سوفیا لورن

سوفیا لورن

|ایتالیایی
تاریخ تولد : 1934/9/20 | تاریخ وفات :
متولد 20 سپتامبر 1934،رم،بازیگر. دومین جایزه اسکار را از فیلم ازدواج به سبک ایتالیائی در سال ۱۹۶۴ دریافت کرد و در سال ۱۹۹۱ جایزه اسکار افتخاری را نیز کسب کرد.

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در بیستم سپتامبر سال 1934 در رم،ایتالیا به دنیا آمد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر: کارلو پونتی
فرزندان: کارلو، ادواردو

شهرت ، كنيه و لقب:

نام اصلی: سوفیا ویلانی شیکولونه
شهرت: استعداد برجسته‌ی جهان سینما

مشخصات فردی:

وبگاه رسمی: www.sophialoren.com
در نظرسنجی که توسط يک سايت اينترنتی به عمل آمد، سوفيا لورن؛ هنرپيشه پرسابقه ايتاليايی، بسياری از رقبای جوانتر خود را کنار زد و در سن ۷۱ سالگی از لحاظ زيبايی طبيعی به عنوان زيباترين شخص جهان انتخاب شد. رمز زيبايی اش عشق به زندگی و خوردن اسپاگتی بود. راز ديگر جوان ماندنش حمام گرفتن با روغن زيتون عنوان شد. رازی که از دوره رومی های باستانی به جای مانده است. اما در نظر سنجی مورد بحث اينترنتی، مقام دوم را جورج کلونی؛ هنرپيشه سينما به دست آورد و شارلوت چرچ؛ خواننده بريتانيايی مقام سوم را حائز شد. کاترين زيتا جونز، جانی دپ و کيت وينسلت از ديگر کسانی هستند که نامشان در فهرست ۱۰ نفر اول ديده می شد.

دوران زندگي:

پدرش تحصیلات مهندسی داشت و مادرش بازیگر و معلم پیانو بود.

راهیابی به عالم سینما:

سوفیا در شانزده سالگی، مدل یک مجلّهٔ ماهانه بود و از همین راه به عالم سینما راه یافت. فعالیت سینمایی اش را با نقش‌های کوچک در فیلم‌های کوچک ایتالیایی آغاز کرد. اما سرانجام توسط کارلو پونتی؛ تهیه کننـده سینمایی کشف شد و به عالم سینما راه یافت. اولین نقشش را در فیلم روشنایی‌های وارتیه در سال ۱۹۵۰ ایفا کرد.
با تلاش کارلو پنتی نامش به سوفیا لورن تغییر کرد.
در فیلم‌های «برده فروشی سفید» و «دوشیزگان در خطر» بازی کرد و سپس در فیلم‌های دیگر به ایفای نقش پرداخت .
زمانی که رم رقیب اصلی هالیوود در تولید فیلم بود، او ستاره بسیاری از محصولات سینمائی رم بود و با کارگردانانی چون فدریکو فلینی و ویتوریو دسیکا کار کرد و مارچلو ماستریانی همبازی اش در بسیاری از فیلم‌ها بود.

دیروز امروز و فردا:

