گرد مولر

گرد مولر

|آلمانی
تاریخ تولد : 1945/11/3 | تاریخ وفات :
متولد 3 نوامبر 1945،نوردلینگن،فوتبالیست. در سال ۱۹۷۰ از طرف کارشناسان فوتبال به عنوان بهترین بازیکن اروپا انتخاب شد. دوبار نیز، عنوان بهترین بازیکن آلمان را به خود اختصاص داد.

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در سوم نوامبر سال 1945 در نوردلینگن آلمان به دنیا آمد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

شهرت ، كنيه و لقب:

نام کامل: گرهارد مولر
لقب:بمب افکن

مشخصات فردی:

 • قد:176 سانتیمتر
 • پست: مهاجم
 • وی یکی از بهترین گلزنان تاریخ فوتبال جهان است؛ مولر با قد کوتاه، اندامی تا حدودی تپل و پا‌های عضلانی و نیرومند، ویژگی‌هایی داشت که نظرها را به خود جلب می‌کرد. گل‌هایش زیبا و استثنایی بود و آن‌‌ها را در هر حالتی به ثمر می‌رساند: در هوا، ایستاده، نشسته یا خوابیده، گاه با سر، گاه با سینه، گاه با زانو!

دوران زندگي:

فوتبال حرفه ای را از تیم شهرش؛نوردلینگن آغاز کرد و پس از سه سال عضویت در تیم پایه نوردلینگن به تیم اصلی راه یافت.وی در 32 بازی موفق به زدن 51 گل شد.

بایرن مونیخ:

در سال ۱۹۶۴ و در 19 سالگی به تیم بایرن مونیخ که در آن زمان در دسته دوم بازی می کرد، پیوست. در سال ،۱۹۶۵ مثلث بکن باوئر، سپ مایر و گرد مولر که بعدها بایرن را به تیم اول جهان تبدیل کرد، این تیم را به دسته اول بوندس لیگا هدایت کرد.

آلبوم افتخاراتش در بایرن مونیخ:

مولر به همراه بایرن ۴ قهرمانی آلمان، ۴ قهرمانی جام حذفی آلمان و ۳ قهرمانی اروپا را به دست آورد.او ۷ بار به عنوان گلزن برتر بوندس لیگا انتخاب شد. همچنین از فصل 1965-1964 تا فصل 1978-1977 همواره برترین گلزنی بایرن مونیخ بود. در فصل 1972-1971 برای این تیم ۴۰ گل زد. به این افتخارات باید قهرمانی در جام برندگان جام اروپا و جام باشگاه‌های جهان را افزود. همچنین در سال ۱۹۷۰ به عنوان اولین آلمانی، جایزه بهترین بازیکن اروپا را به خود اختصاص داد.

فورت لودر:

وی که در سال ۱۹۷۹ کم‌کم به دوران بازنشستگی در فوتبال می‌رسید و کمی هم اضافه ‌وزن پیدا کرده بود، پیش از آویختن کفش‌هایش، دو سال نیز برای باشگاه فوتبال آمریکایی فورت لودر توپ زد. حاصل کار او در ۸۰ بازی در لیگ برتر فوتبال آمریکای شمالی، مجموعا ۴۰ گل بود.

تیم ملی:

در سال 1966 به تیم ملی زیر 23 ساله های آلمان غربی دعوت شد و پس از اینکه مورد توجه هلموت شون؛مربی تیم ملی آلمان قرار گرفت، در سال ۱۹۶۶ نخستین بازی ملی خود را برابر ترکیه انجام داد و هشت سال در خدمت این تیم بود.
مولر در هشت سال بازی در تیم ملی فوتبال آلمان که از 1966 تا 1974 به طول انجامید، مجموعاً ۶۲ بازی برای این تیم انجام داد و ۶۸ گل به ثمر رسانید؛یعنی می توان گفت بطور میانگین بیش از یک گل در هر بازی.

شکست رکورد گرد مولر توسط میروسلاو کلوزه:

میروسلاو کلوزه در سال 2014 ، رکورد 68 گل ملی گرد مولر را شکست و برترین گلزن تاریخ فوتبال ژرمن‌ها لقب گرفت.

