هال روچ

هال روچ

|آمریکایی
تاریخ تولد : 1892/1/14 | تاریخ وفات : 1992/11/2
متولد 14 ژانویه 1892،المیرا،تهیه کننده. وی سی سال به تهیه کنندگی فیلم‌های لورل و هاردی مشغول بود.

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در 14 ژانویه سال 1892 در المیرا؛واقع در نیویورک به دنیا آمد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر: مارگریت نیکولاس
فرزندان:-

دوران زندگي:

پس از كار در مشاغلي همچون پوست فروشي، دامداري و كار در معدن طلا به هاليوود پيوست .در هالیوود كارهاي ابتدايي را براي سينماي كمدي به عهده گرفت.

ملاقات با هارولد لوید

در سال 1913 موفق به ملاقات با هارولد لويد گشت. (هارولد متولد 20 آوریل1893،بازیگر و تهیه کننده بود.او در 8 مارس 1971 درگذشت.)
اما روچ بازیگر نبود،یعنی تجربه کار بازیگری نداشت. نمی‌توانست نقش خود را آن چنان که کارگردان می‌خواست بازی کند. در حالی كه هارولد زمینه بازیگری داشت. روچ نمی‌خواست برای دیگران کار کند و همواره منتظر بود برای خودش استودیویی دست و پا کند. در همین بین یکی از نزدیکانش در‌گذشت و ارثی به او رسید. روچ از هارولد دعوت کرد با حقوق هفته‌ای ۵۰ دلار با او کار کند .بدین ترتیب همکاری شان با هم آغاز شد.

تيم روچ – لويد

این دو کاراکتری به نام لانسام لوک خلق کردند. در ابتدا راه،برای روچ سخت مي نمود، ولي با تلاش فوق العاده ، كيفيت كارش به قدر كافي افزايش يافت، تا اينكه كارهايش توسط موسسه پث (pathe) خريداري شد. تيم روچ - لويد تبديل به دو شخصيت شد؛ شخصيت اول با نام "ويل ورك" كه نااميدانه پيش مي رفت و شخصيت دوم به نام "لاينسام لوك" كه تقليدي از چاپلين و موفقيت آميز تر بود. افزايش نارضايتي لويد از شخصيت چاپلين نتوانست روچ را به اتمام كار متقاعد كند و روابط اين دو نفر به چالش كشيده شد. در نهايت لويد اين شخصيت را در سال 1917 به طور كامل كنار گذاشت و شخصيت جديد و مشهور عينكي خود را خلق كرد كه با موفقيت هاي بيشتري مواجه شد. اين شخصيت جديد در بين عموم از استقبال خوبي برخوردار شد كه هم در تضاد با شخصيت چاپلين و هم از نوع آن بود كه مي توانست در آن دوران خوش بينانه به نظر رسد.

استوديو هال روچ

همين باعث شد تا روچ بتواند با موسسه پث مذاكره نمايد و استوديوي كوچك خود را در آن موسسه مالي بنا كند. توليدات هال روچ به مجموعه اي منحصر به فرد در هاليوود تبديل شد. به نوعي به يك استوديوي مادر شبيه شد، كه رها از سريالهاي جنجالي و كوتاه عامه پسند آن دوران و داراي ويژگي هاي چندگانه بود. وي استوديو هال روچ را بنا نهاد كه بسياري از فيلم هاي كمدين هاي معروفي در آن ساخته شد.

هال روچ، تهیه کننده ی کمدی های جاودانه لورل و هاردی

سال ١٩٢٧ بود که تصمیم گرفت لورل و هاردي؛ دو کمدین بااستعداد، اما نه چندان سرشناس را به عنوان یک زوج کمدی در کنار یکدیگر به خدمت گیرد. «دومین صد سال» به تهیه کنندگی «هال روچ»، اولین کار این زوج سینمایی بود که از آن پس با نام های «استن» و «اولی» خوانده می شدند. طی سال های بعد و با ورود صدا به سینما، فعالیت های بسیاری از بازیگران سرشناس سینمای صامت به پایان رسید، در حالی که «لورل و هاردی» موفق تر از دوره سینمای صامت، به درخشش خود ادامه می دادند. لهجه انگلیسی «لورل» و جنوبی «هاردی» و توانایی خوانندگی این دو، آنان را نزد تماشاگران سینما بسیار محبوب کرده بود. علاوه بر این لورل و هاردی به شکل بسیار ماهرانه ای، طنز کلامی را با شوخی های بصری درآمیختند که موجب موفقیت بیشتر آنان شد. فیلم های سینمایی آنان در دهه ١٩٣٠ از موفق ترین آثار کمدی تاریخ سینما محسوب می شود و هنوز شبکه های پرشمار تلویزیونی در سراسر جهان، این آثار را در ساعات پربیننده خود پخش می کنند. اولین فیلم سینمایی رنگی آن ها در سال ١٩٣٠ «آواز غیرمنتظره» نام داشت که نگاتیوهای آن بعدها از بین رفت و تنها دقایقی از آن، باقی مانده است. سال ١٩٣٢ فیلم کوتاه «جعبه موسیقی» با حضور «لورل و هاردی» برنده اسکار بهترین فیلم کوتاه شد. با بالا گرفتن محبوبیت این دو، هال روچ بسیاری از پروژه های سینمایی خود را لغو کرد، تا تمام وقت خود را به تهیه کمدی های جاودانه محبوب ترین زوج تاریخ سینما اختصاص دهد.وی سی سال به تهیه کنندگی فیلم‌های لورل و هاردی مشغول بود.

تقدیر از هال روچ

زمانیکه در سن 92 سالگی بسر می برد، در مراسم اسکار مورد تقدیر قرار گرفت.

زندگی شخصی

وی در سال 1915 با مارگریت نیکولاس ازدون ازدواج کرد.این زندگی تا سال 1941 دوام آورد.

افتخارات:

دریافت اسکار افتخاری

آثار :

تهیه کننده
لورل و هاردی

تاريخ فوت، محل فوت، هنگام فوت، محل دفن:

در دوم نوامبر سال ۱۹۹۲ در لس آنجلس درگذشت.

نقل قول و خاطرات:

هال روچ:
اگر کمدینی در گودال بیفتد، احتمال یک خنده وجود دارد، اما اگر لورل و هاردی ( معمولا هاردی) بیفتد احتمال سه خنده وجود دارد: به خود موقعیت ، به چهره ی درد کشیده ی هاردی و به چهره بی گناه لورل. به نظر هم می رسد لورل و هاردی مدام در حال تسویه حساب از یکدیگرند. انها بدون هم از عهده کاری بر نمی آیند و با هم نیز آن را خراب می کنند.
منابع:
ويکي پديا
http://farhangi.um.ac.ir
http://laurelandhardy.blogfa.com
http://wowo.ir
http://golagha.ir