نتیجه یک نظر خواهی در ایتالیا می‌گوید مردم ایتالیا بیشتر از هر نقش دیگر سوفیا لورن، بازی اش را در برابر مارچلو ماستریانی در فیلم دیروز امروز و فردا ساخته ویتوریو دسیکا دوست دارند.این فیلم با همین نام در زمان خود در ایران نیز با استقبال بسیاری روبرو شد.
لورن با قراردادی که با استودیو پارامونت بست به شهرت جهانی دست یافت.وی از جمله هنرپیشگانی بود که این حرفه را از صفر شروع کرد و درنتیجهٔ تلاش بسیار، مقام ممتازی به دست آورد.
در سال ۱۹۶۱ فیلم مشهور ال سید را بازی کرد. در سال ۱۹۶۴ با بازی در فیلم سقوط امپراطوری رم و دریافت دستمزد یک میلیون دلاری، بازی اش را کامل کرد.
لورن توانایی بازیگری در حوزه کمدی را هم داشت؛ به ویژه در پروژه‌های ایتالیایی، که می‌توانست به راحتی افکار خود را ابراز کند. او همچنین در یادگیری زبان انگلیسی هم به خوبی پیشرفت داشت.
جایزه اسکاری که بدست آورد اولین جایزه مهم اسکار برای یک بازیگر زن غیر انگلیسی زبان بود.
او یکی از مشهورترین بازیگران زن جهان بود و همزمان به بازی در فیلم‌های آمریکایی و اروپایی مشغول بود و با بزرگترین ستارگان مرد سینما کار می‌کرد.
فعالیتش پس از مادر شدن کاهش یافت و در ۴۰ و ۵۰ سالگی در فیلم‌هایی همچون سفر و روز خاص بازی کرد.در دهه ۶۰ در انتخاب فیلم‌ها وسواس بیشتری به خرج می‌داد .

دریافت اسکار افتخاری:

در سال ۱۹۹۱ به خاطر خدماتش به سینمای جهان اسکار افتخاری دریافت کرد و به عنوان یکی از گنجینه‌های سینمای جهان معرفی شد.
در سال ۱۹۹۵ در فیلم آماده پوشیدن رابرت آلتمن هم حضوری موفق داشت.
در سال ۲۰۰۳ حضور مختصری در کلیپ موسیقی زندگی آمریکایی مدونا داشت، در سال ۲۰۰۶ هم در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی تورین، پرچم المپیک را حمل کرد. این بازیگر سرشناس آمریکاییی در طول سالیان زندگی هنری در حدود۹0 فیلم به ایفای نقش پرداخت.

زندگی شخصی:

سوفیا و کارلو پونتی روز ۱۷ سپـتامبر ۱۹۵۷ با هم ازدواج کردند. ازدواج اولشان به ناچار لغو شد تا پونتی به جرم دو همسری محکوم نشود، آن‌ها ۹ آوریل ۱۹۶۶ دوباره با هم ازدواج کردند و صاحب دو پسر به نامهای کارلو و ادواردو شدند. زندگی مشترک سوفیا لورن با کارلو پونتی تا زمان مرگ پونتی در تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۰۷ به خاطر عوارض ریوی ادامه داشت. وقتی از او در نوامبر ۲۰۰۹ پرسیدند که آیا احتمال دارد دوباره ازدواج کند؟ پاسخ داد که: نه، دوباره هرگز، غیرممکن است که کس دیگری را دوست داشته باشد.

افتخارات:

در سال ۱۹۵۸ به خاطر بازی در فیلم ثعلب سیاه، موفق به دریافت جایزه فستیوال وِنیز شد .
اولین جایزه اسکارش و جوایز «جشنواره فیلم کن»، «جشنواره فیلم ونیز»و «جشنواره فیلم برلین» را در سال ۱۹۶۰ به واسطه فیلم دو زن دریافت کرد.
دومین جایزه اسکار را از فیلم ازدواج به سبک ایتالیائی در سال ۱۹۶۴ در یافت نمود.
در سال ۱۹۹۱ جایزه اسکار افتخاری را نیز کسب کرد.
جشنواره فیلم استانبول جایزه یک عمر فعالیت پرثمر هنری را به «سوفیا لورن»، هنرپیشه قدیمی سینما اهدا کرد. این هنرپیشه اعلام کرد این جایزه را کنار تندیس اسکارش قرار خواهد داد.

آثار :

 • روشنایی‌های وارتیه
 • برده فروشی سفید
 • چرخ و فلک ناپل
 • آتیلا
 • دختر رودخانه
 • ثعلب سیاه
 • دو زن
 • ال سید
 • دیروز امروز و فردا
 • سقوط امپراتوری رم
 • ازدواج به سبک ایتالیائی
 • سفر
 • روز خاص
 • آماده پوشیدن
 • در میان غریبه ها
 • ناین

منابع:
ویکی پدیا
http://cinemaiscinema.blogfa.com
http://hollywoood.blogfa.com