صحبتهای کلوزه پس از شکست رکورد مولر:

این رکورد برای من بی‌نهایت ارزشمند است، اما من از خبرنگاران می‌خواهم که مرا در همان سطحی که گرد مولر بود قرار ندهید. مقایسه من با او یک مزاح محض است. هیچکس نمی‌تواند مولر را از لحاظ کارهایی که برای تیم ملی آلمان انجام داده با شخصی دیگر مقایسه کند. مولر بی‌نظیر بود. تعداد گل‌هایش و تعداد بازی‌هایش همگی بی‌نظیر بودند.

جام ملت‌های اروپا 1972:

مولر با تیم ملی آلمان در سال ۱۹۷۲ قهرمان جام ملت‌های اروپا شد.

مقام قهرمانی جهان:

وی به همراه تیم ملی فوتبال آلمان در سال ۱۹۷۴ به مقام قهرمانی جهان رسید. در بازی نهایی آن دوره از مسابقات، آلمان در مقابل رقیب دیرینه‌ خود هلند قرار گرفته بود. تا چند دقیقه پیش از پایان نیمه‌ نخست، دو تیم با نتیجه‌ یک بر یک مساوی بودند. در این لحظات گرد مولر ، با وارد کردن دومین گل به دروازه‌ هلند، آلمان را برای دومین بار قهرمان جهان ساخت. گل مولر در آن بازی هم مانند همه‌ گل‌هایش تماشایی بود.

مسابقات جام جهانی:

وی در مسابقات جام جهانی مجموعا ۱۴ گل به ثمر رسانید و تا زمانی که رونالدو ستاره‌ برزیلی با پانزدهمین گل خود در رقابت‌های جام جهانی در آلمان، رکورد مولر را شکست، پیشتاز بود.

کسب لقب بهترین گلزن اروپا:

مولر در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۲ لقب بهترین گلزن اروپا را از آن خود کرد.

کسب عنوان بهترین بازیکن آلمان:

وی همچنین در سال ۱۹۷۰ از طرف کارشناسان فوتبال به عنوان بهترین بازیکن اروپا انتخاب شد. دوبار نیز ،عنوان بهترین بازیکن آلمان را به خود اختصاص داد. او در ۴۲۷ بازی خود در لیگ برتر فوتبال آلمان (بوندسلیگا) مجموعا ۳۶۵ گل به ثمر رساند.

یک تحقیق در موسسه ی فوتبال هامبورگ:

سال 2008،در موسسه ی فوتبال هامبورگ سه محقق ریاضی به بررسی عملکرد مولر در بازی های ملی براساس الگوهای ریاضی پرداختند ؛مولر در 58 بازی از 62 بازی رسمی ملی خود فاصله ی میانگین 0.5 متر از توپ در محوطه ی جریمه را داشت و در بسیاری از مواقع در لحظه ی پاس دقیقا در مسیر درست بود.این بررسی همچنین نشان از قدرت دید او نیز داشت.مولر در بایرن موفق شد 398 گل به ثمر برساند که 168 گل از این ها تنها با یک تماس به ثمر رسیده است.وی این توان را داشت که حرکت تمام بازیکنان اطرافش را به طور کامل در ذهنش پیش بینی کند و دقیقا در خلاف آنها عمل کند.

مربیگری:

وی در 62 سالگی و از آنجاییکه جدایی از فوتبال را ناممکن می‌داند، به عنوان مربی تیم آماتورهای بایرن مونیخ به انجام وظیفه پرداخت.

یک تشابه اسمی:

زمانی،روزنامه تركيه اي Hürriyet ضمن اشاره اي به بيوگرافي گرد مولر مهاجم افسانه اي بايرن مونيخ و تيم ملي آلمان، او را به عنوان وزير اقتصاد و پيشرفت كابينه آنگلا مركل معرفي نمود.اما، اين ادعاي روزنامه تركيه اي، يك اشتباه و تشابه اسمي بود.

