citytomb

ورود | عضویت
آلبرت شوایتزر

آلبرت شوایتزر

|آلمانی
تولد : 1875/1/14|وفات : 1965/9/4
متولد 14 ژانویه سال ۱۸۷۵، ایالت آلزاس، آلمان،پزشک، فیلسوف، عالم الهیات پروتستانیسم و موسیقی‌دان آلمانی است. پزشک، فیلسوف، عالم الهیات پروتستانیسم و موسیقی‌دان آلمانی است.
+0نظر
  • زندگی نامه
  • بررسی شما
در صوزتی که در صحت اطلاعات زیر مشکلی وجود دارد یا مطالب تکمیلی راجع به مشاهیر دارید، برای ما ارسال نمایید .تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در 14 ژانویه سال ۱۸۷۵ میلادی در ایالت آلزاس کشور آلمان (که بعدها بخشي از خاک فرانسه شد)به دنیا آمد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر: هلن برسلاو
فرزند:رنه

مشخصات فردی:

دارای شخصیت معنوی قوی و فردی انسان دوست

دوران زندگي:

آلبرت شوایتزر (به آلمانی: Albert Schweitzer) پزشک، فیلسوف، عالم الهیات پروتستانیسم و موسیقی‌دان آلمانی است. خانواده‌ی او نسل‌های متمادی خود را وقف مذهب، تحصیل علم و موسیقی کرده بودند و شوایتزر جوان نیز همین رویه را ادامه داد. سرتاسر زندگی این اندیشمند و پزشک انسان دوست، در کارهای علمی و هنری و کمک به محروم‌ترین انسان‌ها گذشت و به‌ صورت نمونه‌ای از زندگی انسانی زبانزد جهانیان شد.

فعالیت:

با نوشتن کتاب در جستجوی عیسای تاریخی به ‌عنوان یکی از چهره‌های جهانی در الهیات شناخته شد. سپس در کلیسای سنت نیکلاس استراسبورگ به عنوان کشیش مشغول به کار شد. علاوه بر پژوهش و تدریس در این رشته،‌ به موسیقی نیز می‌پرداخت. نوشته‌هایش در تفسیر آثار یوان سباستیان باخ، دیدگاه جدیدی نسبت به کارهای این موسیقی‌دان بود. موسیقی باخ را با تعبیری مذهبی، به‌عنوان موسیقی ملهم از نیروهای کیهانی جهان طبیعت می‌شمرد.

نقطه عطف زندگی:

ولی نقطه عطف زندگی اش، سال ۱۹۰۴ بود. در آن سال، به طور اتفاقی مقاله‌اي را درباره‌ي هیاتهای مبلغان مذهبی فرانسوی در آفریقا مطالعه کرد. در آن مقاله، نویسنده از نیاز مبرم به پزشک در کنگوی فرانسه کشور امروزی گابن که از مستعمرات فرانسوی ها بود، سخن رانده بود. خواندن این مقاله، تأثیری شگرف بر شوایتزر داشت و سرانجام در ۱۳ اکتبر ۱۹۰۵ تصمیم خود را برای پزشک شدن و رفتن به آفریقا گرفت. وی بر آن بود که به‌ جای «ارائه‌ی خودش در قالب کلمات»، «کاری با دستهایش» انجام دهد. سرزنش، ناراحتی، عصبانیت و دلسوزی واکنش‌های خانواده و دوستانش نسبت به این تصمیم بودند. اما تصمیمش را گرفته بود و می بایست به آن عمل می‌کرد. احتمالا تنها کسی که او را به جهت چنین کاری ستود و تشویق کرد، يكي از دوستانش به نام هلن برسلاو (Helena Bresslau) بود، که بعدها نیز همسرش شد.

دکترای پزشکی:

در سال 1905 وارد دانشکده پزشکی شد تا بعد از فارغ‌التحصیلی زندگی خود را وقف ماموریت‌های انسان دوستانه پزشکی کند.در سال 1912 ،‌ یک‌ سال پیش از اخذ دکترای پزشکی، با هلن برسلاو،‌ دانشجوی پرستاری، ازدواج کرد .

لامبارن:

مقصد آنها، لامبارن (Lambarene) بود؛ منطقه‌ای استوایی از کشور امروزی گابن. آن دو کارشان را از ساختمان یک مرغداری قدیمی آغاز کردند که بعدها به تدریج بر وسعتش اضافه شد. درست یکسال بعد از عزیمت آنها به لامبارن، جنگ اول جهانی درگرفت.

جنگ جهانی:

در این جنگ، آلمان و فرانسه در دو جبهه‌ مخالف قرار داشتند و این مسأله بر موقعیت شوایتزر به عنوان تبعه‌ آلمان در لامبارن بعنوان مستعمره‌ فرانسه تاثیر نامطلوبی گذارده بود. آن دو بلافاصله بعنوان اسیر جنگی بازداشت و به فرانسه انتقال داده شدند. پس از آزادی در سال ۱۹۱۸، مدتی را در اروپا گذراندند و آلبرت در طی این مدت به تکمیل دانسته‌های پزشکی اش همت گماشت.

نگارش چند آثار:

در همان زمان آثاری چون «در کنار جنگل کهن»، «تباهی و بازسازی تمدن و اخلاق» و «مسیحیت و ادیان جهان» را به نگارش درآورد.

