آمادئو آووگادرو

آمادئو آووگادرو

|ایتالیایی
تاریخ تولد : 1776/8/9 | تاریخ وفات : 1856/7/9
متولد 9 اوت 1776، تورینو ایتالیا،دانشمند. این دانشمند برجسته و بزرگ در سال 1811 قانون خود را مطرح کرد که به قانون آووگادرو مشهور شد. این قانون علمی در مورد گازها ارائه شده است.

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در نهم اوت سال 1776 درشهر تورینو ایتالیا به دنیا آمد.

پدر: -
مادر:-
برادر: -
خواهر:-
همسر:-
فرزندان:-

دوران زندگي:

پدرش قاضی بود و علاقه داشت پسرش نیز همین پیشه را دنبال کند.
"آمادئو" در ۱۶ سالگی موفق به اخذ لیسانس و در ۲۰ سالگی به دریافت دکتری حقوق نایل شد، ولی پس از چندی با دانستن این مطلب که این حرفه ارضایش نمی کند، به ریاضیات و فیزیک روی آورد .

تدریس:

آنچنان در رشته فیزیک مهارت یافت که در دانشگاه تورینو سمت استادی فیزیک را به دست آورد.
او همچنین در فرهنگستان تورینو به عنوان مدرس مشغول به کار شد.

فرضیه آووگادرو:

شهرت اصلی اش به دلیل ارائه فرضیه آووگادرو می باشد.
این دانشمند برجسته و بزرگ در سال 1811 قانون خود را مطرح کرد که به قانون آووگادرو مشهور شد. این قانون علمی در مورد گازها ارائه شده است.
مقاله هایی که او چاپ کرده بود متاسفانه به این دلیل که ناشران در انگلستان، فرانسه و آلمان از این مقاله ها هیچ اطلاعی نداشتند، تنها در ایتالیا چاپ شد.
او مقاله ای در زمینه برق نوشت و آن را منتشر کرد، همچنین مقاله ای را نیز درباره ولت سنج تقویت کننده نوشت و با کمک اورستد این مقاله مطرح شد و انتشار یافت. وی همچنین به دلیل علاقه به ترکیبات شیمیایی در زمینه شیمی نیز مقاله هایی را منتشر کرد.

عدد آووگادرو:

آمدو آووگادرویک مول از هر ذره ( اتم ، مولکول یا یون ) به تعداد عدد آووگادرو از آن ذره است. یعنی یک ذره مثلا یک مول اتم کربن به اندازه اتم کربن دارد که این مقدار اتم در کنار هم یک مول را ایجاد می‌کنند.
ریشه لغوی عدد را به یاد دانشمند پر آوازه ایتالیایی "آمدئو آووگادرو" ، عدد آووگادرو نامیدند که این عدد ، تعداد ذره‌‌های موجود در یک مول از یک ماده است.

اتم گرم:

از آنجائیکه اتم‌ها ذراتی بسیار کوچکند و جرم بسیار کمی دارند، یکاهای معمولی مانند گرم برای اندازه گیری جرم آنها بسیار بزرگ است. بنابراین اندازه گیری جرم یکی از آنها با ابزارهای معمولی ، کاری غیر ممکن است. به این علت ، همواره به جای جرم یک اتم ، جرم تعدادی از آنها را که شامل تعداد است در نظر می‌گیرند که جرم این تعداد از ذره را مبنای کار خود قرار می‌دهند که قابل اندازه گیری با ترازوست که می‌توان برای مقاصد عملی چه در آزمایشگاه و چه در کارخانه بکار برد.

برپایی جشن:

شیمیست ها در ساعت 6.02 بعد از ظهر یا صبح 23 اکتبر هر سال به افتخار عدد مول جشن می گیرند .

تحصيلات و مدارك علمي:

دکترا در رشته حقوق

مسئوليت و مقام ها:

تدریس در رشته فیزیک

تاريخ فوت، محل فوت، هنگام فوت، محل دفن:

در نهم ژوئیه سال ۱۸۵۶ در شهر تورین درگذشت.

منابع:
ویکی پدیا
http://zendeginameh1390.mihanblog.com
http://chemistry-farhang.blogfa.com
http://ghalamestan.vastblog.com