هميشه در اين انديشه بوده‌ام كه چگونه است موسيقي محلي اقوام مختلف كه بي‌ترديد سرچشمه رديف‌هاي دستگاهي است، در عين سادگي و مختصر بودنشان جاذبه و اثربخشي بيشتري از گوشه‌هاي رديف دارند». استاد از ساز کمانچه برایمان میگوید:
«کمانچه یکی از سازهای زهی آرشه ایست که نواختن آن کمتر از سواری گرفتن از اسب چموش ترکمن، کرد، لر، عرب و یا ترک نخواهد بود. انگار وقتی آن را بدست می گیری درون تو را می خواند. گاه آنچنان جلوه هایی از خود از طریق تو نشان می دهد که عمری برای نواختن و نوازشش به رغبت می نهی و هر وقت با تو همراه و هماهنگ می شود هر آهنگش کتیبه ایست که در دل زمان جاودانه می ماند و مضمون هر کتیبه اش همان است که سیمرغ با آوازی بلند خواند».

منابع:
ویکی پدیا
http://gehar.blogspot.com
http://khabarfarsi.com
http://chamsangar.persianblog.ir
http://our-music.blogfa.com

گالری تصاویر
نوازنده
نوازنده
نوازنده
نوازنده
نوازنده
نوازنده
نوازنده
نوازنده
نوازنده
نوازنده
top arrow