بازگشت به لامبارن :

اما اراده‌ او براي خدمت به آدميان، وي را به سوي افريقا مي‌كشاند. اين شد كه در سال ۱۹۲۴، مجددا به لامبارن بازگشت. ولي اين بار تنها بود. همسر و دخترش آنقدر احوال مساعدي نداشتند تا او را در اين سفر همراهي كنند. البته دخترش ، رنه، بعدها به لامبارن رفت و جانشينش شد.

فعاليت‌هاي انسان‌دوستانه‌:

فعاليت‌هاي انسان‌دوستانه‌ اش موجب جلب توجه عده‌ي كثيري از مردم و روزنامه‌نگاران مي‌شد، به گونه‌اي كه عده‌ي زيادي براي مشاهده‌ي زندگي و اعمال «دكتر»، خود را به لامبارن مي‌رساندند. شوايتزر بارها و بارها به اين جمع مي‌گفت كه «هر كسي بايد لامبارن زندگي خودش را بيابد». شخصيت معنوي قدرتمند و فعاليت‌هاي خيريه‌اش در ياري بيماران و بینوا‌يان، علاوه بر كشاندن پزشكان و پرستاران فراواني از نقاط مختلف جهان به لامبارن، موجب سرازير شدن جوايز و نشان‌ها و كمك‌هاي مالي و غير مالي نيز مي‌شد. به اين فكر رسيده بود كه در مسير رويدادهاي جهان ، چه بسا اراده‌اي براي نيكي وجود نداشته باشد. جهان آدميان با اينهمه فقر و بيماري و شكست و جنگ و دشمني، عرصه‌ي رنج و ..... تراژيكي است. از همين رو بود كه او خود را داراي اراده‌ معطوف به محبت(will to love ) مي‌دانست، كه مي‌كوشد اراده‌ معطوف به حيات نااخلاقي را دگرگون سازد و اراده‌ معطوف به حياتي اخلاقي را جايگزين آن كند. پزشك، فيلسوف، موسيقيدان، عالم الهيات، مدير، طرفدار محيط زيست، دوستدار حيوانات، فعال ضد سلاح‌هاي كشتار جمعي، همسر، پدر، دوست، خيّر: هر كدام از اين‌ها يكي از وجوه شخصيت عجيب و تأثيرگذار آلبرت شوايتزر را نشان مي‌دهد. صدها پروژه و بيمارستان بزرگ در سرتاسر جهان به نام اين انسان نيك نهاد كه مرزي ميان مليت و نژاد و رنگ پوست نمي‌شناخت، ثبت شده‌اند؛ و بيمارستان لامبارن، بيش از ۵۰ سال است كه همچون معبدي در عصر جديد، مورد توجه انسان‌دوستان و خيرين و نيكوكاران قرار دارد.

تحصيلات و مدارك علمي:

  • اخذ دکترای فلسفه و الهیات در دانشگاه استراسبورگ( 1899)
  • اخذ دکترای پزشکی

مسئوليت ها و مقام ها:

  • پزشک
  • معلم،مدیر و مدرس تاريخ و موسيقي
  • متولي بناها و اراضي
  • نويسنده‌ي كتب علمي
  • خيّر

افتخارات:

در سال ۱۹۵۲ موفق به دريافت جايزه‌ي صلح نوبل گرديد .(بلافاصله پس از دريافت جايزه، با ۳۳ هزار دلار آن، بخش بيماران جذامي را تأسيس كرد.)

آثار :

ازجمله آثار او : قضاوت روانی مسیح ، درباره معنی وهدف زندگی ، مشکل صلح درجهان امروز، تاریخ تحقیقات زندگی مسیح، فلسفه فرهنگ ، احترام به زندگی ، انتقاد ازاخلاق نیچه ای ، عرفان یک پیرو مسیح، درباره موسیقی باخ ، و اخباری از لامبار، هستند. مجموعه آثار 5جلدی اش درسال 1973 منتشرگردید. درکتاب اتوبیوگرافی اش موفق شد بطورساده به پرسشهای علمی،الهی،هنری،اخلاقی، و انتقادی بپردازد. موضوع پایان نامه او درباره فلسفه دین کانت بود.

تاريخ فوت، محل فوت، هنگام فوت، محل دفن:

سرانجام در ۴ سپتامبر سال ۱۹۶۵، چند ماهي پس از نودمين سالروز تولدش، در خانه‌ي خود در لامبارن كه به «خانه‌ي دكتر» مشهور بود، درگذشت و بنا به وصيتش، همان‌جا نيز به خاك سپرده شد.

نقل قول و خاطرات:

سخنان آلبرت شوایتزر به هنگام اخذ جایزه صلح نوبل:
باید جرات رویارویی با وضع حاضر را داشته باشیم...انسان ابر مرد شده است.ولی این ابر مرد که نیروی ابر انسانی پیدا کرده به خـرد ابر انسانی دست نـیافته است. به همان اندازه که قدرت بشر فرا تر می رود انسان به موجودی ضعیف و ضـعیـف تر مبدل می گردد. در هر گامی که بسوی ابر مــردی بر می داریم ، غیـر انسانی تر می شویم...و این فراگرد باید وجدان ما را به لرزه درآورد.

منابع:
ویکی پدیا
http://danesh.roshd.ir
http://koorsoo.blogfa.com
http://asre-nou.net
http://robanmeshki.blogfa.com

در هنگام ایراد نظر :

از هرگونه توهین ، افترا و بحث های بی پایه خودداری نمایید.

در صورت وجود اشکال در محتویات و یا داشتن اطلاعات تکمیلی از فرم گزارش مشاهیر استفاده کنید .

بدیهی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف ایمیل متخلف به مدت یک هفته مسدود خواهد شد .