افتخارات:

شخصی:

 • آقای گل لیگ آلمان:۱۹۶۷،۱۹۶۹،۱۹۷۰،۱۹۷۲،۱۹۷۳،۱۹۷۴،۱۹۷۸
 • آقای گل اروپا:۱۹۷۰،۱۹۷۲
 • آقای گل جام جهانی:۱۹۷۰
 • آقای گل جام ملتهای اروپا:۱۹۷۲
 • مرد سال فوتبال آلمان:۱۹۶۷،۱۹۶۹
 • بهترین بازیکن بوندسلیگا:از 1963 تا 2003
 • مرد سال فوتبال اروپا:۱۹۷۰
 • انتخاب به عنوان موفق‌ترین و بهترین گلزن تاریخ فوتبال جهان: ۲۰۰۰

باشگاهی:

بایرن مونیخ :

 • بوندسلیگا: قهرمان ۱۹۶۹،۱۹۷۲،۱۹۷۳،۱۹۷۴
 • جام حذفی آلمان: قهرمان ۱۹۶۶،۱۹۶۷،۱۹۶۹،۱۹۷۱
 • لیگ قهرمانان باشگاه‌های اوپا: قهرمان ۱۹۷۴،۱۹۷۵،۱۹۷۶
 • جام باشگاهای جهان: قهرمان ۱۹۷۶
 • جام برندگان اروپا: قهرمان ۱۹۷۶

تیم ملی فوتبال آلمان:

 • جام جهانی فوتبال ۱۹۷۴: قهرمان ۱۹۷۴
 • مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا: قهرمان ۱۹۷۲

نقل قول و خاطرات:

هوینس: زمانی که نوجوان بودم و مطمئن نبودم که با توپ باید چه کار کنم به گرد مولر نگاه می‌کردم.چون او همواره می‌دانست که چه کاری را باید انجام دهد. گرد مولر سهم زیادی در بین‌المللی کردن بایرن بر عهده داشته است. با‌ این وجود و با توجه به ‌اینکه او ستاره فوتبال جهان است، اما همواره یک همکار بسیار خوب و فروتن بوده است.
کرایوف:مولر در زمین،کاملا نامرئی بود. شما ممکن بود اصلا با او روبرو نمیشدید ،ولی در محوطه ی جریمه او یک شیطان به تمام معنا بود،باید بگویم که مولر از لحظه ی اول حرکتش به سمت دروازه گل خود را به ثمر رسانده بود!آلمان بدون مولر هرگز هلند را شکست نمیداد.
یورگن کلینزمان؛سرمربی سابق تیم ملی فوتبال آلمان : به باور من گرد مولر برای هر مهاجم فوتبال یک الگوست. زیرا او به چیزی دست یافت که تا امروز کسی به آن دست نیافته است و فکر می‌کنم در آینده نیز به آن دست نخواهد یافت.
دیوید وینر:او کوتاه،کمی قوزی و نسبتا کند بود،اما دارای پاهایی کوتاه بود که مرکز تعادل بدنش را پایین آورده بود،درنتیجه زمین زدنش بسیار سخت بود،مولر با وجود کند بودنش دارای شتاب بسیار بالایی در فواصل کوتاه بود،اما چیزی که مولر را عجیب کرده بود استعداد عجیبش در گلزنی در موقعیت های خاص بود. او میتوانست تنها با یک چرخش، تمام مدافعین مقابلش را محو کند..او تنها یکی نمونه از نوع خودش بود.
فرانتس بکن بائر:هرآنچه را که ما به دست آوردیم وهر افتخاری را که نصیب خود ساختیم ،مدیون گرد مولر هستیم، او کم حرف تر از بقیه بود،ولی همه میدانستیم او باهوش است،سال 74 پس از قهرمانی در جام جهانی در دانشگاه گوتینگن برای سخنرانی جمع شدیم،پس از مراسم، مولر با چند دانشجو مشغول صحبت شد و پس از چند دقیقه یکی از آنها گفت آقای مولر شما باید ریاضی دان میشدید!همه ی ما او را باهوش تیم میدانستیم.
منابع:
ويکي پديا
http://www.hamshahrionline.ir
http://www.bankvarzesh.com
http://www.tarafdari.com
http://www.tarafdari.com